Bal Öksürüğe İyi Gelir mi?

Bal Öksürüğe İyi Gelir mi?

Balın öksürüğe iyi geldiği konusunda bilimsel bir kanıt yok, ancak geleneksel olarak bu amaçla kullanılmaktadır. Balın yumuşatıcı etkisi, aşırı öksürükten tahriş olan boğaza iyi gelir ve kuruluğu, tahrişi azaltarak öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Öksürüğü azaltmak için balı iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. 1-2 çay kaşığı balı hiç bir şeyle karıştırmadan yatmadan önce yiyebilir ya da yarım su bardağı sıcak suyla karıştırarak içebilirsiniz.

Öksürük ve Bal

Öksürük için bal kullanmayı düşünüyorsanız, kullanılan balın ne çeşit bir bal olduğunun önemli olduğunu unutmayın. Koyu renkli ve organik balın boğazı daha çok yumuşattığı söyleniyor. Şekerli bal ise gıcık yapabilir ve daha çok öksürmenize neden olabilir.

Öksürük İçin Bal Reçeteleri

Gece yatmadan önce 2 çay kaşığı balı yarım bardak ılık süt ile karıştırarak uykuyu bölen öksürükten kurtulabilirsiniz.

Bal ve zencefil kombinasyonu öksürük için oldukça etkili bir çözümdür. Zencefil çayı hazırlamak için 3 dilim taze zencefili ya da 2 çay kaşığı toz zencefili sıcak suya atın ve 4-5 dakika demlenmesini bekleyin. Dana sonra 2 çay kaşığı bal ekleyip iyice karıştırdıktan sonra için.

Öksürüğünüz gündüz saatlerinde artıyorsa limon ve bal karışımını kullanabilirsiniz. 1 limonun suyunu sıktıktan sonra yarım su bardağı suyla birlikte kaynatın. Karışıma 2 çay kaşığı bal ekleyip karıştırın. Bu karışımı her seferinde 2 çay kaşığı olmak üzere gün boyu, öksürüğün yoğunlaştığı anlarda kullanabilirsiniz.

Balın öksürük için bir başka kullanımı da sirkeyle karıştırılarak hazırlanan bitkisel şuruptur. Şurubu hazırlamak için çeyrek çay kaşığı toz biber, aynı ölçüde toz zencefili 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı sirke ve 2 yemek kaşığı suyla karıştırın. Öksürük arttığında bu doğal şuruptan 2 çay kaşığı alabilirsiniz.

Sonuç olarak, bal öksürüğe karşı yaygın olarak kullanılmaktadır ve öksürük için balla hazırlanan pek çok reçete bulabilirsiniz. Önemli olan öksürüğün şiddeti ve ne kadar sürdüğüdür. Çünkü öksürük, solunum yolları hastalıkları başta olmak üzere pek çok farklı sağlık sorunun belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle ısrarlı öksürük için öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririm.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın