Aspirin Uyku Yapar mı?

Aspirin Uyku Yapar mı?

İlaç sınıfı olarak salisilatlar arasında yer alan aspirin yaygın olarak ağrı kesici, iltihap azaltıcı ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Aspirin uyku verici bir ilaç olarak kabul edilmez ancak uykuyu engelleyen ağrıları veya diğer hastalık belirtilerini hafiflettiği için uykuya geçişi kolaylaştırabilir.

Genel olarak baş ağrısı olarak kullanılan aspirin kan inceltici özelliği ile romatoid artrit, osteoartrit ver sistemik lupus eritematozus gibi hastalıkların neden olduğu ağrılar içinde kullanılmaktadır. Sık sık antasitler, ağrı kesiciler ve soğuk algınlığı ilaçları ile birlikte kullanılan aspirinin uyku kalitesini yükseltmesi ve uyku getirmesi üzerine dair yapılmış bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır. Eğer uykusuzluk çekiyorsanız aspirin kullanmanın ağrıları hafifletme, vücudu rahatlatma gibi ikincil veya üçüncül etkileri olabilir.

Aspirinin diğer tüm ilaçlar gibi yan etkileri olduğundan düzenli aspirin kullanımı için doktorunuza danışmalısınız. Kan inceltici ilaçlar, tansiyon ve şeker hastalığı ilaçları ile etkileşime geçebilir. Uzun süre aspirin kullanımı mide kanaması da dahil olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın