Bitkisel Çay Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel Çay Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel çayların faydaları artık günümüzde net bir şekilde biliniyor ve pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılıyor. Antioksidan içeren bitkisel çaylar kansere karşı korunmadan zayıflamaya, kalp sağlığından felce kadar çok önemli hastalıklarda alternatif tedavi olarak tavsiye ediliyor. Peki, iyi bir bitkisel çay nasıl hazırlanır? Şimdi çayın tam olarak demlenmesinden hangi miktarlarda koyulması gerektiğine bir bakalım.

Farklı bitkiler farklı faydalar sağlamakta. Siz kendi durumunuza göre ihtiyaç duyduğunuz veya doktorunuz tarafından tavsiye edilen çayı seçin. Yeterli miktarda içme suyunu kaynattıktan sonra metal olmayan bir kaba alın.

Her bardak için bir çorba kaşığı kurutulmuş ya da kurutulmuş bitkiyi ayrı bir metal olmayan (tercihen seramik) bir kaba koyun. Eğer taze bitki koyacaksanız 2 çorba kaşığı kullanabilirsiniz.

Mesela 4 bardaklık bitkisel çay hazırlıyorsanız 4 çorba kaşığı kurutulmuş bitki ya da 6-8 çorba kaşığı bitki koyabilirsiniz.

Bitkileri koyduğunuz kaba kaynamış suyu boşaltın ve en az 5 dakika demlenmesini bekleyin.

Zaman içinde bitkisel çayın tadına göre ne kadar koymanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Demlenmiş çayı bardağa süzgeç ile alabilir ve bal ile tatlandırabilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın