Bangkok Gezisinde Görülecek Yerler

Bangkok Gezisinde Görülecek Yerler

Mistik ve enerji dolu olan Tayland’ın başkenti Bangkok günün 24 saati yaşayan bir şehir. Kalabalık marketler gündüz saatlerinden gece yarısına kadar açık. Sokaklarda her saat ve her yerde yemek yiyen insanlar ve el arabalarında yemek pişiren kadınlar görmeniz mümkün. Tabii Bangkok’ta sadece mistik bir hava yaratan Uzakdoğu’ya özgü yaşam tarzı yok. Onlarca katlı gökdelenler ve ofis binaları şehrin her yanına yayılmış. Bu yoğun iş yaşamı ile birlikte gelen sıkıcı trafik Bangkok’un en büyük sorunlarından biri olarak göze çarpıyor. Ancak tüm bunların yanında yüzlerce yıllık tarihi olan tapınakları, sarayları gezebilir, baharatlı yemekleri ile dünyaca meşhur olan Tay mutfağının tadına bakabilir ve bir anda şehrin havasına kendinizi kaptırabilirsiniz.

Bangkok’ta gezilecek yerlerden önce konaklama için yapabileceğiniz tercihlerden bahsetmek istiyorum. Bangkok’ta binin üzerinde süper lüks olanlardan sadece yatak ve fan olanlara kadar değişik kategorilerde oteller bulunmakta. Bu otellerin arasında ülkemizde de bulunan zincir oteller ve sadece Bangkok’a özgü tarihi Oriental gibi dünya çapında ün yapmış oteller yer alıyor.

Bu oteller genellikle şehrin merkezinde olan Silom caddesi üzerinde ve yine Asya’nın en büyük alışveriş merkezlerinin yer aldığı Siam Square üzerinde yer alıyor. Bu iki merkezde aynı zamanda 2-3-4 yıldız otelleri bulabilirsiniz.

Bangkok’ta Görülecek Yerler

Tarihe meraklıysanız farklı yapıları ile tarihi Budist tapınakları çok ilginizi çekecek. Bu tapınaklar genellikle sadece bir tapınaktan değil bir kaç tapınağın bir araya gelmesinden oluşuyor. Yani tarihi bir tapınağa girdiğinizde sağa sola mutlaka bakın veya tapınaklarda bulunan haritaları inceleyin, aynı yerde görmek istediğiniz başka tarihi bir eser bulabilirsiniz. Bu tapınaklardan en büyüğü 46 metrelik yatan Buda heykelinin bulunduğu Wat Po.

Buradaki heykel gerçekten devasa ve etkileyici. Heykelin önünden geçtikten sonra arkasında dilek dileyip bozuk para atabileceğiniz metal kaseler bulunuyor. Dişleğinizin gerçekleşmesi için her bir kaseye bozuk para atmanız gerekiyor (İnanışa göre tabii ki. Zorunlu değilsiniz). O yüzden 1 bahtlardan oluşan bir bozuk para kesesi yapmak işinize yarayabilir.

Şehrin en popüler bir diğer ziyaret mekanı ise Grand Palace. Burada Tayland tarihi ile ilgili ilginç yapıları görebilirsiniz. Ancak gitmeden önce ziyaret saatlerini kontrol edin. Çünkü hemen yanında bulunan Wat Po 5’e kadar açıkken Grand Palace 3’te kapanabiliyor.

Tabii Çin’e bu kadar yakın olup da Çin Mahallesi’ne sahip olmamak olmaz. Yine bu bölgede bulunan Çin mahallesine geldiğinizi tabelalardaki Çince yazılardan anlayabilirsiniz. Çin mahallesini ziyaret etmek için 4-6 arası saatler daha uygun ya da sabah 9-11 arası. Burada çeşitli sokaklarda meyve ve çiçek pazarları, tekstil ürünleri ve gıda pazarları kuruluyor. Ayrıca çeşitli dekoratif Çin eşyaları alabileceğiniz mağazaları bu bölgede bulabilirsiniz. Çin mahallesinin bir diğer özelliği de şehrin en çok kuyumcu bulunan bölgesi olması.

Yukarıda saydıklarımız eğer Bangkok’ta turistik bir gezi yapıyorsanız ziyaret etmeniz gereken olmazsa olmaz noktalar. Diğerlerine gelince;

Patpong: Silom caddesi üzerindeki bu küçük sokak go-go barları ve geceleri kurulan taklit eşya pazarı ile ünlü

Siam Square: Genellikle gençlerin takıldığı ve ünlü tekstil markalarını bulabileceğiniz bir merkez

Siam Paragon: Asya’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri. İçinde akvaryumdan Channel mağazasına her şey bulunabilir. Yemek katında pek çok restoran ve devasa bir süpermarket var

Siam Ocean World: Siam Paragon’un zemin katında tropikal deniz balıklarını görmek ve köpekbalıklarıyla fotoğraf çektirmek isterseniz uğrayabileceğiniz bir yer

Khao San Road: Bu küçük sokak tüm dünyadan gelen backpacker’ların buluşma noktası. Etrafta görecek ilginç bir şey yok ama saat 12’ye kadar açık pazarında terlik, tişört, gömlek gibi ihtiyaçları bulabilir ve ucuz restoranlardan birinde yemeğinizi yiyip etrafı seyredebilirsiniz

Deniz Ürünleri: Bangkok’un ve güney Tayland’ın deniz ürünlerinin tadına bakmadan kesinlikle ülkeden ayrılmayın. Bangkok’ta onlarca güzel restoran bulabilirsiniz. Bazı restoranlar karides, jumbo karides, at nalı böceği ve ıstakoz gibi ürünleri kiloyla satıyorlar ve pişirmesi fiyata dahil. Fiyatlarda ülkemizle kıyaslandığında oldukça hesaplı.

Bangkok’ta tatil sırasında gezilecek ve görülecek yerler yukarıda sıralamaya çalıştıklarımla sınırlı değil tabii ki. Nehir turu, hayvanat bahçesi, yüzen market gibi beğeninize uygun pek çok etkinlik ve tur programı bulmanız mümkün.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın