Badem Yağıyla Saç Bakımı

Badem Yağıyla Saç Bakımı

Doğal yağlar son yıllarda (kozmetik ürünlerinin neredeyse ulaşılmaz fiyatlara satılmasıyla birlikte) cilt bakımından saç bakımına kadar pek çok alanda tercih edilmeye başlandı. Aslında yüzyıllardır sağlık, güzellik ve bakım amaçlı kullanılan bu yağlar tamamen doğal olmaları ile kozmetik ürünlerden bir adım önde. Ancak önemli olan bu yağları nasıl ve nerelerde kullanılacağını bilmek. Badem yağıyla saç bakımı da oldukça basit ve etkili bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Saçların daha hızlı uzamasından daha parlak görünmesine kadar pek çok noktada badem yağından yararlanabilirsiniz.

Badem yağı aynı zeytinyağında olduğu gibi nemlendirici ve saçları dış etkilerden koruyucu özelliklere sahip. Aktarlarda tatlı ve acı olmak üzere iki farklı badem yağı bulabilirsiniz. İki badem yağıda saç bakımı için uygun ve etkileri aynı.

Badem yağıyla saç bakımı yaparken öncelikle saç derisine masaj yaparak başlayın. Badem yağı hem saç derinizi yumuşatacak hem de varsa saç derinizdeki cilt sorunlarını hafifletecektir. Masajla saç derinizdeki ölü hücreleri temizleyebilir, saç kökü gözeneklerinizin açılması ve saçlarınızın uzaması için engellerin ortadan kalmasını sağlayabilirsiniz.

Badem yağı kullanarak saç maskesi hazırlamak için 1 çorba kaşığı badem yağını güzel bir koku vermesi için 1 çorba kaşığı vanilya yağıyla karıştırın. Karışımı avucunuza dökerek her tutama iyice yedirin. Yağ hafif nemli saçta daha etkili olduğundan saçlarınızı ıslatabilirsiniz. Saç derinize de yağla masaj yaptıktan sonra bir bone takın ve maskenin 20-30 dakika saçınızda bekletin. Daha sonra ılık su ve şampuanla maskeyi yıkayın.

Saçlarınız için düzenli olarak badem yağı kullanırsanız saçlar yumuşayacak ve şekil vermesi kolaylaşacaktır. Ayrıca yumuşayan saçlar kırılmalara karşı daha dayanıklı olacağından kısa sürelerden uçlarından aldırmanız gerekmez ve daha kısa sürede uzatabilirsiniz.

Badem yağı diğer tüm doğal ya da kozmetik ürünlerde olduğu gibi tek başına saç uzatmaz, sadece saçın sağlıklı uzamasını destekler. Eğer saçlarınıza olumsuz etki yapan bir ilaç kullanıyorsanız ya da başka bir hastalık nedeniyle saçlarınız dökülüyorsa badem yağı tek başına bu sorunun çözümü olamaz. Bu gibi durumlarda doktorunuza danışarak sizin için uygun yöntemin ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Badem yağının saça faydaları hakkında daha geniş bilgi için: Badem yağının saça faydaları

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın