Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Biberiye yağı geleneksel olarak saçları uzatmak için kullanılmakla birlikte cilt bakımında da kullanılabilir. Biberiye yağının cilde faydaları arasında ilk sayabileceklerimiz cilt üzerindeki fazla yağı alması, cildi sıklaştırması ve antibiyotik etkisiyle akne görünümünü azaltmasını sayabiliriz.

Biberiye bitkisinden elde edilen doğal ürünler uzunca bir süredir çeşitli hastalıkların tedavisinde, cilt ve saç bakımı için kullanılmakta. Bitkiden elde edilen yağ başta solunum yolu rahatsızlıkları olmak üzere cilt ve saç bakımında, yine kurutulmuş biberiye ile hazırlanan çay stresi azaltmak, orta dereceli depresyon tedavisinde ve yorgunluğa karşı kullanılıyor.

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yetişen biberiye içerdiği kimyasallar ile cilt için faydalı bitkiler arasında yer almakta. Biberiyenin faydaları diğer bileşenlerin yanında B6, demir, kalsiyum ve antioksidan içeriğinden gelmektedir.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları

Sıkı bir cilt için biberiye yağı kullanabilirsiniz. Bitkiyle yapılan cilt kürleri aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak sağlıklı bir cilt için katkıda bulunur. Fazla tuz tüketimi ya da yorgunluğa bağlı şişliği hafifletmeye yardımcı olur ve toksinlerin daha hızlı atılmasını sağlar. Biberiye özü cilt sarkmasına karşı ve anti-aging için üretilen kozmetik ürünlerin çoğunda kullanılmaktadır. Dermatit ya da egzama nedeniyle cilt üzerinde oluşan kuruluğun, dökülmenin ve kızarıklığın görünümünü biberiye yağı ile azaltabilirsiniz.

Ayrıca biberiye yağının zayıflatıcı etkilerini Biberiye yağı faydaları ve zayıflamaya olan etkileri yazısında bulabilirsiniz.

Önemli: Biberiye yağını cilt üzerinde direkt kullanmayın ve zeytinyağı gibi taşıyıcı yağlarla karıştırın. Açık yaralar üzerinde biberiye yağı kullanılmamalıdır. Hamile ya da emzirme dönemindeki kadınların bitkisel ürünleri kullanması tavsiye edilmez veya kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Biberiyeye karşı alerjiniz olabilir bu nedenle kullanmadan önce alerji testi yaptırmanız ya da yağı uygulamadan cildinizin küçük bir bölgesinde denemeniz tavsiye edilir. Biberiye ürünleri kan inceltici ilaçlar, tansiyon ilaçları ile etkileşime geçebilir.

Biberiye Yağının Cilde Faydaları İçin 2 Yorum Yapılmış

  1. ayse 02 Nisan 2014 #

    Çok ferahlatıyor ben denedim sizde deneyin.

  2. Deniz 10 Nisan 2018 #

    Biberiye yağını cildinize nasıl kullandınız acaba?

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.