Anoreksiya Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Anoreksiya Tedavisi İçin Kullanılan İlaçlar

Anoreksiya hastalığı genellikle bir veya daha fazla ilaç ile tedavi edilir. Bu sağlık sorununu tedavi etmek için yalnızca bir ilaç yoktur ancak hastalığın oluşumuna katkıda bulunan düşünce ve mod problemlerini azaltmak için birtakım ilaçlar geliştirilmiştir. Yeme bozukluklarını tedavi etmede uzman olan doktorların anoreksiyayı ilaçlar ile tedavi etmek için yeterli deneyimleri vardır.

Anoreksiya Hangi İlaçlarla Tedavi Edilmektedir?

Bir antidepresan ilacı ile tedaviye başlanabilir. Bu ilaçlar anoreksiya hastasının tedaviye karşı çıkmada daha az dirençli olmasını sağlarlar.

Bu ilaçlar dışında da, saplantılı düşünceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak birtakım ilaçlar kullanılabilir.

Eğer semptomları ortadan kaldırması gereken bu ilaçlar işe yaramıyor ve hastalığın tedavisinde etkili olamıyorsa, başka ilaçları kullanmaya başlanması iyi olacaktır.

Her bir anoreksiya hastası için bu sağlık probleminin tedavi edilmesi birtakım ilaçların kombine edilmesi ile mümkündür ve bu ilaçları bulmak önemlidir.

Hasta terapiye devam etmelidir, çünkü bu şekilde doktorun hangi ilaçların hasta üzerinde etkili olup olmadığına dair bir değerlendirme yapması kolaylaşır. Bu hastalığı tedavi etmek için alınacak terapi veya bilişsel davranış terapisi de oldukça etkili yöntemlerdir.

Verilen ilaç tedavisine uymak önemlidir. Uygun ilaç veya ilaç kombinasyonları bulunduktan sonra hastanın bu tedavi yöntemlerini kullanmaya uzun bir süre devam etmesi gerekir. Anoreksiya hastası iyileşmeye başlasa bile tedaviye devam edilmelidir. Aksi halde durum kendisini yenileyebilir. Bu hastalığa sebep olan düşüncelerin ve ruh halinin ilaçlar ile tedavi edilmesi yıllar sürebilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın