Bel Çevresindeki Yağları Eritmek İçin Egzersiz

Bel Çevresindeki Yağları Eritmek İçin Egzersiz

Kadın veya erkek olmanız fark etmez çünkü bel çevresindeki yağları eritmek her iki cins içinde aynı zorluk derecesine sahiptir. Fazla kaloriler ve hareketsizlik yağların bu bölgede birikmesine neden olur ve kurtulmak için sadece egzersiz değil çok sıkı bir diyet programını neredeyse hiç bozmadan takip etmek gerekir. Bel çevresindeki yağlardan şikayetçiyseniz bu bölgeyi çalıştıran bazı egzersizlerle birlikte yüksek tempolu kardio egzersizlerini birleştirebilirsiniz. Ancak hemen söyleyelim 1 hafta-15 gün gibi kısa süreler içinde sonuç beklemeyin.

Bel Çevresindeki Yağları Eritmek İçin Kardio Egzersizleri

Kardio veya bel bölgesine özel egzersizleri düzenli olarak yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bu egzersizler her yaştan insan için uygun olmayabilir ve mevcut sağlık koşullarınıza göre düzenlenmesi gerekebilir.

Örneğin herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunanların kardio egzersizi yapması sakıncalı olabilir. Ya da bel fıtığınız varsa bel egzersizleri durumunuzu kötüleştirebilir ve ağrıları arttırabilir. Bu nedenle bir uzmandan size özel egzersizler hakkında bilgi almalısınız.

Kardio çalışması sadece bel bölgesindeki yağlardan kurtulmak için değil genel olarak kalıcı kilo vermek için gereken egzersizlerin başında gelmektedir. Bel bölgesi odaklı hareketler kalça ve karın bölgesine şekil vermeye yararken kardio egzersizleri gerçekten bu bölgedeki yağlardan kurtulmanızı sağlayabilir.

Çünkü vücudunuzda tek bir noktadan zayıflamanız mümkün değil. Yani sadece bel çevresindeki yağları yakmak gibi bir şey söz konusu değil. Yağ yakımı vücut genelinde olur ve bunu sağlamak için diyet programının yanı sıra kardio egzersizlerine ihtiyacınız var.

Nabzın belli bir düzeye çıktığı kardio egzersizleri arasında en kolay yapılabilecek ve spor salonu üyeliği gerektirmeyenleri olanları tempolu koşu, yokuş yukarı tempolu yürüyüş, imkanınız varsa bisiklete binmek, hızlı ip atlama ve merdiven çıkmak. Tüm bu egzersizleri yaparken nabzınızın hızlanması ve yükseldiği düzeyde en az 20 dakika kalması gerekiyor.

Bel bölgesindeki yağlar yavaş yavaş erimeye başladıktan sonra bu bölge için ekstra egzersizlerle şekil vermeyi hızlandırabilirsiniz. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve her iki elinize 2-4 kg’lık (veya ağırlık olarak kullanabileceğiniz 1.5 litrelik su şişeleri olabilir) dambıllar alın. Önce sağ yanınıza doğru eğilebildiğiniz kadar eğilin. Tekrar başladığınız pozisyona dönün ve bu sefer sol yana doğru eğilin. Bu hareketi günde 20’lik setler halinde 3 kez yapabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda özellikle bel çevresini çalıştıran 10 dakikalık egzersiz hareketlerini bulabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda ise yağ yakımını hızlandıracak örnek bir kardio egzersizi yer alıyor.

Daha Fazla Bilgi

Bel çevresindeki yağlardan kurtulmak için yapılabilecek diğer egzersizler hakkında bilgileri ve daha fazla videoyu bel çevresindeki yağlar nasıl eritilir yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca erkeklerde en çok yağlanmanın oluştuğu bel bölgesi yağlanmasının nedenleri ve alınabilecek önlemler hakkında bilgileri erkeklerde bel bölgesi yağlanması yazısında bulabilirsiniz.

, , ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın