Antibiyotik İshal Yapar mı?

Antibiyotik İshal Yapar mı?

Antibiyotiğin yan etkileri genellikle sindirim sisteminde görülür ve antibiyotik ishal yapabilir. İshal dışında mide bulantısı, mide ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik antibiyotik kullanımı sırasında sindirim sisteminde görülen diğer yan etkiler arasındadır. Bu yan etkiler her antibiyotik kullanan hastada ortaya çıkmaz. Bazı durumlarda, özellikle penisiline alerjisi olan kişilerde “antibiyotik alerjisi” görülebilir. Alerjinin belirtileri ise kaşıntı, öksürük, boğaz ağrısı veya kaşıntısı, hırıltılı nefes alıp vermedir.

Antibiyotik Kullanımı ve İshal

Özellikle klaritromisin, azitromisin, eritromisin içeren makrolid sınıfı antibiyotikler ishale yol açabilmektedir. Antibiyotik kullanımı sırasında ishal, mide bulantısı birbirinden bağımsız olarak ya da birlikte görülebilir. Farklı antibiyotik türlerinin ve dozlarının farklı yan etkileri olduğundan kullandığınız antibiyotiğin olası yan etkilerini net olarak doktorunuzdan ve ilacın prospektüsünden öğrenebilirsiniz.

Antibiyotik, hastalığa neden olan zararlı bakterileri öldürürken sindirime yardımcı olan yararlı bakterileri de öldürür. Bu durum genellikle ishal, mide bulantısı, yemeklerden sonra şişkinlik şeklinde kendini gösterir. Bazı doktorlar antibiyotik kullanan hastalarda ortaya çıkan sindirim sistemi sorunları için probiyotik takviyesi tavsiye etmektedir.

Her antibiyotik ishale yol açmaz ve ilacın yan etkileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bazı hastalarda hiç bir yan etki görülmezken bazılarında ishal ve mide bulantısı şikayetleri artabilir. Eğer geçmişte kullandığınız bir antibiyotik nedeniyle şiddetli ishal yaşadıysanız bunu doktorunuza söyleyerek size farklı bir antibiyotik reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Antibiyotiği doktora danışmadan almamalısınız çünkü her hastalık için kullanılan tek tip antibiyotik yoktur. Sizin rahatsızlığınız için doğru ilacı ve dozajı ancak bir doktor belirleyebilir.

Kaynaklar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın