Anoreksiya Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya nevroza yoğun bir şişmanlama korkusunun sebep olduğu bir yeme düzensizliğidir. Anoreksiyaya yakalanan bir kişi kendisini aç bırakır ve yiyeceklerle sorun yaşayıp kilo vermeye başlar. Yapılan hesaplamalara göre anoreksiya vakalarının yüzde 10’u ölümcüldür. Eğer aşağıdaki semptomları tanıdığınız birinde fark ettiyseniz, bu kişi için profesyonel yardım istemelisiniz.

Anoreksiya Hastası Nasıl Teşhis Edilir?

Bu kişinin hızlı kilo verip vermediğine bakın. Aneroksiya hastaları vücut ağırlıklarının en az yüzde 25’ini kaybederler. Bir kişide anoreksiya başlangıcı genellikle ergenlik çağında ya da üniversiteye başlarken görülür.

Kişinin yemek yiyip yemediğine dikkat edin. Tabağındaki yiyecekleri bitiriyor mu, yoksa sadece yemeğini küçük parçalara ayırıp oyalanıyor mu? Arkadaşları ile yemeğe çıkıyor mu? Eğer çıkıyorsa gittiği yerlerde aç olmadığını ya da daha yeni yediğini söyleyip yiyecek her hangi bir şey almaktan kaçınıyor mu?

Aşırı sıkı bir şekilde diyet yapıp yapmadığına dikkat edin. Diyet yapmak arıtım sürecinin bir parçasıdır ancak hızlı yapıldığında çok ciddi yeme problemlerine yol açabilir.

Kişi sürekli olarak egzersiz yapıyor mu? Yaptığı egzersizlerin sebebini, ‘bir simit yedim ve yakmalıyım’ gibi cümlelerle açıkça belirtiyor mu?

Vücudu ile ilgili memnuniyetsizliklerini dinleyin. Anoreksiya hastaları hiçbir zaman zayıf olduklarını kabul etmezler. Sıkça kilo verme amaçlarını değiştirirler. Çok sık bir şekilde de tartılırlar.

Kişinin konsantrasyon eksikliği yaşayıp yaşamadığına dikkat edin. İnsanlar düşünmek için yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bir aneroksiya hastası kendisini enerjiden yoksun bıraktığında düşünmesi de yavaşlar.

Kişide baş dönmesi ya da baygınlık gibi durumlar yaşanıp yaşanmadığına dikkat edin.

Saç uzamasında bir değişiklik olup olmadığına bakın. Yeterince beslenmeyen kişiler saç kaybı yaşarlar ve bunun yanı sıra vücutlarında ekstra ince tabaka halinde saçlar çıkar.

Kişinin sürekli olarak soğuktan şikâyet edip etmediğine ve sıcak havalarda ilginç bir şekilde fazladan giyinip giyinmediğine de dikkat edin.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın