Beta Blokerler Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Beta Blokerler Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Beta bloke rler kalbin iş yükünü azaltan ilaçlardır ve birden fazla aktif maddeyi içerirler. Kalp hastalığınız varsa ve anksiyete gibi ruhsal bir hastalık geçiriyorsanız kalbiniz normalden daha fazla çalışacağı için herhangi bir kalp sorununuz varsa etkilerini daha fazla hissetmeye başlarsınız ve daha büyük sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Beta blokerler bu tür durumlarda cankurtaran olabilir. Çeşitli rahatsızlıklarınızdan dolayı kalp atış hızınız yükselebilir veya kalp atım gücünüz artabilir. Bu durumlarda uzmanlar tarafından beta bloker kullanımı önerilir.Beta blokerlerin kullanıldığı rahatsızlıktan bazıları şunlardır.

Yüksek Tansiyon

Beta blokerler yaygın bir şekilde yüksek tansiyon tedavilerinde kullanılır. Yüksek tansiyon, kalbinizin normalden daha hızlı çalışmasına neden olur. Bu durum diğer olası kalp hastalıklarının da görülmesine neden olabilir. Beta blokerler kalp atış hızınızı azaltarak normale dönmesini sağlar.

Baş Ağrısı, Migren

Beta blokerlerin aynı zamanda migren üzerinde de koruyucu etkileri vardır. Doktorlar beta blokerlerin migren dolayısıyla baş ağrısını azalttığını gördükleri için migrenli hastalarına bu ilaçları önerirler. Ancak doktorlar beta blokerlerin migren üzerinde nasıl bir tedavi mekanizmasına sahip olduklarından emin değillerdir ve bu tedavi için kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Kaygı Bozukluğu

Beta blokerler korku belirtilerini ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Korku ve endişe gibi duygular yüzünden stres hormonları çalışmaya başlayınca, beta reseptörler kalp hızını ve kalp atım gücünü arttırır. Sahne sanatçıları genellikle sahne korkusuyla baş edebilmek için bu tür ilaçları kullanırlar. Beta blokerler birçok anksiyete belirtisini ortadan kaldırarak vücudunuzdaki adrenalin miktarını düzenlerler. Ayrıca beta blokerler panik atak tedavilerinde de kullanılırlar.

Titreme

Beta blokerler genellikle kol, bacak ve diğer vücut organlarının istem dışı hareketleri ve titremeleri için kullanılır. Yapılan araştırmalara göre bu tür hastalıkları bulunan kişilerin beta blokerler yardımıyla normal gibi olmasa da, en azından daha sağlıklı bir hayat sürebildikleri belirlenmiştir.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın