Bergamot Yağının Faydaları

Bergamot Yağının Faydaları

Bergamot yağının başlıca faydaları ve kullanım alanları arasında; güzel kokusu, kasılmaları önlemesi, sindirime yardımcı olması, sedatif etkisinin olması, hafif dereceli depresyona iyi gelmesi, dezenfektan ve ateş düşürücü olması ilk sıralarda sayılabilir. Bergamot ağacı meyvesinden elde edilen bergamot yağı yüzyıllardır çeşitli sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olması için geleneksel olarak tüketilen “şifalı” yağlar arasındadır.

Bergamot Yağı ve Faydaları

Aromaterapi: Hoş bir kokusu olan bergamot yağı çoğunlukla aromaterapi uygulamalarında kullanılmaktadır. Bergamot’un narenciye kokusunun canlandırıcı bir etkisi vardır ve bu özelliğiyle depresyon, stres ve kaygıya iyi geldiği bilinmektedir. Bulunduğunuz ortama güzel bir koku vermek için bergamot yağını tek başına kullanabilir veya limon, portakal yağı ile karıştırabilirsiniz.

Ayrıca gülsuyu veya sardunya gibi bitkilerle karıştırılabilir. Bu karışımları bazı aktarlarda hazır olarak bulabilirsiniz. Bergamot yağı rahatlatıcı masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Cilt Bakımı: Geleneksel olarak çeşitli cilt hastalıkları tedavisinde kullanılan bergamot yağı antiseptiktir. Yağlı ciltlerde fazla yağı almak ve gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu azaltmak için kullanılabilir.

Ateş: Banyo suyuna eklenen bergamot yağının ateş düşürücü etkisi olduğuna inanılmaktadır. Antiseptik özelliği nedeniyle enfeksiyona neden olan hastalıkların tedavisine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bronşit, safra taşı, kolik gibi hastalıklara iyi geldiği söylenmekle birlikte bu alanda yapılmış bilimsel çalışma sayısı oldukça azdır.

Ağız Kokusu: Bergamot yağı ağız kokusunu önlemek ve ağız kokusuna neden olan ağız içi yaraların tedavisinde kullanılabilir.

Dezenfektan: Bergamot yağında bulunan bazı bileşenler doğal dezenfektan görevi görür. Mikrop, virüs ve mantar gelişimini önler ve bunlara bağlı enfeksiyonlara engel olur. Bu nedenle sabun ve cilt bakımı ürünlerinde sık kullanılan doğal yağlar arasındadır. Cilt ve saç üzerinde kullanıldığından derinlemesine temizlik sağlar ve doğal bir parlaklık verir. Ayrıca geleneksel olarak idrar yolu, böbrek, bağırsak enfeksiyonları tedavisinde kullanılmaktadır.

Ağrılar: Bergamot yağı ağrıya karşı sinirlerin hassasiyetini azaltan hormonların salgılanmasına yardımcı olarak ağrıların hafiflemesini sağlar. Baş ağrısına iyi gelir, burkulma, kas ağrısı gibi durumlarda kullanılabilir.

Sindirim: Sindirime yardımcı olan asitleri, enzimleri ve safra sıvısını arttırarak sindirime yardımcı olur.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın