Ayak Mantarı Çeşitleri

Ayak Mantarı Çeşitleri

İç ve dış etkenlere bağlı olarak oluşabilen pek çok ayak mantarı çeşidi bulunmaktadır. Ayak mantarları kişinin fiziksel durumuna, ayak bakımı koşullarına, kullanılan çorap ve ayakkabılara göre farklılık gösterebilir. Atak mantarları kısa sürede bakıma alınmaz ve tedavi edilmezse ayakta şişmeye neden olur ve daha geniş bir alana yayılır. Bu nedenle hangi çeşit olursa olsun ayak mantarları fark edilince hemen tedaviye başlanmalıdır. Bu yazıda ayak mantarı çeşitleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Ayak mantarı genellikle deri ve tırnaklar üzerinde oluşur ve bulaşıcıdır. Tırnakta oluşan mantarlar zaman içinde tırnağın kalınlaşmasına, şeklini kaybetmesine ve renginin değişmesine neden olur.

Ayak Mantarı Çeşitleri

Ayak mantarları 4 ana kategoride toplanabilir. Aşağıda bu ayak mantarı çeşitleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Candida Tırnak Enfeksiyonu

Bu tip mantar ayak tırnaklarından daha sık el tırnaklarında görülmektedir. Candida tip mantar çeşitleri arasında en bulaşıcı ve en kötüsü olarak bilinir.

Belirtileri: Tırnak diplerinde renk değişikliği, tırnak batması ve renginin sarıya dönmesi, tırnağın kalınlaşması ve deforme olması, tırnağın parlak değil de mat olması, tırnak diplerinde ve parmaklarda şişme.

Proksimal Subungual Onikomikoz

Bu mantar türü çok yaygın değildir ve genellikle HIV pozitif olan kişilerde görülmektedir.

Belirtileri: Bu mantar türü tırnağın alt tabakalarında oluşmaya başlar ve cilde kadar ulaşır. Tırnakların köklerinde tahribata yol açar ve dolayısıyla ağrıya neden olur. Tırnaklar sarıya yakın bir renge ya da beyaz renge döner. Tırnak esnekliğini kaybeder ve kalınlaşır, kırılma eğilimi artar.

Distal Subungal Onikomikoz

En çok rastlanan ayak mantarı türüdür. Ayaklarda oluşan mantarlar genellikle bu türdedir. Distal Subungal Onikomikoz tipi ayak mantarı terli ayaklarla uzun süre dolaşmak, sentetik çorap kullanmak, ayakları gerektiği kadar yıkamamak ve hava almayan ayakkabılar kullanmaktan dolayı oluşmaktadır.

Belirtileri: Tırnaklar rengini kaybeder ve matlaşır. Çoğunlukla mantar tırnak ucu ve parmak boşluk arasında görülür. Parmaklar arasında deri pul pul dökülür. Bazı durumlarda ağrıya neden olabilir. Tırnak uçları birbirine eşit olmaz ve tırnaklar kesilirken genellikle kırılır.

Beyaz Yüzeysel Onikomikoz

Bu ayak mantarı türü de oldukça yaygın olarak görülmektedir. Tedavisi kolay olan ayak mantarı çeşitleri arasında yer almaktadır. Genellikle iyi bir ayak bakımı ve uygun ilaç ve kremlerle 1 hafta içerisinde tedavi edilebilir.

Belirtileri: tırnak üstünde beyaz çizgiler oluşmaya ve tırnak kalınlaşmaya başlar. Tırnakların rengi matlaşır ve tırnak esnekliğini kaybeder.

Ayak Mantarı Tedavisi

Farklı ayak mantarı çeşitleri farklı ilaç ve kremler kullanılmaktadır. Sizde bulunan ayak mantarını türünü öğrenmek ve uygun kremleri belirlemek için bir cilt doktoruna gitmeniz tavsiye olunur. Mantara zamanında müdahale tırnakların kaybedilmesini ve mantarın daha geniş bir alana yayılmasını engellemek açısından önemlidir. Ayrıca mantar bulaşabilecek yerlerden uzak durulmalı, ayaklar düzenli olarak anti bakteriyel sabunla yıkanmalı ve banyodan sonra iyice kurutulmalıdır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın