Bal ve Yumurta İle Yüz Maskesi Hazırlama

Bal ve Yumurta İle Yüz Maskesi Hazırlama

Bal ve yumurtadan yapacağınız bir yüz maskesi nemlendirici, besleyici ve sıkılaştırıcı özellikleri olan doğal bir maske olacaktır. Ekleyeceğiniz birkaç damla yağ özü ile yüzünüze gerçek bir tedavi uygulayabilirsiniz. Eğer cilt yapınız kuru cilt tipine giriyorsa yalnızca yumurta sarısını kullanın. Ancak aksine yağlı bir cilde sahipseniz, uygulayacağınız maskede yumurta akını tercih edin ve son olarak da eğer normal bir cilt tipiniz varsa yumurtanın tamamını kullanmanızda bir sakınca yok demektir. Bu maskeyle gözeneklerinizin açıldığını ve cildinizin sağlıklı bir şekilde düzeldiğini göreceksiniz. Bu bilgileri de verdikten sonra şimdi bal ve yumurtadan oluşan doğal yüz maskesini nasıl yapacağınıza bir göz atalım:

Maskenin yapımında ihtiyacınız olacak malzemeler bulması oldukça kolay ve ekonomik açıdan da sizi fazla zorlamayacak malzemelerdir. Bunlar bal, yumurta, elma sirkesi, limon yağı esansı ve lavanta veya bergamot yağı esansıdır.

Yukarıda verdiğimiz bilgilere göre yumurtanın beyazını, sarısını ya da tamamını bir kabın içine boşaltın. Eğer hem sıkılaştırıcı, hem de nemlendirici bir etki istiyorsanız yumurtanın tamamını kullanmanız ve iyice karıştırmanız gerekir.

Ancak köpürmemesine dikkat edin. Mikser ya da benzeri her hangi bir alet kullanmaktansa, bu işlemi elinizle yapın. Bir çorba kaşığı bal ve çeyrek bardak oranında elma sirkesini yumurtaya ekleyin. Tüm malzemeler iyice birbirine karışana kadar yavaşça çırpın.

Hazırladığınız karışıma birkaç damla lavanta yağı esansı ekleyin. Bu kuru ciltler için önerilen bir malzemedir. Eğer cildiniz yağlıysa lavanta yerine bergamot yağı esansını kullanın. Yağın, diğer malzemelerle iyice birleştiğinden emin olun.

Hazırlama işi bittiğinde yapmanız gereken tek şey yüzünüze uygulamaktır. Ancak maskeden önce yüzünüzü mutlaka yıkayın ve kurulayın. Maskeyi yüzünüz temizken uygularsanız daha iyi sonuç elde edersiniz. 15 – 20 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkayın.

Bu maskeyi uygulamadan önce her ihtimale karşı doktorunuza danışmayı unutmayın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın