Bacaklarda Kırmızı Lekeler

Bacaklarda Kırmızı Lekeler

Ciltte görülen kırmızı lekeler, birçok cilt rahatsızlığının ortak belirtisi olduğu için, sadece bu lekelere dayanarak nedeninin tam olarak belirlenmesi oldukça zordur. Aynı şekilde, bacaklarda görülen kırmızı lekelerin de farklı nedenleri olabilir. Bu lekeler çoğunlukla cildin alerjenlere (deterjan, sabun, güneş…vb.) verdiği tepkidir. Kadınlarda ise tüy alma sonrası (makine, jilet veya ağda ile) bu tip lekeler görülebilir. Ancak geçmeyen ve yayılan lekeler sedef hastalığından egzamaya kadar pek çok farklı cilt hastalığının belirtisi olarak oluşabildiği için doktor muayenesi ve profesyonel tedavi gerektirebilir.

Belirtileri Arasında Kırmızı Lekeler Olan Bazı cilt Hastalıkları

Bacaklarda ortaya çıkan lekeler kırmızı, mor, koyu kırmızı, kahverengi olabilir ve farklı şekillerde görülebilir. Aşağıda belirtileri arasında bu tip lekelerin bulunduğu bazı cilt hastalıkları hakkında kısa bilgiler bulabilirsiniz. Ancak cilt lekelerinin bu hastalıklar dışında yer alan diğer hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabileceği için teşhis için doktora gitmeniz gerekebilir.

Sedef Hastalığı: Sedef hastalığının yol açtığı kırmızı lekelerin çevresinde, genellikle gümüş/beyaz renk değişimleri oluşur. Oldukça yaygın bir cilt sorunu olan sedef hastalığının tam nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, cilt hücresi üretiminin normal düzeyi aşması sonucu oluştuğu kabul edilmektedir. Tedavisinde oral olarak alınan ilaçlar ve özel içerikli bazı merhemler kullanılmaktadır.

Alerjiler: Bacaklarda görülen kırmızı lekelerin büyük çoğunluğu cildin çeşitli alerjenlere verdiği tepki olarak ortaya çıkmaktadır. Örneğin, giydiğiniz pantolon ya da çorap, sizde alerjiye neden olan bir bileşen içeren makine deterjanıyla yıkandıysa bacaklarınız da kaşıntı ve lekeler oluşabilir. Aynı şekilde bazı kozmetik ürünler (özellikle kokulu vücut şampuanları, sabunlar) hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bu tip, alerjiye bağlı lekelerden korunmak için hipoalerjenik şampuan ve deterjan kullanabilirsiniz.

Eritema Nodozum: Nadir olarak görülen cilt hastalıkları arasında yer alan “Eritema Nodozum” cilt yüzeyinin altında bulunan yağ katmanlarını etkiler. Bu hastalığı neden olduğu kırmızı lekelere dokunulduğunda ağrı oluşur ve lekelerin rengi daha çok mor, kahverengi karışımıdır.

Egzama: Egzama kısaca, cildin alejenlere karşı verdiği tepkidir. Egzamanın bacaklarda yarattığı kırmızı lekeler genellikle alerjenle temas kesildikten bir süre sonra kendiliğinden geçer. Kesin bir tedavisi yoktur ancak belirtilerini hafifletmek için bazı merhemler kullanılabilir.

Diğer Nedenler: Yazının başında da belirttiğim gibi bacaklarda görülen kırmızı lekelerin pek çok farklı nedeni olabilir. Bu lekeler örneğin şeker hastalığı, güneşin zararlı ışınları, folikülit, periferik arter hastalığı ya da kullanılan bir ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Lekeler 3-4 gün içine hafiflemiyorsa ve geçme işaretleri vermiyorsa bir doktora görünmek en güvenli yol olacaktır.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın