Anason Yağı ve Anason Yağının Faydaları

Anason Yağı ve Anason Yağının Faydaları

Anason tohumlarından elde edilen hoş kokulu, uçucu bir yağ olan anason yağı özellikle kokusuyla sinir sistemini rahatlatıcı bir etki yaratır. Bu aromatik kokuyu sağlayan anasonun içindeki anetol aynı zamanda antimikrobiyal özelliği ile bakterilere ve mantara karşı da etkilidir.

Mısır ve Yunanistan kökenli olan anason bitkisi eski Mısır’da hastalıkların tedavisinde ve aromaterapi amacıyla kullanılmaktaydı. Ortaçağ’da ise yetiştirilmesi ve kullanımı Avrupa’ya yayıldı.

Anason Yağının Faydaları

Anason yağı kuru öksürüğü geçirmek için kullanılabilir. Bir tencere suya bir kaç damla anason yağı damlatarak buharını solumak öksürüğü hafifletir. Ayrıca nezle ya da griple gelen burun akıntısının olduğu öksürük durumlarında da bu tedaviyi kullanarak belirtileri azaltabilirsiniz.

Bitten kurtulmak için en etkili doğal ürünlerden biri anason yağıdır. Anason yağını bir miktar badem yağı ile karıştırdıktan sonra saç derisine sürebilirsiniz. 5-10 dakika beklettikten sonra şampuanlayın ve bitlerden tamamen kurtulana kadar günde 1 kez tekrarlayın.

Nefes tutmak, ters durmak, başı geriye atmak gibi bizi pek çok şekle sokan hıçkırıktan anason yağı ile kurtulmak mümkün. Anason yağıyla hıçkırıktan kurtulmak için bir kaç damla yağı bir pamuk üzerine damlatın ve ağzınız açık halde pamuğu ağız ve buruna yakın tutarak nefes alın. Yağın kokusu hıçkırığa neden olan kas spazmlarını hafifletecektir. Diğer bir yöntem ise bir kaç damla anason yağını kese kağıdının içine damlatarak buradan nefes almak.

Sindirim sistemi sorunlarında ve mide kramplarına karşı anason yağı kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi sıcak suyla ıslatın ve iyice sıkın. Daha sonra ılık ve nemli beze bir kaç damla anason yağı damlatıp karnınızın üzerine koyun. Bir süre sonra kramplar hafifleyecektir.

Anason Yağının Kullanıldığı Diğer Rahatsızlıklar

  • Migren
  • Astım
  • Solunum güçlükleri
  • Kas ağrıları
  • Romatizma
  • Bronşit
  • Grip
  • Soğuk algınlığı
  • Balgam sökme
  • Sindirim sorunları

Anason yağı emzirme ve gebelik dönemlerinde kullanılmamalıdır. Ayrıca aşırı hassas cildi olanların bu yağı kullanması tavsiye edilmez. Karaciğer hastalığınız varsa ya da herhangi bir kanser türü için tedavi görüyorsanız anason yağı kullanmadan önce bir doktora danışmalısınız. Anason yağı cilt yüzeyine uygulanacaksa önceden mutlaka taşıyıcı bir yağ ile inceltilmelidir.

Not: Çin kökenli ve alternatif Çin tıbbında kullanılan yıldız anason farklı bir bitkidir. Bu yazıda faydaları anlatılan anasonun Latincesi Pimpinella Anisum’dur. Yıldız anasonun Latince adı ise Illicium Verum’dur.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın