Beyazlayan Saçlara Doğal Çözümler

Beyazlayan Saçlara Doğal Çözümler

Saç kökünde bulunan hücreler saça rengini veren melanin adlı bir pigment üretir. Yaşlanmayla birlikte melanin üretimi yavaşlar ve saç rengi griden beyaza doğru değişmeye başlar. Saçların beyazlamasının ana nedeni genetik mirastır ancak erken yaşlardan beyazlayan saçların nedeni hipotroit, B12 eksikliği ve vitiligo gibi hastalıklar olabilir. Eğer saçlarınız doğal nedenlerle beyazlıyorsa ve beyazlaması hoşunuza gitmiyorsa sürekli boyamak gibi saçları yıpratan yöntemler yerine doğal ürünlere bir şans verebilirsiniz. Beyazlayan saçlar için en çok tavsiye edilen doğal çözümler ise badem yağı, havuç yağı, jojoba yağı ve elma sirkesi.

Badem Yağı ve Susam: Bazı kaynaklarda badem yağı ve susamla hazırlanan karışımın saç beyazlamasını yavaşlattığı ve az da olsa saç tellerini eski rengine kavuşturduğu yönünde bilgiler bulunuyor. Bu kaynakların başında ise “The Complete Book of Ayurvedic Home Remedies” adlı kitap geliyor. Kitabın yazarı Vasant Lad’a göre 4 yemek kaşığı badem yağıyla 1 çay kaşığı susamı, susam tanelerini kaşıkla ezerek karıştırdıktan sonra saç diplerine masaj yapmak beyazlamayı yavaşlatıyor. Karışımı saç derinize sürdükten sonra 20 dakika bekletin ve ılık suyla şampuanlayın. Yine kitaba göre bu uygulamayı günlük olarak kullanabilirsiniz. Karışımdan arta kalanları buzdolabında muhafaza ederek 2 haftaya kadar kullanabilirsiniz. Kitabın Türkçe baskısı henüz mevcut değil.

Havuç Kökü Yağı, Çemen Yağı ve Jojoba Yağı: Beyazlayan saçlara doğal çözümler arasında “The Essential Oils Handbook – Uçucu Yağlar El Kitabı” yazarı Jennie Harding’inde bir reçetesi bulunuyor. Tarife göre 6 yemek kaşığı jojoba yağı, 1’er çay kaşığı havuç kökü yağı ve çemen yağyıla birleştirilerek saç derisine masaj yapılıyor ve yağın durulamadan en az 1 saat bekletilmesi tavsiye ediliyor. Karışımını serin ve karanlık bir ortamda 90 güne kadar saklayabilirsiniz.

Elma Sirkesi ve Kırmızı Pancar: Elma sirkesi ve sağlığa faydaları hakkında “Elma Sirkesi: Mucize Sağlık Sistemi – Apple Cider Vinegar: Miracle Health System” kitabını yazan Paul C. Bragg ise saçlara sürülen değil içilen bir tarif veriyor.

Tarife göre 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı pancar 1 büyük bardak su ile karıştırılıp içiliyor. Karışımın her gün ilk öğünden sonra içilmesi ve diyabet hastalarının bu karşımı içmeye başlamadan önce doktora danışması tavsiye ediliyor.

Eğer aile büyükleriniz beyaz saçlara sahipse sizin de saçlarınız büyük ihtimalle onlarla aynı yaşlarda beyazlamaya başlayacak demektir. Beklediğinizden daha erken bir beyazlama yaşıyorsanız yazının başında da belirttiğimiz gibi hipotroit başta olmak üzere diğer bir sağlık sorununun belirtisi olarak saçlarınız beyazlıyor olabilir. Böyle bir şüpheniz varsa bir doktora muayene olabilirsiniz. Ayrıca metotreksat ve lityum gibi bazı ilaçlar ile psikolojik travmalar saçların erken ağarmasına neden olabilir. Tüm bu sebepler dışında yapılan araştırmalar erken yaşlarda sigaraya başlamanın saç beyazlamasını 4 kat daha arttırdığı yönünde sonuçlara sahip.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın