Bebeğinize Banyo Yaptırırken Sırtınızın Ağrımasını Nasıl Engellersiniz?

Bebeğinize Banyo Yaptırırken Sırtınızın Ağrımasını Nasıl Engellersiniz?

Alçak küvetin üstüne eğilerek bebeğinizi banyo yaptırdığınızda sırt ağrısı ve bel ağrıları çekiyorsanız bu yazıda hem bebeğinize güvenle banyo yaptırıp hem de sırt ağrılarından korunmak için yapmanız gerekenler hakkında birkaç öneri bulabilirsiniz.

Öncelikle yetişkinler için üretilen banyo küvetinde bebeğinize banyo yaptırmaktan vazgeçmelisiniz. Çünkü bebeğinizin güvene almak için sırtından tutarken alçak banyo küvetinde sırtınızın ağrımamasına imkan yok. Bu yüzden büyük bir leğen ya da piyasada bulabileceğiniz küçük bebek küvetlerinden temin etmelisiniz. Eğer plastik leğenler size sağlıklı gelmiyorsa eski moda metal olanlardan bir tane satın alabilirsiniz.

Küçük bebek küvetini ya da leğeni koymak için düz bir yüzey bulun. Eğer banyonuzda leğen için yeterince büyük bir alan varsa halıların veya parkelerin ıslanmaması için en ideali banyoyu kullanmak olacaktır.

Eğer hiç yeriniz yoksa ayakta durarak bebeğinizi yıkayabileceğiniz banyo ya da mutfak küvetini kullanabilirsiniz.

Banyo sırasında sırtınızı ve belinizi korumak için bebeğinizin ihtiyaç duyacağı şampuan, havlu, krem, pudra ve diğer malzemeleri kolayca uzanabileceğiniz bir alana yerleştirin. Böylece bebek bir elinizdeyken sırtınızı zorlayarak uzak köşelere uzanmanız gerekmeyecektir.

Bebeğinizi küvete koyduktan sonra üzerine çok fazla eğilmeyin. Sırtınızı düz pozisyonda tutmaya çalışın. Eğer bebeğinizi tek kolunuzla sırtından tutuyorsanız bir kola fazla yüklenip boyun ağrısı çekmemek için arada bir kolunuzu değiştirebilirsiniz.

Bebeğinize banyo yaptırırken lavabo, bebek küveti, leğen veya nereyi kullanıyorsanız sırtınızın ağrımaması için en önemli kural uzun süre öne doğru eğik pozisyonda durmamaktır.

Ayrıca bebeğinizi yıkarken onu güvene alıp sağa sola zorlanarak uzanmak bel, boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Bu yüzden sırtınızı olabildiğince düz tutmaya, bacaklarınıza eşit miktarda yük vermeye ve bebeğinizi tutan kolunuzu arada bir değiştirmeye çalışın.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın