Beyazlatıcı Doğal Yüz Maskeleri

Beyazlatıcı Doğal Yüz Maskeleri

Kaliteli, kozmetik beyazlatıcıların yüksek fiyatları sizi düşündürüyorsa, evde hazırlayabileceğiniz beyazlatıcı özelliği bulunan doğal cilt maskelerine bir şans verebilirsiniz. Tabii doğal ürünlerle hazırlanan maskeler, beyazlatıcı kremler kadar çabuk sonuç vermeyebilir ancak hem bütçenizi korumuş olursunuz hem de cildinize kimyasal madde değmemesini sağlayabilirsiniz. Bu maskelerde kullanılan ürünler arasında ilk sıralarda; limon, yoğurt, bal ve yumurta bulunmaktadır.

Beyazlatıcı Maske Tarifleri

Yulaf ve Limon Suyu Maskesi: Bu maske cildin tonunu açarken gözeneklerin ve fazla yağın temizlenmesini de sağlamaktadır. Maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı pişmiş yulaf ve 1 yemek kaşığı taze limon suyu. Maskeyi hazırlamak için yulafı püre kıvamına gelinceye kadar ezin ve limon suyunu ekleyip iyice karıştırın. Karışımı yüzünüze sürüp 25 dakika kadar bekletin. Suyla temizledikten sonra nemlendirici sürebilirsiniz.

Portakal Maskesi: Cildi beyazlatıcı özelliği bulunan portakal kabuğu maskesi aynı zamanda C vitamini desteği sağlayarak sivilce oluşumunu azaltmaya da yardımcı olur. Maskeyi hazırlamak için portakal kabuğunu soyduktan sonra kabukları kurutun ve miksere atarak toz haline getirin. Krem kıvamına gelinceye kadar sütle karıştırıp yüzünüze sürün ve kuruyuncaya kadar bekletin. Maskeyi ılık suyla çıkartabilirsiniz.

Çay Ağacı Tozu Maskesi: Fazla yağı dengeleyen ve cilt tonunu açan bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 yemek kaşığı kadar çay ağacı (İngilizcesi sandalwood) tozu, 3-4 salatalık suyu, 3-4 damla limon suyu ve 3-4 damla domates suyu. Malzemeleri yoğun krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüze sürdükten sonra kurumasını bekleyin.

Süt Tozu Maskesi: 1 yemek kaşığı bal, limon suyu ve süt tozunu yoğun kıvamlı hale gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Bu maskeyi düzenli olarak kullanırsanız cildiniz bir kaç ton açılacaktır. Süt tozu maskesi ayrıca cildinize doğal bir parlaklık verir.

Bal ve Badem Maskesi: Cildi besleyen ve parlaklık veren bu maske için 4-5 adet bademi geceden suya bırakın ve sabah kabuklarını soyup püre kıvamına gelinceye kadar ezin. Balla karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 20 dakika bekletin.

Limon ve Süt Karışımı: Bu tarifimiz tüm vücuda uygulayabileceğiniz ve haftada bir kez düzenli uygularsanız 1 ay sonra sonuçlarını görebileceğiniz bir özelliğe sahiptir. Öncelikle küveti ılık su ile doldurun ve suyun içine bir bardak tam yağlı süt ile bir limonun suyunu ekleyin. Suyu iyice karıştırdıktan sonra içine girin ve yaklaşık 20 dakika suyun içerisinde kalın. 20 dakika sonra temiz su ile durulanın. Sütün içerisindeki enzimlerin cildi aydınlatma özelliği vardır. Sütün bir diğer özelliği ise cildi nemlendirmektir ve böylece limonun kurutucu etkisini de önlemiş olursunuz.

Bal ve Yoğurt Maskesi: Tıpkı sütte olduğu gibi yoğurtta da cildi nazikçe aydınlatan enzimler vardır. Balın ise nemlendirme ve anti bakteriyel özellikleri bilinmektedir. Bu iki içerikle hazırlayacağınız maske ise oldukça besleyici olacaktır. Bir miktar bal ile aynı miktarda yoğurdu karıştırın ve karışımı hem yüzünüze hem de vücudunuza uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Burada dikkat etmeniz gereken yoğurdun sade olması ve herhangi bir aroma ya da tatlandırıcı içermiyor olmasıdır. Ayrıca bal yerine, aynı şekilde nemlendirme özelliklerine sahip olan avokado ya da aloe de kullanabilirsiniz.

Bal ve Limon Maskesi: Tüm cilt tipleri için kullanımı uygun olan bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 2 yemek kaşığı bal (organik olması maskenin daha etkili olmasını sağlayacaktır) ve 1 yemek kaşığı taze limon suyu. Limon ve balı karıştırdıktan sonra yüzünüze sürün ve 20 dakika bekletin. Maskeyi temizlemek için nemli bir havlu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki videoda bal ve limon maskesinin hazırlanışı gösteriliyor.

Bal, Yoğurt ve Zeytinyağı Maskesi: Cildi temizleyen, nemlendiren ve tonunu açan bu maskesinin hazırlanışını aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Cildinizi Beyazlatmak İçin Edinmeniz Gereken Alışkanlıklar Nelerdir?

 • Ölü deri hücreleri cildinizin donuk görünmesine yol açar. Bu sebeple hem yüzünüze hem de vücudunuza düzenli olarak peeling yapmanız gerekmektedir. Böylece daha aydınlık bir cilde sahip olmanız da mümkündür.
 • Cildinizi nemli tutmak da ölü deri hücrelerinin oluşumunu engeller ve daha aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bu sebeple nemlendiricinizi düzenli olarak kullanmanız önemlidir. Nemlendirici seçerken alkol içermeyenleri tercih etmenizde fayda vardır, çünkü alkol cildinizin kurumasına yol açabilir.
 • Güneşe gerektiğinden fazla maruz kalmayın. Elbette D Vitamini üretimi için güneş ışığı gerekmesi sebebiyle vücudunuzu tamamen de güneşten mahrum bırakmayın. Güneş koruyucusu kullanmak ve geniş şapkalar giymekte, güneş sebebiyle çok fazla kararmayı önleyebilir.

 

,

Beyazlatıcı Doğal Yüz Maskeleri İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. Aysel 12 Ağustos 2016 #

  Cilt Lekesi Maske Tarifi
  Cilt Lekesi için hazırlayacağınız maskede baz olarak pirinç unu kullanacaksınız. Bu maske profesyonellerin kullandıkları etkili bir bakım maskesidir. Yani bu tarifi genelde vermezler, ot çer çöpten bahsederler siz de bir faydasını göremezsiniz. Pirinç unu içeriğindeki maddelerle cilt lekesine oldukça iyi gelir. Sonrasında kullanmanız gereken maddeler, c vitamini, glikolik asit, laktik asit ve b3 vitamini ile pirinç kepeği yağı ve nar çekirdeği yağı.

  Malzemeler

  2 Yemek kaşığı pirinç unu
  1 çay kaşığı nar çekirdeği yağı
  1 çay kaşığı pirinç kepeği yağı
  yarım çay kaşığı c vitamini (L-ascorbic acid)
  yarım çay kaşığı b3 vitamini (niacinamid)
  yarım çay kaşığı glikolik asit %25 çözeltisi
  yarım çay kaşığı laktik asit %20 çözeltisi
  1 yemek kaşığı su

  1 yemek kaşığı suyun içerisine c vitamini ve b3 vitamini ilave edin vitaminler suda erir. Daha sonra diğer maddeleri bir kaba koyup iyice karıştırın ve cildinize sürün. Maske cildinizde 30 dakika kadar durduktan sonra cildinizi yıkayınız.

Bir cevap yazın