avokadonun-saca-faydalari

Avokadonun Saça Faydaları ve Avokadolu Maske Tarifleri

Avokado son dönemde her yerde: Tostlardan pizza ve salatalara, cilt kremlerinden şampuanlara, avokado yiyor, içiyor ve sürüyoruz! Bunun elbette bir sebebi var: Avokado, ‘süper besin’ olarak tanımlanıyor; sağlıklı bir insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin, sağlıklı yağ, amino asit ve proteinlerin büyük kısmını içeriyor. Dolaşım sistemine, kolesterole, kalp sağlığına, gözlere, böbreklere, zayıflamaya, depresyona, kısacası her şeye iyi geliyor.

Avokadonun yıldızının parladığı alanlardan biri de saç bakımı. Anavatanı Güney Amerika sayılsa da, antik Mısır’dan bu yana saç dökülmesini engellemek, kuru saçları nemlendirmek ve parlaklık kazandırmak için kullanıldığı biliniyor.

Avokadonun Saça Faydaları

Avokado saçlar için en iyi besinlerden biridir. Düzenli olarak avokado yemek saçları daha sağlıklı hale getirirken, bu meyveyi dışarıdan uygulayarak da son derece olumlu sonuçlar elde ediliyor. Zira içinde yok yok… Her bir avokado E, A, C, K ve B vitaminleri, Omega 3 yağı, çeşitli proteinler, potasyum, folik asit ve lif içeriyor. Yağlı göründüğüne de bakmayın; en sağlıklı yağları barındırdığı ve tok tuttuğu için zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Avokadonun saçlarda en büyük faydası ise nemlendirerek saç kuruluğunun önüne geçmesi ve saç yüzeyindeki hasarları gözle görülür ölçüde gidererek parlaklık kazandırması. İşte avokadonun saça faydaları ve avokadolu maske tarifleri…

Saçları Nemlendirir

Yüksek ısıda fön, kimyasal içeren saç ürünleri, çevre kirliliği ve güneş derken, birçoğumuz kuru, hasar görmüş ve zayıflamış saçlardan şikâyet ederiz. Avokado ise kuru saçlar açısından bir süper kahraman sayılır.

Avokado, saçların en çok ihtiyaç duyduğu A, E, C ve B6 vitaminleri açısından son derece zengindir. Ayrıca içindeki doymamış yağlar saçların hem köklerine hem tellerine nüfuz eder; nemlendirir, besler ve güçlendirir. Antioksidanlar ise saç derisini serbest radikallerden temizler. Avokado böylece kuru saçları kökten uca nemlendirir.

Kuru Saçlar için Avokadolu Saç Maskesi

Malzemeler:

 • Yarım avokado veya 1 çorba kaşığı avokado yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yumurta

Nasıl Uygulanır?

Avokadoyu pürüzsüz bir kıvam alana kadar blenderdan geçirin. (Saçlarınızı yıkarken zorlanmak istemiyorsanız içinde parça kalmadığından, tamamen pürüzsüz hale geldiğinden emin olun.) Bal, zeytinyağı ve bir başka kapta iyice çırptığınız yumurtayı ekleyip tüm malzemeler birbirine geçene kadar karıştırın. Karışımı köklerinden uçlarına saçlarınıza yedirin. Bir bone takıp 30 dakika bekleyin. Ilık, hatta soğuk su ile yıkayın.

Not: İçinde yumurta bulunan her maskede olduğu gibi, saçlarınızı yıkarken sıcak su kullanmaktan kesinlikle kaçının. Yoksa yumurta saçlarınızda pişer!

Saç Uzamasını Hızlandırır

Saçlarınız daha hızlı uzasın diye çeşit çeşit ürün kullanıyor ama istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız, beslenme rutininize, aldığınız vitamin ve minerallere göz atmanın vakti gelmiş demektir. Saçların yavaş uzamasının en temel sebeplerinden biri, bazı protein, vitamin ve minerallerin yeterince tüketilmemesidir. Doğru beslenip beslenmediğinizi anlamak istiyorsanız da, saçlarınıza bakmanız çoğu zaman yeterli olur: Sönük, parlaklığını kaybetmiş ve aylardır uzamıyor gibi görünen saçlar, beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerektiğini bir bakışta anlatır!

Bir ‘süper besin’ olan avokado ise saçların hızlı uzaması için ihtiyaç duyulan hemen her şeye sahiptir: E vitamini, saç derisindeki muhtemel hasarı onararak uzamayı yavaşlatan sorunları ortadan kaldırır. B vitamini saç uzamasını hızlandırır. Avokadonun içindeki yağ ve mineraller de bu vitaminlerle birleşerek saç hücrelerini besler, kökleri ve telleri güçlendirir. Saç uzaması için avokado yemek de, dışarıdan maskesini sürmek de işe yarar. Özellikle de yumurta ile kullanıldığında mucizevi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saç Uzatan Avokado Maskesi

Malzemeler

 • 1 avokado
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı (Kuru saçlar için)

Nasıl Uygulanır?

Blenderda pürüzsüz hale getirdiğiniz avokadoya hindistan cevizi yağını ve çırpılmış yumurta sarısını ekleyin. Maskeyi nemli saçlara uygulayın, köklerine masaj yaparak başlayın. Yaklaşık beş dakikalık masajın ardından uçlara da yedirin. 20-30 dakika bekledikten sonra ılık veya soğuk su ile durulayın. Saçlarınız hem yumuşacık olacak, hem de düzenli uygulandığında çok daha hızlı uzayacaktır.

Kepeği Önler

Kepek, her yaştan kadın ve erkeğin sıklıkla karşılaştığı bir sorundur. Saçınızda kepek yoksa kendinizi şanslı saymalısınız çünkü kepeğe kalıcı çözüm bulmak, kuru saçları nemlendirmekten veya saç uzamasını hızlandırmaktan çok daha zordur.

Kepek, saç derisindeki ölü deri dokularının pul pul dökülmesidir. Kuruluk, aşırı yağlanma veya enfeksiyonun yanı sıra stres ve yanlış şampuan kullanmak gibi nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Kaşıntıya, kötü bir görüntüye ve kızarıklığa yol açar. Bu arada saç derisi ihtiyaç duyduğu nemi yeniden kazanmak için normalden fazla miktarda sebum üretir; bu durum da saç köklerini tıkayarak mantar hastalıklarına bile yol açabilir.

Avokado, işte bu kısır döngüyü kırmak açısından en büyük yardımcınız olacaktır. Saç derisini tekrar sağlıklı hale getirerek kepeği ortadan kaldıracaktır.

Kepek Önleyici Avokadolu Saç Maskesi

Saç derisini hayata döndürmeyi vaat eden bu maskede avokadonun yanı sıra iki saç dostu yağ da kullanılıyor: İlki, binlerce yıldır antiseptik, antibiyotik ve antifungal tedavilerde kullanılan, saç derisi sorunlarında harikalar yaratan çay ağacı yağı. İkincisi ise E vitamini deposu olan ve saçları nemlendirme açısından neredeyse avokadoyla yarışan argan yağı.

Malzemeler:

 • 1 avokado
 • 10 damla argan yağı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1-3 damla çay ağacı yağı

Nasıl Uygulanır?

Avokadoyu pürüzsüz hale getirin. Argan yağı, bal ve çay ağacı yağını ekleyin. Çay ağacı yağını sona bırakın ve damla damla eklemeye çalışın. Aroması güçlü olan bu yağı fazla kaçırmamaya, kokusunun yeterli geleceği noktada durmaya çalışın. Malzemeleri iyice karıştırın. Maskeyi saç derisine uygulayın. Parmak uçlarıyla saç derinizin her bir milimetre karesine masaj yaparak iyice yedirin. Maskenin kalan kısımlarını saç uçlarınıza da sürebilirsiniz. 10-20 dakika bu şekilde bekledikten sonra iyice durulayın. Maskenin hemen ardından kepek şampuanı kullanmayın.

Vaktiniz mi Yok?

Kepekli saçlarınızdan çok şikâyetçi olmanıza rağmen bu maskeyi uygulayacak vaktiniz yoksa, avokado yağı ile kestirme bir çözüm deneyebilirsiniz. Saçlarınızı yıkamadan sadece 10 dakika önce köklere avokado yağı ile masaj yaparsanız, banyodan sonra kepekli görüntüyü azaltmak mümkün.

Saçları Parlatır ve Canlandırır

Saçlarınızın parlaklığını neden kaybettiğini hiç merak ettiniz mi? Ya da ışıl ışıl olmayan saçların sadece parlaklığını değil, aynı zamanda esnekliğini ve yumuşaklığını da kaybettiğini fark ettiniz mi?

Saç telleri üç tabakadan oluşur. Diğer iki katmanı korumakla görevli olan en dışarıdaki kutikül tabakasının sağlıklı olması, saçların parlaklığı ile doğrudan ilgilidir. Sağlıklı saçlarda kutikül sımsıkı ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir; bu sayede ışığı olduğu gibi yansıtır ve saçları parlak gösterir. Sağlıksız bir kutikülün ise yüzeyinde, genelde şampuan reklamlarında büyütülmüş halini gördüğümüz o pürüzler vardır. İşte bu pürüzler, ışığın olduğu gibi yansıtılmamasına ve saçların parlamamasına yol açar.

Avokado, bu pürüzlerin onarılması açısından doğal bir mucizedir. Muz ve zeytinyağı ile hazırlanmış bir avokado maskesi, kütiküldeki hasarlı görünümü gidererek saçlarınıza parlaklığını hemen kazandıracaktır.

Saçları Parlatan Avokado Maskesi

Malzemeler:

 • 1 avokado
 • 1 muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Nasıl Uygulanır?

Avokado ile muzu pürüzsüz hale getirin. Zeytinyağını ekleyin. Maskeyi saçınıza kökten uca yedirin. Saçlarınızı bone veya streç film ile sarıp 20 dakika bekleyin. Her zamanki gibi yıkayın. Saçlarınızın tek bir kullanımda bile yeniden parladığını göreceksiniz.

Avokado Nasıl Seçilir?

Saç maskelerinde ve yiyeceklerde olgun ama çürümeye de yüz tutmamış avokadolar seçmeniz gerekir.

Olmuş bir avokado artık kararmaya başlamıştır. Yer yer yeşil olsa da, neredeyse siyaha çalar. Eğer eve gider gitmez kullanmayı planlıyorsanız koyu renk, birkaç gün bekletecekseniz daha yeşil bir avokado seçmelisiniz. Farklı zamanlarda tüketmek üzere aynı anda birden fazla avokado alıyorsanız, olgunluk seviyeleri farklı aşamalarda olan meyveleri seçmeniz tavsiye edilir.

Avokado seçiminde tek faktör renk değil, zira bazı cinsleri olgunlaştıktan sonra da yeşil kalır. Dolayısıyla avokadonun yumuşaklığını da test etmelisiniz. Taş gibi sert olanlarından uzak durun; yumuşamamış avokadolar ne yemeklerde ne de saç maskelerinde işe yarar. Olmuş bir avokado ise yumuşamıştır; parmağınızla bastırdığınızda hafifçe içeri göçer. Aşırı yumuşak avokadoların ise son kullanma tarihinin geçtiği söylenebilir…

Avokadonun olgunluğu köklerinden de anlaşılır. Eğer kökü çıkardığınızda görünen kısmı yeşilse, elinizde olmuş, saç maskesi için uygun bir avokado var demektir. Kahverengi ise küflenmeye bile başlamış olabilir…

Olmamış bir avokadoyu kese kağıdında muzla birlikte bekletirseniz kısa sürede yumuşar. Alüminyum folyoya sararak düşük ısıdaki bir fırında 10 dakika bekletirseniz de benzer bir sonuç alırsınız.

Olmamış avokadolar dışarıda, olmuş avokadolar buzdolabında tutulmalı. Kesilmiş bir avokadoyu ise kararmaması için üzerinde limon gezdirdikten sonra buzdolabına koyun.

Avokado Nasıl Yenir?

Avokadoyu soymadan önce uzunlamasına ikiye bölün. Çekirdeğini bir kaşık yardımıyla çıkarın. Daha sonra da yine bir kaşık yardımıyla içini oyarak kabuğundan ayırın.

Avokadoyu geleneksel meyve soyma yöntemi ile ikiye bölmeden soymaya kalkışırsanız, yağlı yapısından dolayı elinizden kayıp gidebilir!

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın