Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Evinizde düzenli olarak kullanacağınız bitkiler ve doğal yöntemler ile sinüslerinizi açmanız ve sinüzit ağrılarını hafifletmeniz mümkün. Bu yazımızda bitkisel sinüzit tedavisi ve diğer doğal yöntemler ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Burunun iki tarafında bulunan sinüslerin iltihaplanması ve dolması sonucu ortaya çıkan sinüzit yüzde ağrılara, halsizliğe, sürekli burun tıkanıklığına ve ağız kokusu gibi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle kış aylarında meydana gelen sinüzit 10-15 gün gibi bir sürede geçebileceği gibi kronik sinüzit vakaları bu şikâyetleri tüm kış ayları boyunca çekmektedir. Eğer bitkisel sinüzit tedavisi ve doğal tedavi yöntemleri herhangi bir rahatlama sağlamıyorsa kronik bir sinüzitiniz olabilir. Bu durumda doktorunuza başvurabilir ve gerekli görülürse sinüzit ameliyatı olabilirsiniz.

Doğal ve Bitkisel Sinüzit Tedavisi

Soğuk algınlığı veya gribe yakalandığınızda sinüslerinizin dolması ve sinüzitten şikayet etme olasılığınız oldukça yüksektir. Sinüzit bu gibi virüsler dışında kişide herhangi bir alerji olması durumunda da ortaya çıkabilmektedir. Sinüzit sonucunda hava dolu sinüslerde havanın yerini balgam alır. Açık olması gereken bu kanallar dolduğunda nefes alıp vermede zorlanma ve baş ağrısı en sık görülen belirtilerdir. Rahatsız edici bir durum olduğu için doktorlar genellikle bu iltihap durumunu geçirmek için antibiyotik kullanımını tavsiye etmektedir. Ancak herhangi bir antibiyotiği uzun süreli kullanmak mümkün olmadığından sinüslerinizi açmak için doğal ve bitkisel çözümleri kullanmanız gerebilir. Yazının devamında sinüzitin bitkisel tedavisinde kullanılan reçeteler hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

1. Su buharı sinüsleri açmak için evinizde kolayca yapabileceğiniz bir uygulamadır. Bir tencerede 2-3 su bardağı su kaynatıp başınızı havluyla örtün ve yavaş yavaş su buharını soluyun. Suyun biraz soğumasını beklerseniz nefes alıp verirken buharın yakıcı etkisine maruz kalmazsınız. Kaynatacağınız suya birkaç damla okaliptüs yağı damlatmak sinüslerin daha hızlı açılmasını sağlayabilir. Bu uygulama sonrasında hava kanallarının iyice açıldığını ve baş ağrınızın hafiflediğini hissedeceksiniz. Su kaynatma ve buhar soluma işlemi zor geliyorsa banyonun kapısını kapatarak sıcak su ile duş almanız aynı buhar etkisini yaratabilir.

2. Eczanelerde bulabileceğiniz burun spreyleri ve okaliptüs balmları kullanarak burun içindeki hava kanallarını rahatlatabilirsiniz. Burnunuzda bir akıntı olduğunda burnunuzu çekmek yerine mutlaka bir kağıt mendille balgamı dışarı çıkartın.

3. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda kullanılan kalorifer, klima, elektrikli soba gibi ısıtma sistemleri havayı kurutmakta ve bu sinüzit sorunu olanlar için iyi bir ortam yaratmamaktadır. İçerdeki havayı nemlendirmek için bir nemlendirme makinesi alabilirsiniz.

4. Sinüslerin çok dolduğu bir dönemde sıcak ve soğuk kompres uygulamak sinüsleri yumuşatacaktır. Önce sıcak bir havluyu 3-4 dakika yüzünüzde tutun sonra soğuk havlu uygulayın. Bu yüz ve baş ağrısını hafifletecektir.

5. Sinüzit sorunu yaşamak istemiyorsanız kış aylarında bağışıklık sisteminizi diri tutacak çinko yönünden zengin gıdaları ve bol bol C vitamini barındıran gıdaları tüketmeniz tavsiye edilir. Vücudun direncini taze sebze ve meyvelerle artırmak oldukça önemlidir ve sorunu başlamadan engellemenize yardımcı olur.

Doğal ve bitkisel sinüzit tedavi yöntemleri özellikle okaliptüs yağı ile kullanacağınız buhar oldukça etkilidir. Tüm bu yöntemlere rağmen tıkanıklık, baş ve yüz ağrısı süreklilik arz ediyorsa 10-15 gün içinde bir uzmana görünün. Daha ciddi bir sinüs probleminiz olabilir.

Sinüzit İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Sinüzit tedavisi için kullanılan antibiyotikler belirli bir süre etkili olabilmektedir. Zaten antibiyotiği bir haftadan uzun süre kullanmak vücudunuzda başka hasarlara yol açacağı için ilaç kesilmelidir. Antibiyotik kullanmanıza rağmen hala sinüzit ağrıları çekiyorsanız doğal tedavi yöntemleri ile bu ağrıları hafifletmeniz mümkün.

Buhar: Tıkanan sinüsleri açan ve iltihabı yumuşatarak nefes alış verişini kolaylaştıran buhar yöntemi su buharının burundan teneffüs edilmesi ile uygulanmaktadır. 2-3 bardak suyu kaynatarak buharını burnunuza çekin. Çok derin ve hızlı hızlı nefes almayın. Hatta sıcak bir duş bile sinüslerinizin açılmasına yarayabilir.

Okaliptüs Yağı: Buhar için kaynattığınız suya bir kaç damla okaliptüs yağı damlatırsanız sinüsleriniz daha hızlı açılacak ve ferahlayacaktır. Okaliptüs yağı damlattığınız buharın gözünüze gelmemesine özen gösterin. Okaliptüs yağınız yoksa taze nane yaprağı da kullanabilirsiniz.

Masaj: Yüzünüze uygulayacağınız masaj sinüslerinizin açılmasını en azından biraz rahatlamasını sağlayabilir. Başparmaklarınızla burun kemerinize dairesel hareketlerle çok fazla bastırmadan masaj yapın.

Yukarıda saydığımız sinüzit için doğal tedavi yöntemleri belirtilerin hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bunlar dışında sıcak bir havluyu yüzünüze koyarak sinüs kanallarındaki iltihabı yumuşatabilirsiniz. Özellikle kış aylarında yüzünüzü soğuktan koruyarak, ıslak saçla sokağa çıkmayarak kendinizi sinüzite karşı koruyabilirsiniz. Doğal tedavi yöntemleri sinüziti belirli bir oranda kontrol etmenizi sağlayacaktı

Uyarı: Bu makale bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir koşulda teşhis, tedavi ve tıbbi tavsiye niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın