Balkabağının Cilde Faydaları

Balkabağının Cilde Faydaları

Geçtiğimiz yıllarda balkabağının cilde faydaları konusunda pek bir bilgi yoktu. Ancak son yıllarda kaliteli kozmetik markalarının kremlerinde sık sık balkabağı kullanmaya başlaması ilgiyi balkabağına yönlendirdi ve ben de dahil olmak üzere pek çok kişi cilde nasıl bir faydası olduğu konusunda meraklandık. Biraz araştırmadan sonra balkabağının cilde faydalı yaklaşık 100 bileşen içerdiğini ve düzenli olarak kullanıldığında cildi yaşlanmanın etkilerine karşı koruduğunu öğrendim.

Vitaminler

Balkabağı, özellikle hava kirliliği ve güneş ışınları gibi çevresel faktörlerden zarar görmüş ciltler için çok faydalı. Cildi yumuşatan ve yenilenmesine yardımcı A vitamini bakımından oldukça zengin olan balkabağı cildi serbest radikallere karşı koruyor. Düzenli olarak balkabağı maskesi kullanmak cildi derinlemesine nemlendiriyor ve ölü cilt hücrelerinin bulunduğu üst katmanı temizleyerek pürüzsüzlük veriyor.

Kuru Ciltler

Cildiniz çok kuruysa, cildin en üstünde bulunan ince katmanda ölü cilt hücreleri birikir. Bu katman kalınlaştıkça kırışıklıklar derinleşir. Balkabağı maskesi ya da balkabağı özü içeren peeling kremleri bu katmanı temizleyerek hem kırışıkların hem de cilt lekelerinin görünümünü azaltır.

Sivilceler

Sivilce oluşumunu engelleyen vitaminler arasında yer alan E vitamini balkabağında bol miktarda bulunur. Balkabağı maskesi gözenekleri derinlemesine temizleyip, cildi besleyerek yeni sivilce oluşumunu büyük oranda azaltır. Gözeneklerin yağ, kir nedeniyle tıkanması sonucu oluşan siyah noktalardan da balkabağı maskesiyle korunabilirsiniz.

Balkabağı Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt tipinize ve ne gibi bir cilt sorunu yaşadığınıza bağlı olarak çeşitli doğal ürünlerle kendinize uygun bir bakım maskesi oluşturabilirsiniz. Aşağıda farklı cilt tipleri için balkabağıyla hazırlayabileceğiniz bazı maske tariflerini bir araya getirdim.

Balkabağı ve Bal Maskesi: 2 yemek kaşığı püre haline getirilmiş balkabağını yarım çay kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yağsız yoğurt ile karıştırın. Yoğurt yoksa zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu karışımı yumuşak bir fırça ile, fazla bastırmadan yüzünüze dağıtın. 10 dakika bekleyip ılık suyla yıkayın. Bu maske uygulaması en kolay ve en etkili doğal peeling maskelerinden biridir.

Balkabağı ve Süt Maskesi: 2 çay kaşığı balkabağını çeyrek çay kaşığı süt ve yarım çay kaşığı ile balla iyice karıştırın. Karışımı ince bir tabaka halinde yüzünüze sürün ve 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Yüzünüzü havluyla kurulayıp nemlendirici sürün.

Balkabağı ve Esmer Şeker Maskesi: 3 yemek kaşığı balkabağı püresini 1 çay kaşığı esmer şeker, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı taze limon suyu ve 1 tutam toz tarçınla karıştırın. Karışımı dairesel hareketlerle masaj yaparak yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Bu maske ölü cilt hücrelerini temizler, kırışıklıkların görünümünü azaltır ve cilde yumuşaklık verir.

Balkabağı maskelerini göz kenarlarında kullanmayın ve maskeyi temizledikten sonra mutlaka nemlendirici sürün. Hassas bir cildiniz varsa maskeyi tüm yüzünüze sürmeden önce herhangi bir tahrişe yol açıp açmadığını görmek için küçük bir bölgede test edin.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın