Başın Sağ Tarafında Ağrı

Başın Sağ Tarafında Ağrı

Başın sağ tarafında ağrı pek çok farklı nedenle oluşabilir. Bu yazıda olduğu gibi sizi tam olarak muayene etmeden verilen bilgiler sadece ağrı konusunda bir fikir oluşturabilir ancak sizin durumunuzda başın sağ tarafında ağrı başka nedenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Genel olarak başın sağ tarafında ağrıya migren, omuz dokusunda oluşan zedelenmeler ve boyun damarlarındaki sorunlar neden olur. Ancak altta yatan ana nedenin bulunması için mutlaka bir doktor kontrolü gerekmektedir.

Başın Sağ Tarafında Oluşan Ağrının Nedenleri

Migren ağrıları genel olarak görülebileceği gibi başın sadece bir tarafında oluşabilmektedir. Ağrı genellikle aniden gelir ve zonklama şeklinde görülür. Migren ağrısıyla birlikte ışığa duyarlılık, bulantı ve kusma sık görülür.

Kadınlarda erkeklerden 3 kat daha fazla görülen migren görme bozuklukları, kaygı, iştah kaybı ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.

Migren için kullanılan ilaçlar ağrıyı ve migren atağının semptomlarını hafifletebilir. Ayrıca daha fazla migren atağına da engel olabilir. Migren atakları 2 tip ilaçla tedavi edilebilir: Başlayan migren atağını durdurmaya yönelik olan ilaçlar ve önleyici ilaçlar. Eğer migren atağı geçireceğinizi hissederseniz ya da halihazırda migren atağı geçiriyorsanız ilk tip ilaçlar sayesinde migreni durdurabilirsiniz. Özellikle migren ile ilgili olarak kusma ve mide bulantısı görülen kişilerde bu ilaçlar hızlı bir şekilde işe yaramaktadır.

Eğer migren atakları çok sık oluyorsa ( haftada bir kezden fazla ) ya da migren semptomları çok sertse önleyici ilaçların kullanılması önerilir. Bu ilaçları kullanmanın amacı migren ataklarının sıklığını ve sertliğini azaltmaktır.

Stres kaynaklı baş ağrısı da gün içerisinde belirli aralıklarda  ve değişen yoğunlukta görülebilir. Bu tür baş ağrısının semptomları arasında genel kas ağrıları, sese ve ışığa karşı hassasiyet, uykuya dalmada zorlanma, kronik yorgunluk, başın önünde, üstünde ya da bir tarafında hafif ağrı yer alır. Bu tür ağrıların daha ciddi hale gelmeden önce, ilk görüldüklerinde tedavi edilmesi daha kolaydır. Reçetesiz alınabilen ağrı kesicilerden kullanarak ve stres oluşturan şeylerden uzak durarak rahatlama sağlayabilirsiniz.  Eğer bunlar yeterli olmazsa doktorunuz daha kuvvetli ağrı kesiciler, anti depresanlar ve tansiyon ilaçları önerebilir.

Histamin baş ağrıları genellikle bir anda ve pek bir uyarı olmadan ortaya çıkarlar. Bu tür ağrılar genelde keskin ve yakıcı bir his olarak tarif edilir. Bu tür bağ ağrılarının semptomları arasında başın bir tarafında ağrı, yüzde ya da etkilenen gözde kızarıklık ya da şişkinlik, göz, boyun, yüz, omuzlar ve baş çevresinde şiddetli ağrı, uykusuzluk, terli ve soluk bir cilt yer alır.

Omuz bağında yaşanan zedelenmelerin ağrısı başa vurabilir. Omuzu kol kemiğine bağlayan kas grubunda yaşanan yaralanmaya ya da zorlanmaya bağlı zedelenmeler sonucu omuzun bulunduğu tarafta ağrılar oluşur.

Omuz ağrısıyla birlikte baş ağrısı da görülür. Omuz kasları zayıf düşer ve kolunuzu kaldırırken zorlanabilirsiniz.

Başın sağ tarafında meydana gelen ağrılar beyin, göz gibi önemli bölgelere yakın olduğu için tekrarlandığında veya süreklilik gösterdiğinde mutlaka doktor kontrolüne gidilip doğru teşhisin koyulup tedavi sürecine başlanması gerekir.

Baş Ağrısı Konusunda Ne Zaman Endişelenmelisiniz?

Hemen hemen herkes baş ağrısı çekmektedir. Bazen başınızın ağrıması için stresli bir gün geçirmeniz, 1-2 saat trafikte kalmanız, biriyle tartışmanız, bir şeye çok üzülmeniz, uykusuz kalmanız ya da gürültülü bir yerde birkaç saat kalmanız bile yetmektedir. Ufak baş ağrıları çoğunlukla biraz dinlendiğinizde, bir şeyler yediğinizde ya da reçetesiz alabileceğiniz bir ağrı kesici kullandığınızda geçip gitmektedir.

Ancak baş ağrısı çok şiddetliyse ya da alışılmışın dışındaysa, inme, tümör ya da pıhtıdan şüphelenmeniz gerekebilir. Neyse ki bu tür problemlere nadir rastlanmaktadır.

Eğer aşağıdaki şikayetler görülüyorsa acilen doktora gitmeniz gerekecektir:

 • İlk kez 50 yaşından sonra görülen baş ağrıları.
 • Baş ağrılarınızın modelinde büyük değişimler.
 • Şimdiye kadar ki en kötü baş ağrısıydı dedirtecek sertlikteki baş ağrıları.
 • Öksürmeyle ya da hareket ettikçe artan ağrılar.
 • Durmadan kötüleşen baş ağrıları.
 • Kişilikte ya da zihinsel işlevde değişiklikler.
 • Baş ağrısına ateş, boyun tutulması, kafa karışıklığı, azalan atiklik ve hafıza ya da geveleyerek konuşma, kuvvetsizlik, görme bozuklukları, uyuşma, kasılma nöbeti gibi nörolojik semptomların eşlik etmesi.
 • Baş ağrısı ile beraber ağrılı kırmızı gözler görülmesi.
 • Normal günlük aktivitelere engel olan baş ağrıları.
 • Ansızın gelen baş ağrıları ( özellikle sizi uykudan uyandıran ).
 • Kanserli ya da bağışıklık sistemi hasar görmüş kişilerdeki baş ağrıları.
 • Baş ağrısı ile beraber şakaklarda görülen ağrı ve hassaslık.

Baş Ağrıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • 300’den fazla baş ağrısı tipi vardır ama baş ağrılarının sadece %10 kadarının bilinen bir nedeni vardır.
 • Bazı kişiler soğuk bir şey yediklerinde ani ve keskin bir baş ağrısı ile karşılaşabilirler. Bu ağrı genellikle, yemeye devam edilse de, 1 dakikadan az bir sürede geçer. Eğer ” Dondurma Baş Ağrıları ” olarak da anılan türde bir şikayetiniz varsa, daha yavaş yemeyi deneyin ve soğuk yiyeceği yutmadan önce ağzınızın ön kısmında ısıtın.
 • Rahatlama teknikleri, yoga ya da akupunktur baş ağrılarında rahatlama sağlayabilir.
 • Hava değişiklikleri, nemdeki artış, çok az ya da çok fazla uyumak, duygusal stres, yorgunluk, güçlü kokular, yüksek ses, öğünlerin atlanması, alkol, çikolata, eski peynir tüketimi migreni tetikleyebilir.
 • Sinüzit de baş ağrısına neden olabilmektedir. Ancak sinüzitten kaynaklanan ağrı genellikle alın bölgesinde ve elmacık kemiklerinin arkasındadır. Aynı zamanda bu bölgelerde ağrıyla beraber basınç da hissedilebilmektedir.
Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

Başın Sağ Tarafında Ağrı İçin 8 Yorum Yapılmış

 1. aynur 24 Nisan 2013 #

  Sağ kolumda ve omuzumda ağrı var, boyun düzleşmesinden olur mu?

 2. gülse 13 Mayıs 2014 #

  Merhaba; başımın sağ tarafında şakak kısmında 18 saati aşkın bir ağrı var. Ağrı kesici alıyorum. Biraz geçiyor sonra tekrar başlıyor. Konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

 3. esra yilmaz 26 Eylül 2014 #

  Merhaba yaklasik hergun okuldan eve geldigimde basimin sol tarafinda siddetli bir agri zonklama seklinde basliyor artik ilaclar fayda etmiyor gibi. Bir de miyop olarak gorme bozuklugum var ve gozluk kullanmiyorum acaba agri bunun yuzunden mi oluyor ? Beyinde timor olavilme olasiligi var mi ? Lutfen bilgilendirin.

 4. Ela 31 Ekim 2014 #

  Akşam saatlerinde başımın sağ tarafından enseme kadar ağrı oluşuyor ve sağ gözümün arka tarafında da ağrı oluyor. Iki günde bir bu ağrıları çekiyorum, ağrı kesiçiler hiç bir fayda etmiyor, ne yapmalıyım?

 5. sena 10 Şubat 2015 #

  Arkadaşlar size tavsiyem sakın baş ağrınızı ciddiye almamazlık yapmayın. Benim de başım ağrıyordu her gün 1 dk gelip, geciyordu ve tekrar başlıyordu. Annem yorgunluktandır, okul stresindendir dedi. Sonra bu ağrıya dayanamadm ve doktora gittik. Zeynep Kamil başka doktora yönlendirdi sonra emarımı gösterdik. Başında sağ tarafında tümör var dedi .Emarı gösterdiğimiz bütün doktorlar ameliyat dedi ve ben de ameliyat oldum. Allaha şükür şimdi iyiyim ama takip altndayım. Diyeceğim baş ağrınızı sakın ihmal etmeyin.

  • kenan 10 Kasım 2018 #

   Size öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve size katılıyorum baş ağrısı ihmal edilecek bir konu değildir devamlı ağrıyorsa mutlaka emar çektirilmelidir sizinle aynı şekilde olan rahatsızlık bende de oldu doktorlar aynı şeyi söylediler şimdi ameliyat günümü bekliyorum tekrar geçmiş olsun.

  • Esma 16 Ocak 2019 #

   Nasıl belirtileriniz vardı, söyleyebilir misiniz?

 6. Ayşe 02 Aralık 2018 #

  Merhabalar. Başımdaki ağrı sağ taraftan zonklama tarzında aniden giriyor. Bir anda irkiliyorum. Nedir bu? Lütfen cevap verin ve bir çözüm söyleyin. Doktora gitmeli miyim?

Bir cevap yazın