arap-sabunu

Arap Sabunu Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

Sağlıklı yaşama dair en önemli şart, kimyasal ve işlenmiş ürünlerden vazgeçmektir. Özellikle temizlik yaparken kendimizi kimyasal ve katkı maddesi bol olan ürünlerden korumamız gerekmektedir. İşte bu yüzden kullananların ‘mucize’ dediği, büyüklerimizin evinden hiç eksik olmayan ve son yıllarda yeniden yaygınlaşan arap sabunu adeta kurtarıcımızdır.

Arap sabunu; yapımında sodyum yerine, alkali olarak potasyum hidroksit kullanılan bir sabun türüdür. Bitkisel ve hayvansal yağ asitlerinin potasyum hidroksit ile reaksiyonundan üretilmektedir. Genellikle sarı ya da açık kahverengi renkte; yarı akışkan ve macunumsu yapıda bir sabundur. İşte bu sebeple Türkçe ’de bir diğer ifadeyle ‘yumuşak sabun’ diye de bilinmektedir.

Arap Sabunu ile Neler Yapılır?

Arap sabunu içeriğindeki doğal özler ve çok fazla kimyasal içermeyen yapısı sebebiyle çeşitli temizlik işlerinde güvenle kullanılabilir. Buna ev temizliği olduğu kadar kişisel temizliğimiz de dâhildir.

Arap Sabunu ve Saç Bakımı

Arap sabununun oldukça güçlü bir temizleyici olması ve aynı zamanda doğal bir ürün olarak üretilmesi; insanları kullanmaya teşvik eden asıl sebeptir. Son yıllarda özellikle kozmetik ürünlerde bulunan katkı maddelerinin varlığı, kimyasal unsurlar insanları daha doğal ürün tüketmeye yönlendirmiştir. Sağlık uzmanlarının bilgilendirmesiyle artık arap sabunu tıpkı eskiden olduğu gibi yeniden kullanıcıların ilk tercihlerinden biri haline gelmiştir.

Saç bakımı, saç sorunları ve saç temizliği için önerilen doğal ürünlerden biri de arap sabunudur. Güzellik uzmanlarının arap sabunu hakkında söylemleri ve saçlarını arap sabunu ile yıkayan ünlülerin artması da bunda etkilidir.

Arap Sabunu ile Saç Yıkama

Eğer tamamen doğal ve işlenmemiş bir arap sabunu bulabilirseniz, saçınızı güvenle yıkayabilirsiniz. Son zamanlarda marketlerde sıklıkla gördüğümüz sıvı ya da katı halde bulunan arap sabunları, tamamen doğal değildir. İçerisinde az da olsa kimyasal malzemeler bulunduğu için saçla teması zararlı olacaktır. Bu yüzden, öncelikle arap sabunun doğal halini bulmanız gerekmektedir.

Arap sabununun doğal olup olmadığını anlamak için koklamanız yeterlidir. Eğer kokladığınızda parfüm kokusu alıyorsanız, muhtemelen doğal bir ürün değildir. Bu çeşit parfümlü, işlenmiş arap sabunu ürünlerini ev temizliğinde tercih etmelisiniz.

Doğal arap sabunu genelde aktarlarda ya da işlenmemiş, natürel ürünler satan dükkânlarda bulunabilmektedir. Bazı sabun firmaları yüzde 100 doğal, sentetik ve geleneksel yöntemlerle üretim yapmaktadırlar.

Arap sabunu kullanımı ile ilgili başlarda olumsuz deneyimler yaşamanız mümkündür. Çünkü doğal bir yapısı olan arap sabunu diğer şampuanlar gibi saçlarınızı yumuşacık yapmaz. İlk yıkamanızda saçlarınız çok sert ve mat görünümlü olabileceği gibi, taranması da bir hayli zor olabilir. Bu, başlangıçta normaldir. Şampuanla yıkadığınızda, saçlarınız daha dolgun ve sağlıklı gibi gelse de biraz sabrederek arap sabunu ile yıkamaya devam etmelisiniz. Sonuçtan memnun olacaksınız çünkü doğal sabun zamanla saçlarınızı güzelleştirecek. Şampuanlara göre çok daha etkili bir sonuç alacaksınız, üstelik de sağlıklı olduğundan emin olacaksınız. Kısacası sabunun saçlarınıza, saçlarınızın da sabuna uyum sağlaması gerekmektedir.

Bunun dışında arap sabunu ile saç yıkamak, saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamaktadır.

Arap sabununu saç bakımında kullanırken yaşanan bir diğer olumsuzluk da katı halde sabunu kullanmanın zorluğudur. Birçok insan katı sabunu köpürtmekte ve saça uygulamakta zorlanmaktadır. Bunun da kolay bir yöntemi vardır.

Katı Arap Sabununu Saç Bakımı için Kullanmak

Sıcak suyla katı arap sabununu macunumsu kıvama getirmek için seyreltebilirsiniz. Bu sayede sabun, boş bir şişenin içine girebilecektir. Sabunu şişeye aktardıktan sonra içerisine yarım çay bardağı su ekleyerek çalkalayınız. Dilerseniz şişedeki sabununuza birkaç yemek kaşığı doğal elma sirkesi ekleyebilir, saç bakımınızı çeşitlendirebilirsiniz. Şişeyi iyice çalkalamayı unutmayınız.

Arap Sabununu Saçlarda Açıcı Olarak Kullanmak

Arap sabunun saçlarda renk açtığı herkes tarafından bilinmektedir. Saç uzmanları, bazen işlem yaparken arap sabunundan yararlanarak, saç rengini açmaktadırlar.
Saçınıza uyguladığınız boya işlemi eğer istediğinizden daha koyu tonlarda olduysa, arap sabunu ile birkaç hafta düzenli olarak yıkamak, saçınızın rengini soldurmadan kaliteli bir şekilde açmaya yardımcı olacaktır.

Arap sabunu bazıları için kötü kokmaktadır. Hatta kokusu yüzünden saçlarını arap sabunu ile yıkamayan kişiler de vardır. Dilerseniz, arap sabunun ardından kremli bir şampuan kullanarak kötü kokuları önleyebilirsiniz. Böylece ilk yıkamada da olsa arap sabunundan faydalanmış olursunuz. Ardından şampuanla yıkasanız bile arap sabununun saçlarınızda etkisini göreceksiniz.

Uyarı

Arap sabunu saçlarda şekil bozukluklarına sebep olabiliyor. Örneğin kısa kâhkülleri bozabiliyor. Bu gibi durumlarda saçlarınıza saç köpükleri ya da kıvam verici jöle kullanmamanızda fayda var. Arap sabunu ile yıkanan saçlarda jöle / köpük kullanıldığında karmaşıklaşır ve taranması çok zor bir hale gelir.

Bunun yerine yukarıda yazdığımız gibi kremli şampuanla ikinci kez yıkarsanız saç şeklinize de zarar gelmeyecektir. Böylece saçlarınızın taranması da kolay olacaktır.

Buna ek olarak; bazı görüşlere göre arap sabunu ile saç yıkamak, saç derisindeki yağı kuruttuğu için kepek oluşumuna sebep olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşma ihtimaline karşılık, öncelikle arap sabununu saçınızda test etmeniz doğru olacaktır.

Arap Sabunu ve Temizlik

Halılar: Halılar evinizin en çok göze çarpan eşyalarından biridir. Arap sabunu ile halılarınızı temizlemek sağlık ve hijyen açısından oldukça önemlidir. Halınızı elektrik süpürgesiyle temizledikten sonra bir kova ılık suya eklenmiş bir miktar arap sabunu (miktarı lekenin durumuna göre ayarlayabilirsiniz) ile siliniz. Yumuşak bir bezle, arap sabunu ile karıştırılmış suyu, halınıza döküp köpürterek temizleyiniz. Ardından suyla iyice durulayınız. Aynı işlemi koltuklarınız için de yapabilirsiniz.

Yer temizliği (Parkeler): Yer temizliği için satılan onca ürünün arasında neden arap sabununu tercih etmemiz gerektiğini yukarıda açıklamıştık. Sağlığa uygunluğunun yanı sıra yerlerde daha hızlı etkili çözüm sunan ve oldukça ekonomik olan arap sabununu, uygulamak da kolaydır. Bir miktar suyun içerisine arap sabunu ve yüzeyleri parlatması için de sirke koyunuz. Daha sonra uygun bir bezle, parkeleri siliniz. Parkelerinizi sildiğiniz bezin mikro fiber olmasını tavsiye ederiz.

Çelik ve Metal Yüzeyler: Banyo ve mutfaklardaki musluk başlıkları, duş başlığı ya da kapı kolları gibi metal bölümleri arap sabunu ile silebilirsiniz. Genel temizlik için bir kovaya karıştırdığınız arap sabununu temiz bir bez yardımıyla yüzeylere uygulayabilirsiniz. Ancak leke çıkarmak için arap sabununu doğrudan lekeli bölgeye uygulamanız gerekmektedir.

Lavabo ve Klozet Temizliği: Bir miktar arap sabununu klozete ya da lavaboya döküp sert bir sünger ya da fırçayla ovalayınız. Üzerine de durulamak için kaynar su dökünüz. Yüzeyler hem parlayacak hem de tüm kötü kokular kaybolacaktır.

Çamaşırlar: Çamaşır temizliğinde arap sabunu sıklıkla tercih edilmektedir. Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne bazen normal deterjanla karıştırarak bazen de tek başına arap sabunu ekleyerek kullanılabilirsiniz. Özellikle beyaz çamaşırların temizlenmesinde arap sabunu çok işinize yarayacaktır. Perdeler de arap sabunu ile temizlenebilmektedir.

Tüm bunların dışında; duvar temizliğinde, mutfak dolapları ya da tezgâh temizliğinde ve mobilya temizliğinde arap sabunundan yararlanılır. Hepsinde uygulama hemen hemen aynıdır. Katı sabun halindeyken şişeleyerek biraz su ya da elma sirkesi ile karıştırarak hassas temizlik yapılabilir. Bu sayede eviniz hem mikroplardan arınır hem de pırıl pırıl olur. Eğer sıvı halde arap sabunu kullanıyorsanız, onu da suyla karıştırarak (zor lekelerde direk lekenin üzerine dökerek) temiz bir bez yardımıyla temizliklerinizde kullanabilirsiniz.

Arap Sabunun Yapımı

Arap sabunu yapımında öncelikle suyun içerisine potasyum hidroksit konulur. Potasyum hidroksit miktarı oldukça önemlidir; çünkü ortama fazla postasyum hidroksit verildiği zaman ihtiyaçtan fazla olan potasyum hidroksit, karışımın içinde hala kalacağından, sabun kalitesini olumsuz yönde etkiler. Ardından aynı suyun üzerine yağ asidi eklenerek 80 ve 90 derecede ısıtılır. Bu karışım ısıtılarak, bulunduğu kazanda sabun kıvamını alması beklenir.

Burada önemli olan bu karışımın sabunlaşma seviyesini iyi anlayabilmektir. Ayrıca karışımın içerisinde serbest yağ asidinin kalmaması gerekmektedir.

Karışımı hazırlarken, kullanılacak olan potasyum hidroksit ve yağ miktarı, yağ asidi cinsine göre değişebilmektedir. Doğru bir karışım hazırlayabilmenin ve yeterli miktarda malzeme ekleyebilmenin kolay bir yolu vardır. Anlamak için deneme yanılma testi uygulamak, sorun olmasını engellemektedir. Eğer karışımda ayçiçeğinin yağ asidi kullanılacaksa, kullanılacak yağ asidi miktarının yüzde 30’u kadar potasyum hidroksit suda çözdürülür. Daha sonra üzerine yağ asidi eklenerek, ısıtılmaya başlanır. Böylece karışım yavaş yavaş sabunlaşacaktır.

Arap sabununun oluşumundan sonra sabunlaşan karışım henüz sıcak haldeyken ambalajlara alınmaktadır. Eğer soğumaya bırakılırsa, bulunduğu kaptan / kazandan tekrar çıkarmak zor olacaktır. Sabunu kazandan çıkarabilmek için yeniden ısıtılması gerekir ancak yine de kolay bir işlem olduğu söylenemez.

Neden Arap Sabunu Kullanmalıyız?

Yapılan araştırmalar kanserin ülkemizde her geçen sene çoğaldığını söylüyor. Bunun sebebi ise vücudumuza aldığımız kimyasallarla ilgili olarak açıklanıyor. Örneğin bir deterjanın kimyasal etkilerinden arınabilmek için litrelerce su ile durulamak gerekiyor. Fakat biz makinelerimizde yıkadığımız bulaşık ya da çamaşırları, programın çalıştırdığı ölçüde sularla duruluyoruz. Kaldı ki elimize bulaşan bir miktar bulaşık deterjanının bile tamamen temizlenebilmesi için bol su ile yıkamamız gerekmektedir. Ayrıca günümüzde hayat çok hızlandığından kimsenin evde kendi sağlıklı temizleyicilerini hazırlamaya ya da kimyasal temizleyicilerden arınmaya vakti yok. Bu da beraberinde birçok sağlık sorunlarını getiriyor; bu sorunlar her geçen gün artarak hastalıklara dönüşüyor.

Ancak endişelenmeye gerek yok. Her tür kimyasal temizleyicinin doğal bir alternatifi olduğunu söylersek yanlış olmaz. Arap sabunu da geçmiş yıllardan beri ev temizliğinde kullanılan doğal ve ekolojik bir ürün olarak hayatımızdadır. Her ne kadar marketlerde yer alan kimyasal temizleyiciler hala tercih edilse de arap sabunu gibi doğal ürünlere yönelim artmaktadır.

Kendi sağlığımız ve çevremizin sağlığı için arap sabununu hayatımıza sokmalı ve bunu alışkanlık haline getirmeliyiz. Sadece bugün değil, gelecek için de sağlık demeliyiz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın