Bitkisel Reflü Tedavisi

Bitkisel Reflü Tedavisi

Eğer reflü sorunu yaşıyorsanız yemek borunuzda yaşanan yanma gerçekten çok sıkıntı verecektir. Sağlıklı gıdalar tüketmek, porsiyonlarınızı ayarlamak dışında bitkisel reflü tedavisi için kullanılan bazı doğal ürünlerde mide asitlerini kontrol altında tutarak yemek borsunu yumuşatmakta ve yanma etkisinin azalmasını sağlamaktadır. Bitkisel reflü tedavisi için kullanılan bitkileri ve reçeteleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Reflü her yaştan insanı hatta bebekleri bile aynı şekilde etkileyen bir rahatsızlıktır. Yemek yedikten sonra sindirim için salgılanan mide asitleri olması gerektiği gibi sadece midede kalmaz ve bu asitlere karşı mide duvarı gibi doğal bir koruması olmayan yemek borusuna çıkar. Bu asitler yemek borusu dokusunu yakarak çok rahatsız edici ağrılara neden olur. Zaman içinde reflü tedavi edilmezse yemek borusu iyice aşınarak istenmeyen hücrelerin çoğalmasına bu da yemek borusu kanserine yol açabilmektedir. Reflü kolaylıkla önlenebilen bir rahatsızlıktır ancak hastalar beslenmelerine ve tükettikleri gıdalara mutlaka ama mutlaka özen göstermelidir. Doğru beslenme ve ilaç tedavisi haricinde kullanabileceğiniz bitkisel reflü tedavisi yöntemleri de bulunmaktadır.

Doğal ve Bitkisel Reflü Tedavisi

Bitkisel reflü tedavisi için kullanılan bitki ve gıdaların temel amacı mide asitleri kontrol altında tutmak ve yemek borusunu yumuşatmaktır. Her bitki kullanan hastada aynı sonucu vermez. Siz kendiniz için en doğru bitkisel tedaviyi bu ürünleri deneyerek bulabilirsiniz.

1. Bitkisel reflü tedavisinde en sık kullanılan ürün elma suyu sirkesidir. Gün içinde düzenli aralıklarla yarım çorba kaşığı elma suyu sirkesini bir su bardağı ılık su ile karıştırarak içmek mide asitlerini kontrol altında tutacaktır.

2. Uyku sırasında oluşabilecek yanmaları engellemek için yatağa girmeden önce bir bardak soğuk süt içebilirsiniz. Bu yöntem çocuklarda da kullanılabilir.

3. Karbonat mide asitlerini etkisizleştirdiği için doğal ve bitkisel reflü tedavisi seçenekleri içerisinde yer almaktadır. Yarım çay kaşığı karbonatı bir su bardağı suyla karıştırıp günde 2 defa içerseniz midenizi rahatlatabilirsiniz.

4. Aloe vera suyu mide asitlerini emdiği için doğal bir rahatlatıcı olarak kullanılabilir.

5. Badem gibi kuru yemişler gıdalarda bulunan alkalinite oranını azaltarak mide asitlerinin az salgılanmasını ve dolayısıyla yemek borusunda yanma sorunlarının azalmasını sağlayacaktır.

6. Zencefil çayı sindirim sistemine çok faydalı bir içecektir. Sağlıklı bir sindirim reflü tedavisinde hayati bir önem taşıdığı için düzenli olarak zencefil çayı tüketmek sindirime ve genel sağlığınıza yararlı olacaktır.

7. Bitkisel reflü tedavisinde çemen tohumu, rezene, papatya çayı gibi diğer doğal ürünler de kullanılmaktadır.

Bitkisel reflü tedavisi ancak tükettiğiniz gıdaları kontrol altına aldığınızda etkili olabilecek uygulamalardır. Gün boyu yağlı, sindirimi zor ve hazır gıdalar tüketirseniz bu tedavi yöntemleri etkisini kaybedecektir. Bu yüzden mutlaka beslenmenize özen göstermelisiniz. Ayrıca yazımızın başında da belirttiğimiz gibi reflü zamanında tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan sağlık sorunları baş gösterebilir. Böyle bir durumda kalmamak için bir doktora görünmelisiniz.

Uyarı: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir koşulda teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın