ayva-sirkesi-yapimi

Ayva Sirkesi Yapımı ve Faydaları

Ayva; gülgiller familyasından, pembe – beyaz çiçekler açarak, sarı – iri bir meyve veren ağaçtır. Bu ağacın meyvesiyle yapılan sirke de en az kendisi kadar şifalıdır. Ülkemizde ayva sirkesinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Son yıllarda marketlerde görmeye alışık olduğumuz elma sirkesi ve üzüm sirkesinin yeni alternatifi, ayva sirkesi oldu. Ayva sirkesi, sadece kullanım alanının çeşitliliği ile değil; onlarca faydasıyla da göze girmiş durumda. Ayva meyvesi, bünyesinde tatlı ve ekşi tatları bir arada bulundurur. Dolayısıyla ayva sirkesi kullanıldığı salatalara, mezelere ilginç lezzetler katmaktadır.

Sirke geçmişten bu yana, eşsiz bir besin olarak herkes tarafından kabul görmektedir. Tarihi neredeyse şarap kadar eski olan sirke, bir anlamda eskimiş şarap sayılabilir. Yüzyıllardır her coğrafyada, birbirinden değişik meyve ve sebzelerin sirkeleri üretilmiş; şifalarından ve lezzetinden yararlanılmıştır. Ayva da hem çekirdeklerinden hem çiçeklerinden yararlanılan; meyvesiyle reçeli, marmeladı, balı ve hatta parfümü yapılan, çok yönlü bir besindir. Bu sebeple ayva, sirkesiyle de oldukça faydalı bir besin olarak sofralarda yerini almıştır. Genelde sirke kullanımı salatalar, turşular, mezeler ve diğer gıda maddelerinde olmuşsa da geçmiş yüzyıllarda sirkeden ‘ilaç’ niyetine faydalanıldığı görülmektedir. Mısırlılar, Romalılar, Asurlular ve Yunanlılar, sirkelerle hazırladıkları tariflerle hastaların derdine çare bulmaktaydılar. Tarih boyunca, farklı kültürlerde ayva sirkesi de başvurulan önemli bir şifa kaynağı olagelmiştir.

Ayva Sirkesinin İçeriği

Ayva sirkesinde yüksek A vitamini ve potasyum vardır. Ayrıca kalsiyum ve demir mineralleri de oldukça fazladır. Tüm bu içeriğindeki bileşenlerinden dolayı ayva sirkesi, kolesterol sorunu olanlar ve diyabet hastaları için önerilmektedir.

Ayva Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Ayva sirkesi tarih boyunca; henüz tıbbın gelişmediği dönemlerde, yanık tedavisinde ilaç niyetine değerlendirilmiştir. Yanık olan bölgeye bol su ile kompres yapılarak kullanılır.

İçeriğindeki kalsiyum sebebiyle, gelişme çağındaki çocuklara çok faydalıdır. Sağlıklı bir büyüme dönemi için önerilir.

Cinsel gücü artırdığı kanıtlanmıştır.

Ayva sirkesi, bağışıklığı güçlendirir, vücudu zinde tutar ve canlandırır.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında tedavi edici özelliği vardır. Öksürük ve balgamı yumuşatmaya yardımcı olur.Boğaz ağrılarına iyi gelir.Grip ve nezle gibi hastalıklarda iyileşme sürecini hızlandırır.

Yapılan araştırmalar, ayva sirkesinin göz sağlığına faydaları olduğunu ortaya koymuştur.

Cildi gerginleştirir. Saçları güçlendirir. Düzenli ayva sirkesi kullananların hem saçları hem de cildinde kısa sürede fark edilen canlanma meydana gelir.

Varis ağrıları ve tedavisinde de ayva sirkesinin etkili olduğu söylenmektedir.

Akciğer hastalıklarının iyileştirilmesinde olumlu etkileri gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra mide ve bağırsak hastalıklarında ayva sirkesi önerilmektedir. Hazımsızlığı dindirici özelliği de vardır çünkü mide ve bağırsaklardaki mikroplar üzerinde etkilidir. Vücudu zararlı mikroorganizmalardan arındırır, temizler.Ayva sirkesi, diğer tüm sirkelerde olduğu gibi mayalı bir besin olduğu için, mide sorunu yaşayanların çok fazla miktarda tüketmemeleri gerekir.

Ayva sirkesi, içeriği nedeniyle kalp rahatsızlıklarında da destekleyici besinler arasında ayva sirkesi önemli bir rol almaktadır.

Ayva sirkesi, ağzı içi yaralarda ve diş eti problemlerinde olumlu bir katkı sağlar. Ayrıca eski dönemlerde ağız kokusunu gidermede ayva sirkesinden yararlanılmıştır.

Düzenli ayva sirkesi tüketenlerde, yorgunluk ve halsizlik sorunu ortadan kalkar. Enerji verir.

Ayva sirkesi, kötü kolesterolü azalttığı için, damar sertliğine karşı koruma amaçlı kullanılabilir. İçeriğindeki şeker miktarının düşük olması sebebiyle, şeker hastaları tarafından rahatlıkla kullanılabilir.Genelde tansiyonu düşürmede de ayva sirkesinden yararlanılmaktadır. Ateş, baş dönmesi ve bulantılarda etkilidir.

Ayva Sirkesinin Yapımı

Ayva sirkesi, marketlerden rahatça temin edilebilir. Ancak, doktorların da altını çizdiği gibi, her besinin en doğalına ulaşmak en önemlisidir. Ayva sirkesinin de doğalına sahip olmak elinizde. Herkesin evinde kolayca uygulayabileceği bir sirke tarifini paylaşmak isteriz.

Gerekli Malzemeler

  • Ayva,
  • kaya tuzu,
  • elma sirkesi ve su.

Öncelikle mevsiminde satılan, taze ve herhangi bir çürüğü olmayan ayvaları temizleyiniz. Aşağı yukarı bir kilo kadar ayva bu tarif için yeterlidir. Temizlenen ayvaların saplarını ve çekirdeklerini de ayırıp küçük küçük doğrayınız. Küçük küp şeklinde doğramak, uygundur. Büyük bir tencereye ayvaları koyunuz ve üzerine de 2 litre su ekleyiniz. Ayvalar iyice yumuşayana kadar kısık ateşte pişiriniz. Ayvalar yumuşacık olduktan sonra, altını kapatınız ve soğumaya bırakınız. Daha sonra, ayvaları kepçe yardımıyla cam bir kavanoza yerleştiriniz. Ayvanın tencerede kalan tüm suyunu da ekleyiniz. Kavanozun cam olması özellikle sağlık açısından çok önemlidir. Kavanoza ayva ve suyunu koyduktan sonra, üzerine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu, 1 fincan doğal elma sirkesi ekleyiniz. Ayva sirkesinin yapımında kullanılan elma sirkesi mutlaka doğal olmalıdır. Ayva sirkesi için gereken bütün malzemeler bir araya geldikten sonra tahta kaşıkla karıştırınız. Kavanozun üzerini tülbentle kapatıp, serin ve güneş almayan bir yerde saklayınız. Kavanozu, her gün düzenli olarak tahta kaşık yardımıyla karıştırmalısınız. Ayva sirkesinin tamamen hazır hale gelmesi 3 ya da 4 haftayı bulacaktır. Bu süre boyunca, kavanozu karıştırmaya devam ediniz.

Sürenin sonunda, kullanıma hazır hale gelen ayva sirkesini süzerek, kendi kaplarına alabilirsiniz. Mutlaka serin bir yerde saklayınız. Doğal ayva sirkesini, gönül rahatlığıyla kullanabilir; sevdiklerinize hazırladığınız sofralarda lezzetine varabilirsiniz.

Ayva Sirkesinin Kullanım Alanları

Ayva sirkesi, doğal yöntemlerle elde edildiği için ayvanın sahip olduğu bütün mineral ve vitaminlere sahiptir. Ayvanın ekşi suyu olarak da tabir edilen bu şifalı sıvı, en çok yeşil salatalara yakışmasıyla biliniyor. Avokado ile servis edilen, kış sebzelerinden oluşan salatalara hoş bir aroma veriyor. Bunun dışında haşlanmış sebzelere, peynirli tariflere, ekşi meyve salatalarına da çok yakışıyor. Ayva sirkesi, bazı kültürlerde et yemekleri ve pirinçle de tüketilebiliyor. Tatlı- ekşi tadı olan bu faydalı sirke, bazı balık yemeklerinin de harika bir tamamlayıcısıdır.

Ayva Sirkesi Yapımı ve Faydaları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Nilgün 08 Mart 2019 #

    Sirkenin meyve kaynatılarak yapılması içindeki bakterilerin ölmesine sebep olmaz mı?

Bir cevap yazın