Böbrek Taşına Ne İyi Gelir

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Sıkça duyduğumuz rahatsızlıkların başında gelen böbrek taşı, idrarda bulunan kalsiyum ve ürik asit miktarlarının fazlalaşması ve sonrasında kristalleşerek zaman içinde böbrekte kümelenmesiyle oluşur. Böbrek taşı kimi zaman küçük olup, kendiliğinden kolayca idrarla atılır. Büyük olduğu zaman ise çok şiddetli ağrılara neden olabilir. Görülme sıklığı erkeklerde kadınlara oranla daha fazladır. Kimi insanlarda böbrek taşı hiç oluşmazken, diğerlerinde tekrarlayan böbrek taşı oluşumuna rastlamak mümkündür. Daha sıcak hava koşullarına sahip bölgelerdeki insanlarda sıvı kaybı daha çok olduğundan, bu rahatsızlık sıcak iklimlerde yaşayanlarda daha sık görülmektedir.

Böbrek taşına yol açan nedenler tam olarak bilinmemekle beraber, oluşumuna neden olacak başlıca faktörler şöyle sıralanabilir:

Genetik faktörler: Böbrek taşlarının kalıtımsal olarak aile içinde tekrarı yaygındır.

Yeterince Sıvı Tüketmemek: Vücuda yeterince su veya sıvı alınmaması, bünyede bulunan mineral ve tuzların zaman içinde kristalleşerek birbirlerine böbrek taşı oluşturmasına neden olabilir. Bu, böbrek taşını oluşturan nedenlerin başında gelmektedir.

Diğer Hastalıklar: Sahip olunan gut, idrar yolu enfeksiyonu veya bağırsak rahatsızlıkları gibi bazı diğer hastalıklar da böbrek taşı oluşumuna davetiye çıkarır. Buna ek olarak, kanda bulunan kalsiyum oranını artıran sarkaidoz, paget hastalığı veya bazı kemik hastalıkları da taş oluşturabilir.

Beslenme Alışkanlıkları: Böbrek taşı oluşmasına yol açan bazı besinlerin aşırı tüketilmesi. Dengesiz beslenme nedeniyle B6 ya da magnezyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin eksikliği böbrek taşı nedenleri arasındadır.

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Her ne kadar böbrek taşı oluşumunun nedenleri kesin olarak bilinmese de, oluşumunda etkili olduğu düşünülen nedenlerin önüne geçmek mümkündür. Taş oluşumundan korunmak için nelere dikkat etmemiz gerekir ve evde kendimiz neler yapabiliriz gibi kafamızı kurcalayan soruların cevapları ise şöyle.

Sıvı Kaybını En Aza Düşürün

Daha önce de bahsettiğimiz üzere, vücuda yeterince alınmayan sıvı, böbrek taşı oluşturan sebeplerin başında geliyor. Günde ortalama 2-2,5 litre sıvı tüketmek bu durumu minimuma indirgeyecektir. Elbette bu sıvıların başında hayat kaynağımız olan suyun geldiği unutulmamalıdır. Limonlu soda ya da meyve suları tüketilebilir. Bu sıvılar alınırken, asitli içeceklerden kaçınılması gerekir, çünkü bu tarz içecekler asit – baz dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı şekilde çay ve özellikle kahvenin fazla tüketimin zararlı olduğu bilinmektedir.

Düzenli ve Dengeli Beslenin

Bu konuyla ilgili en önemli nokta tuz alımını azaltmaktır. Hayati fonksiyonları yerine getirilebilmesi için tuz oldukça önemli bir mineral olmasına rağmen, her şeyde olduğu gibi fazla tuzun vücuda zararı büyüktür. Gereğinden fazla alınan tuz, kalp hastalıkları ve böbrek sorunları başta olmak üzere pek çok ciddi hastalığa yol açabilir. Bu yüzden fazla tuz içeren işlenmiş gıdalardan (atıştırmalıklar, konserve gıdalar, fast food yemekler…) uzak durmak ve daha az tuzlu ya da tuzsuz ürünlere yönelmek sağlık açısından bir gerekliliktir. Yağlı besinlerden kaçınılmalı, özellikle et, yumurta ile alınan ve vücuttaki ürik asit miktarını artıran proteinler kontrollü olarak tüketilmelidir.

Günlük Almanız Gereken Kalsiyum, C ve D Vitamini Miktarlarını Belirleyin

Kalsiyum, C ve D vitamini içeren besinlerden ne kadar almanız gerektiği ile ilgili doktorunuza danışabilir ve buna göre kendinize bir diyet hazırlayabilirsiniz.

Kalsiyum içeren süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaların da taş oluşumuna yol açmaları nedeniyle bu besinlerin de gün içinde alınması gereken miktarı 2-3 porsiyonla sınırlandırılmalıdır. Besinler dışında ekstradan alınan C ve D vitamini takviyeleri de böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir.

Egzersiz Yapın

Düzenli egzersizin vücuda sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Öncelikli olarak kan dolaşımını hızlandırarak, kan ve damar rahatsızlıklarını engeller. Kemikleri güçlendirir ve taş oluşumu riskini azaltır. Günlük hayat içinde spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, hem günlük hayatın stresini atmanızda, hem de genel olarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklar

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın