Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Bel Ağrısı İçin Egzersizler

Hepimiz düzenli egzersizin sağlığımız açısından önemini biliyoruz ancak her zaman egzersiz için vakit ayırmak mümkün olmuyor. Bunun sonucu olarak, herhangi bir rahatsızlığa bağlı olmayan ağrıların sayısı ve şiddeti artabiliyor. Özellikle masa başında çalışanlar için sırt ve bel ağrıları günlük hayatın bir parçası haline gelebilir.

Bu durumda kendinize vakit ayırıp bel ağrısı için özel egzersizleri yaparak bu ağrılardan önemli oranda kurtulabilirsiniz.

Tabi bu tip basit egzersizler uzun süreler oturma, yanlış duruş nedeniyle görülen ağrılar için kullanılabilir. Bel fıtığı ve diğer rahatsızlıklara bağlı ağrılar için yapılması gereken egzersizler hakkında doktorunuza danışabilirsiniz.

Öncelikle masa başında çalışanlara bir kaç önerim var. Otururken sırtınızın düz ve belinizin destekli olmasına dikkat edin. Eğer bel bölgesi boşluktaysa daha fazla baskıya maruz kalacağından ağrılar şiddetlenebilir.

Her 50 dakikada bir masadan kalkın ve hareket edin.

Germe ve esnetme hareketleri hem kan akışını arttırır hem de sürekli aynı pozisyonda durmaktan gerilen kasları kendine getirir.

Bel Ağrısı İçin Egzersizler (Video)

Aşağıdaki videoda bel ağrısını hafifletmek için evde yapabileceğiniz bazı basit egzersizleri bulabilirsiniz.

7 dakikada bel ağrılarını azaltan egzersizleri bu videoda izleyebilirsiniz.

Bu videoda bel bölgesini çalıştıran ve ağrıların hafiflemesini sağlayan bazı yoga hareketleri gösteriliyor.

Bel bölgesini esnetmek için yapabileceğiniz bazı kolay hareketleri aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Bel ağrısı için kullanabileceğiniz başlangıç seviyesindekiler için uygun bazı yoga hareketlerini bu videoda izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda bel bölgesindeki kasları güçlendirerek bel ağrılarından korunmak için yapabileceğiniz bazı egzersizler gösteriliyor. Egzersizler videonun 1:30 dakikasından itibaren başlıyor.

Bel ve kalça bölgesini esnetmek için evde yapabileceğiniz bazı hareketleri bu videoda bulabilirsiniz.

Bu videoda yine bel bölgesini esneterek ağrıları azaltabileceğiniz bazı egzersizler gösteriliyor.

Aşağıdaki videoda günde 10-15 dakikanızı ayırarak bel ağrılarını azaltabileceğiniz bazı kolay hareketler gösteriliyor.

Bel Ağrısı Nedenleri

Eğer bel ağrısı oturma biçimi, ters bir hareket veya ağrı bir egzersiz nedeniyle oluşmadıysa ağrının nedeni aşağıdaki rahatsızlıklardan biri olabilir.

Osteoartrit: Omurgadaki küçük eklemleri etkileyen osteoartrit ilerleyen yaşlarda görülen bel ağrılarının başlıca nedenleri arasındadır. Kalçada görüldüğünde yürüyüş biçimini etkileyebilir ve ağrısı sırta vurabilir.

Spondilolistezis: Omurlardan birinin diğer omur üzerine çıkması veya baskı yapması neticesinde görülür. Genellikle ileri yaşlarda spinal kanalın daralması sonucunda oluşur.

Fracturesof: Omurlardan birinin veya bir kaçının şiddetli bir darbe (araba kazası gibi) nedeniyle çatlaması nedeniyle görülür.

Spinal Deformite: Şiddetli skolyoz veya kifoz gibi hastalıklar nedeniyle omurgada oluşan şekil bozuklukları günlük hayatı etkileyen bel ağrılarına yol açabilir.

Sonuç olarak bel bölgesi pek çok sinirin bulunduğu, günlük hayatta sık sık kullandığımız, yürüyüşümüzü etkileyen, hareketlerimizin sınırlarını belirleyen bir bölge olduğu için buradaki ağrılar ciddiye alınmalıdır. Nedenini tam olarak bilmediğiniz, şiddetli ve tekrarlayan ağrılar için en güvenli yol bir uzmana görünerek uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almaktır.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın