ayak-mantari-nasil-gecer

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde ayağın diğer bölgelerine de yayılan ciddi bir rahatsızlıktır. Ayak derinizin çatlayıp derinizde derin ve ağrılı yarıklar oluşmasına neden olabilir. Ayak mantarı tedavi edilmesi gereken ve kendi kendine geçmeyen bir durumdur. Mutlaka bir doktor tavsiyesi alınması gereklidir ve tedavi planına bağlı kalmak şarttır.

Aşağıdaki öneriler ayak mantarından kurtulmanıza yardımcı olabilir:

 • Ayakkabınızı değiştirin: Ayakkabınız çoğu zaman ayak mantarınızın oluşmasına en büyük katkıyı yapan etmendir. Pek çok ayakkabı, içerisine hava almayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu nedenle hava düzgün şekilde ayakkabı içerisine girmez, ayağın serin tutulmasına engel teşkil eder. Ayak terlediğinde ayak mantarının çoğalması için uygun ortam sağlanmış olur. Bu nedenle içerisine hava alan ayakkabılar ve ayağı terletmeyen türde ayakkabılar tercih edilmelidir.
 • Ayak parmaklarınızı kuru tutun: Ayaklarda kuru tutmanın en zor olduğu yerler ayak parmaklarının aralarıdır. Ne çeşit ayakkabı tercih ederseniz edin bu bölgeyi kuru tutmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle ayak mantarları en çok ayak parmakları aralarında görülür. Ayak parmaklarının arasını kuru tutmanın bir yolu, çorap giymeden önce ayak parmaklarının arasına kuru ve temiz peçete parçaları yerleştirmek olabilir. Bu peçeteler gün içinde düzenli olarak değiştirilmelidir.
 • Vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirin: Bazen ayak mantarları vücudunuzun bağışıklık sistemi zayıfladığından ortaya çıkar. Vücut bu mantarlarla savaşamaz veya onları zararlı olarak görmez. Sağlıklı beslenerek (yiyecek veya takviyeler ile) ve günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve ayak mantarlarına karşı koymanızı kolaylaştırabilirsiniz.
 • Daha fazla egzersiz yapın: Ayaklar vücutta kan dolaşımının en zor ulaştığı bölgelerdendir. Kan dolaşımının azlığı, ayak mantarlarının oluşmasındaki etkenlerden biri olabilir. Daha fazla egzersiz yapmak kan dolaşımını arttırır ve ayak mantarları ile savaşta vücudunuza yardımcı olabilir.
 • Sarımsak ile kendi ilacınızı yapın: Sarımsakta ajoene denilen ve ayak mantarlarına karşı çok etkili olduğu bilinen bir birleşik bulunmaktadır. Bir kaç diş sarımsağı biraz zeytin yağı ile ezip ayaklarınıza en az yarım saat boyunca yedirin. Bu işlemi günde iki kere tekrar edin. Ayak mantarlarınızın azaldığını göreceksiniz.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın: Eğer ayak mantarınız hızla çoğalıyor ve kontrol edilmez bir hal alıyorsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz size uygun bir reçeteli ilaç önerebilir. Bu ilaçların pek çoğu 14 gün içinde etkilerini gösterebilirler ancak ciddi ayak mantarı problemlerinin temizlenmesi için 18 aya kadar uzayabilen bir süre gerekebilir.
 • Tırnak parlatıcı ve tırnak parlatıcı temizleyicilerinden uzak durun: Tırnak parlatıcıları ve onların temizleyicileri tırnağınızı inceltebilir. Bu da tırnağınızı mantarlara karşı güçsüzleştirebilir. Mantar probleminiz geçene kadar tırnak parlatıcılardan ve tırnak temizleyicilerden uzak durmanız faydalı oalcaktır.
 • Ayaklarınızı sirke ile yıkamayı deneyin: Sirke asidik bir yapıda olduğundan, ayaklarınızdaki mantar formlarından kurtulmanızda yardımcı olabilir. Hassas ciltlerde yanmaya sebep olabileceğinden iki ölçek suya bir ölçek sirke karıştırarak kalıcı bir sonuç elde edebilirsiniz.
 • Ayak tırnağınızı ameliyatla aldırın: Bazen doktorunuz rengi çok sararmış ve kalınlaşmış tırnağınızı bir operasyonla almak isteyebilir. Bu tedavi ayakta yapılır, ve doktor ilgili bölgeyi uyuşturduktan sonra tırnağınızın tamamını kesip bir antimantar ilacı sürerek parmağınızı sarar. Yeni tırnağın çıkması ise birkaç ay sürer.

Ayak Mantarları Nasıl Bulaşır?

En yaygın bulaşma yolları, ayak mantarına sahip birinini giydiği kıyafet, ayakkabı veya terliği giymektir. Bu mantara sahip birinin kullandığı çorap, havlu ve benzeri ürünleri kullanmak da ayak mantarına yakalanmaya sebep olabilir. Hatta ayak mantarına sahip birinin kullandığı duş, hasır, banyo gibi bölgeleri kullanmak bile ayak mantarının bulaşmasına sebep olabilir.

Hayvanlar da ayak mantarını taşıyarak insanlara bulaştırabilirler. Nemli hava, çokça terlemek ve yağlı deri, ayak mantarının rahatça çoğalabileceği ortamlardır.

———————————————————————————————

Ayak mantarı, yuvarlak kurt da denen deri mantarının bir türüdür. Hayvanlarda ve insanlarda deride veya tırnakta oluşan bu mantar türü enfeksiyona sebep olur.

Yuvarlak kurtun sebep olduğu hastalıklar:

 • Tinea Pedis, atlet (sporcu ayağı)
 • Tinea Unguium, Onikomikoz olarak bilinen tırnak mantarı
 • Tinea Corporis, Yuvarlak kurt
 • Tinea Cruris, Jock kaşıntısı
 • Tinea Manuum, Deride ve tırnakta görülen bir mantar enfeksiyonu
 • Ve daha az rastlanan diğer bazı mantar rahatsızlıkları

İnsanlarda ayak mantarına sebep olan bakteri türüne dermatofit denir ve kırk kadar türü bulunur. Ancak insanları en çok etkileyen tür Trichophyton Rubrum’dur. Dermatofitler en dış derimizde ve tırnaklarımızda birikirler ve keratinden besin elde ederek beslenirler. Bir kere oluştuklarında tamamen temizlenmeleri çok zordur.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın