Antibiyotik Mide Bulantısı Yapar mı?

Antibiyotik Mide Bulantısı Yapar mı?

Hastalıklara neden olan bakterilerin temizlenmesi ve enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotik mide bulantısı yapar. Mide bulantısı dışında antibiyotiğin diğer yan etkileri arasında baş dönmesi, mide ağrısı, şişkinlik, uykusuzluk ve ishal gösterilmektedir. Antibiyotik kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın çünkü farklı bakteri türleri için farklı antibiyotik kullanmak gerekir. Eğer daha önce antibiyotik kullanırken aşırı mide bulantısı yaşadıysanız doktorunuzdan midenizi çok rahatsız etmeyecek alternatif bir antibiyotik vermesini isteyebilirsiniz.

Antibiyotik ve Sindirim Sorunları

Antibiyotik sadece hastalığa yol açan bakterileri öldürmez aynı zamanda “probiyotik” adı verilen ve sağlıklı sindirim sistemi için gerekli bakterilerinde sayısını azaltır. Antibiyotik alırken sindirim sistemine etkilerini azaltmak için probiyotik içeren gıdaların tüketimini arttırabilirsiniz. Örneğin kefir probiyotik yönünden zengindir ve sindirime yardımcı olur.

Mide Bulantısına Karşı Bitki Çayları

Antibiyotik nedeniyle mideniz bulanıyorsa midenizi rahatlatmak için zencefil çayı içebilirsiniz. Ahududu yaprağı çayı gibi diğer bitki çayları mide bulantısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Alerjik Reaksiyonlar

Her 15 kişiden biri (ABD istatistikleri) özellikle penisilin ve sefalosporin kullanılan antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon göstermektedir. Antibiyotik alerjisinin belirtileri ise öksürük, hırıltılı nefes alma ve boğazda sıkışma hissidir. Orta ve hafif dereceli bu tip alerjiler antihistamin ilaçlarıyla giderilebilmektedir.

Antibiyotik kullanan her kişide yan etkiler ve alerjik tepkiler görülmez. Sık görülen yan etkiler genellikle sindirim sistemiyle ilgili olanlardır. Eğer mide bulantısının aşırı olduğunu düşünüyorsanız ve ishal, şişlik, hazımsızlık, karın ağrısı, iştahsızlık ya da ilacın prospektüsünde yazan yan etkiler dışında diğer bir yan etki yaşıyorsanız doktorunuza başvurun.

Kaynaklar

,

Antibiyotik Mide Bulantısı Yapar mı? İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. simge 17 Ocak 2014 #

    Ben hepinize sesleniyorum antibiyotik uyku yapar mı?

    • Turgut 26 Ekim 2018 #

      Evet ağır bir ilaçsa yapar ve çok uyku yaparsa doktora danışın

Bir cevap yazın