Boyun Bölgesini Zayıflatma

Boyun Bölgesini Zayıflatma

Zayıflama egzersizleri ile ilgili her yazımızda dile getirdiğimizi tekrar edelim; vücudun belirli bir bölgesini zayıflatmak diye bir şey söz konusu değildir, vücut fazla kiloyu, yani yağı genel olarak yakar ve bunun için kardio egzersizleri ile kalori kontrolünün yapıldığı bir diyet programı şarttır. Bölgesel egzersizler sadece o bölgeyi şekillendirmek, kasların belirginliği arttırmak ve sarkmaları önlemek için kullanılabilir. Boyun bölgesini zayıflatma hareketleri ise bu bölgeyi şekillendirmek, cildi sıkılaştırmak için kullanılabilir.

Omuz Hareketleri

Omuz kasları boyun kaslarına bağlıdır ve omuzlar için yapılan hareketler boyun bölgesindeki kasları da çalıştırır. “Trapezius” kası boyunun dik durmasını sağlayan en büyük kastır ve bu kası çalıştıran hareketler genellikle rahatlama duygusun yaratır. Bu egzersizli yapmak için ayaklarınızı omuz genişliğinde açın, iki elinize ağırlık alın ve omuzlarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın. Omuzlarınızı kaldırırken nefes alın ve indirirken nefesinizi verin. Hareketi 4×10’luk setler halinde tekrar edebilirsiniz.

Çene Hareketleri

Ağırlıksız yapabileceğiniz çeşitli çene hareketleri boyun kaslarınızı çalıştırmanıza ve şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Bu hareketler aynı zamanda boyun bölgesindeki sarkmaları engellemek için etkili birer çözümdür. Bir sandalyeye dik bir şekilde oturun ve çenenizi iyice açarak “A” deyin. Bu pozisyonda 60 saniye kadar bekledikten sonra çenenizi yavaş yavaş gevşetin. Bu egzersizi sabah ve akşam yapabilirsiniz.

İkinci çene hareketi ise özellikle gerdan bölgesini şekillendirmek için kullanılabilir. Çeneniz ve dudaklarınız kapalı haldeyken çenenizi hafifçe yukarı kaldırın, daha sonra dudaklarınızı açmadan alt ve üst çenenizi mümkün olduğunca ayırın, 10 saniye kadar bekledikten sonra gevşetin.

Yüz Yogası

Boyun bölgesini şekillendirmek için yüz yogası hareketlerini kullanabilirsiniz. Çok çeşitli yoga egzersizleri olmasına karşın burada bir kaç tanesine yer vermeye çalışacağım.

Birinci harekette dik pozisyonda otururken başınızı tavana doğru kaldırın ve dudaklarınızla öpme haketini yapın. Bu pozisyonda 10 saniye kadar bekledikten sonra başınızı yavaşça eski pozisyonuna geri getirin. Hareketi 10 kez tekrarlayabilirsiniz.

İkinci harekette ise başınızı sağa ve yukarı çevirin, dilinizi damağınıza yerleştirdikten sonra gülün ve yutkunun. Bu hareketi sola dönerek ve karşıya bakarak tekrarlayabilirsiniz.

Aşağıda boyun bölgesini forma sokmak için kullanabileceğiniz bazı yoga hareketlerini uygulamalı olarak görebilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın