Böbrek Biyopsisi

Böbrek Biyopsisi

Böbrek biyopsisi; çeşitli hastalıkların tam teşhisini sağlamak ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi amacıyla böbrekten alınan dokunun mikroskop altında incelenmesidir. Genellikle idrarda fazla miktarda protein ya da kan bulunduğunda biyopsi istenebilir. Ayrıca böbrek kanserinin tespiti için en sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Nasıl Hazırlanılır?

Biyopsi öncesinde doktorunuz lokal anestezi için kullanılacak ilaçlara alerjiniz olup olmadığını soracaktır. Sormadıysa ve alerjiniz varsa mutlaka söyleyiniz. Eğer biyopsi sonrası kanama riskiniz varsa kan testi istenebilir. Kan pıhtılaşmasına karşı ilaç kullanıyorsanız, düzenli aspirin kullanıyorsanız bunu test öncesinde belirtin. Aynı zamanda diyabet hastalarının kullandığı insülin benzeri ilaçların operasyon öncesi doktor tarafından bilinmesi gerekmektedir.

Biyopsi gününden önceki gece, gece yarısından itibaren bir şey yiyip içmemeniz söylenecektir. Bu nadir de olsa biyopsiyle aynı gün yapılabilecek operasyonlar için güvenlik önlemi olarak kabul edilebilir. Tansiyon ilacı kullananların aç karnına da olsa tansiyon hapı alması gerekebilir çünkü böbrek biyopsisi testi tansiyonun yüksek olduğu durumlarda yapılmaz. Tansiyon ilacı kullananlar operasyon öncesi ilaç kullanımı ile ilgili olarak doktorlarından bilgi almalıdır.

Bazı durumlarda kanamaya karşı tedbir amacıyla hastaların bir gece hastanede yatmaları tavsiye edilebilir.

Nasıl Yapılır?

Test günü bir mesane enfeksiyonu olup olmadığının belirlenmesi için idrar testi yapılabilir. Eğer enfeksiyon varsa böbrek biyopsisi yapılmadan önce tedavi edilmesi gerekir. Daha sonra tansiyonunuz ölçülür. Operasyon sırasında herhangi bir medikal sıvıya ihtiyaç duyulması halinde kullanılacak serum kanalı damara yerleştirilir.

Hasta testin yapılacağı yatağa yüz üstü yatırılır ve destek olması için karın bölgesine bir yastık yerleştirilir. İç organların durumunu görmek için ultrason yapılır. Ultrason için böbreklerin bulunduğu iki bölgeye jel sürülür. Doktor ultrason ile böbreklerin durumunu görür ve hangi böbrekten numune alacağını belirler. Ultrason sırasında derin nefes almanız, nefesinizi tutmanız ve yavaş yavaş vermeniz istenebilir.

Biyopsi için kullanılacak iğnenin gireceği bölgeyi uyuşturmak için derinin altına ilaç enjekte edilir. İğne girdiğinde hafif bir batma hissi yaşayabilirsiniz.

Bölge uyuştuktan sonra doktor böbrek biyopsisi için özel olarak üretilen iğneyi böbreğin ucuna gelecek şekilde vücuda yerleştirir. İğnenin ucundaki özel mekanizma ile böbrekten saniyeler içinde biyopsi için yeterli miktarda doku numunesi alınır. Daha doğru test sonucu için iğne hafifçe hareket ettirilerek ikinci doku örneği alınır.

Numuneler alınırken hafif rahatsızlık hissetmeniz normaldir. Numunelerin alınması sırasında böbreği uygun konuma getirmek için derin nefes almanız ve nefesinizi tutmanız istenebilir.

Riskleri Nelerdir?

Böbrek biyopsisi için numune alımı sırasında yaşanabilecek en büyük sorun kanamadır. Genellikle hastalar sadece böbrek çevresinde oluşan hafif kanalar ile operasyonu tamamlar. Ancak 1000’de 1 gibi oranlarda daha çok kanama ihtimali bulunmaktadır. Ağır kanamalarda kan nakli gerekebilir.

Test sonrası hastaların neredeyse tamamında idrarda kan görülebilir. Bu %1 oranında idrarın rengini koyulaştırabilir. Bu geçici bir durumdur.

İhtimal dahilinde olan ancak nadir olarak görülen başka bir durum ise test sonrası böbrek enfeksiyonudur.

Test Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Test sonrası bir gece hastanede kalmanız istenebilir. Bu sırada idrar ve kan testleri yapılabilir. Test sonrası 3 saat kadar yatakta kalmanız istenebilir.

Biyopsi Sonuçları Ne Zaman Alınır?

Alınan doku numuneleri mikroskop altında incelenmeden önce bazı testlere tabi tutulur. Sonuçlar normal olarak 7-10 gün arasında alınabilir.

Kaynaklar

, ,

Böbrek Biyopsisi İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. selçuk 14 Şubat 2014 #

    Karaciğer yerine böbrek biyopsisi yaptılar yanlışlıkla 4 adet parça aldılar böbreğimden. Biyopsinin böbreğe zararı nedir bu arada karaciğer sirozuyum.

Bir cevap yazın