Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayva Çekirdeği Maskesi

Ayvanın etli kısmı ve çekirdekleri cilt için çok faydalıdır ve bu nedenle pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Ayva çekirdeği ile hazırlanan yüz maskeleri özellikle yağlı ciltler de yağı dengelemek, cilde yumuşaklık vermek ve cilt görünümünü pürüzsüzleştirmek için tercih edilebilir. Ayvanın yumuşatıcı ve iltihabı önleyici etkisi sivilce nedeniyle tahriş olan cildi sakinleştirmeye ve sivilcelerin daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Kuru bir cildiniz varsa ve buna bağlı olarak kırışıklıklarla boğuşuyorsanız cildi derinlemesine nemlendiren ve nemi hapsederek yumuşatan ayva maskesini deneyebilirsiniz.

Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Ayva ve ayva çekirdeği kullanarak hazırlanan maskeler her cilt tipi için uygundur ancak özellikle yağlı ciltler ve sivilceye yatkın ciltler için tavsiye edilir.

Maske 1: İhtiyacınız olan malzemeler; 1 su bardağı gülsuyu, 2 yemek kaşığı ayva çekirdeği, 1 yemek kaşığı doğranmış meyan kökü, 1 çay kaşığı buğday tohumu yağı.

Ayva çekirdeklerini ve doğranmış meyan kökünü gülsuyuna koyarak 1 gece bekletin. Ertesi gün çekirdekleri süzün. Daha sonra gül suyunu buğday tohumu yağını ekleyin ve karıştırın. Karışımı parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak tüm yüzünüze iyice yedirerek sürün. 20-30 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayabilirsiniz.

Bu ayva çekirdeği maskesi cildi nemlendirirken kırışıklıkları yumuşatır, düzenli olarak kullanıldığında özellikle göz kenarlarında oluşan ince kırışıklıkların görünümünü hafifletir.

Maske 2: İhtiyacınız olan malzemeler; 1.5 yemek kaşığı ayva çekirdeği, 1 adet yumurtanın akı.

Ayva çekirdeklerini havanda ezerek toz haline getirip yumurta akına ekleyip köpürünceye kadar iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı parmak uçlarınızda tüm yüzünüze sürüp 20-30 dakika kadar (tam olarak kuruyana kadar) bekletin. Maskeyi bol ılık suyla temizleyebilirsiniz.

Bu maske özellikle yağlı ciltler için öneriliyor. Cilt yüzeyindeki fazla yağı dengelerken yağ kalıntısı nedeniyle tıkanan gözenekleri temizliyor ve yağlı ciltlerin en büyük derdi olan büyük gözeneklerin küçülmesine yardımcı oluyor.

Maske 3: İhtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı toz haline getirilmiş ayva çekirdeği, 2 yemek kaşığı keten tohumu (badem yağı da olabilir) yağı.

Toz ayva çekirdeği ile keten tohumu yağını iyice karıştırın. Daha sonra yağı parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle göz ve ağız kenarları başta olmak üzere tüm yüzünüze sürün. Yağın cilde işlemesi için 1 saat kadar bekledikten sonra bol ılık suyla yüzünüzü yıkabilirsiniz.

Bu maske aşırı kuru ciltlerin nemlenmesi ve yumuşaması için idealdir. Ayrıca özellikle yaz aylarında güneşten iyice kuruyan cildi nemlendirmek için kullanabilirsiniz.

Maske 4: İhtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı toz ayva çekirdeği, 1-2 yemek kaşığı papatya suyu. %100 doğal papatya suyu bulamazsanız 2-3 poşet papatya çayını demleyerek suyunu kullanabilirsiniz.

Toz ayva çekirdeklerini papatya suyuyla yavaş yavaş karıştırın. Yoğun bir merhem kıvamında bir karışım elde etmek için karışım ihtiyaç duydukça papatya suyu eklemeye devam edin. Bu maske özellikle sivilce tedavisi kullanılır. Hazırladığınız karışımı sivilcelerin üzerine sürün ve tamamen kurumasını bekledikten sonra bol suyla durulayın. Sivilceler iyileşene kadar her gün günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Maske 5: Sivilceler için yukarıdaki maskeye ek olarak ayva çekirdeği suyu kullanabilirsiniz. 2 yemek kaşığı ayva çekirdeğini yarım litre suya atın ve kaynatın. Çekirdekleri süzdükten sonra suyun soğumasını bekleyin. Anti bakteriyel özelliği olan bu suyu sivilcelerin yayılmasını önlemek için yüz yıkama suyu olarak sabah akşam kullanabilirsiniz.

Maske 6: Bu maske cilt için değil maşadan yanan veya çok kurumuş saçlar için. İhtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı toz ayva çekirdeği, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 adet E vitamini kapsülü.

Toz ayva çekirdeği ve zeytinyağını iyice karıştırdıktan sonra E vitamini kapsüllerini ekleyerek tekrar karıştırın. Karışımı maşadan yanan yada saçlarınızın çok kuru olduğu bölgelere iyice yedirin. Kırıkları azaltmak için saç uçlarına da sürebilirsiniz. Daha sonra saçınızı başınızın üstünde toplayın ve havluyla sarın. En az 2 saat bekledikten sonra günlük şampuanınızla saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Son olarak; cilt kuruluğundan şikayetçiyseniz cildinizi derinlemesine nemlendirmek ve yumuşatmak için ayva çekirdeği ve badem yağı karışımı hazırlayarak gün içinde uygun olduğunuz zamanlarda cildinize sürebilirsiniz. Aslında bu karışım dışarıda da kullanılabilir ancak toz ayva çekirdeği cilt üzerinde görünebileceği için evde yapmanız daha uygun olacaktır.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın