Boyun Uzaması İçin Yapılması Gerekenler

Boyun Uzaması İçin Yapılması Gerekenler

Büyüme evresini tamamladıktan sonra boyun uzaması sanki bilim kurgu filmlerinin konusu gibi görünse de günümüzde pek çok yetişkin insan bazı boy uzatma yöntemleri kullanarak boylarını uzatmaya çalışıyor. Hepsinin başarılı olduğu söylenemez ama düzenli esneme egzersizleri, vücudun doğru duruşu, düzenli beslenme ile boylarının bir kaç santim uzadığını söylerin sayısı da hiç az değil. Boy uzaması için yapılması gerekenler aslında çok geniş bir konu değil. Spor hocaları, beslenme uzmanları hep aynı tavsiyeleri veriyor.

Birincisi vücut uzamasını tamamlamadan önceki beslenme boyunuzun maksimum uzaması için en önemli şey. Bu dönemde yeterli miktarda kalsiyum, D vitamini, C vitamini ve B1 vitamini alınmalı ve spor yapılmalı. Büyüme hormonu uyku sırasında salgılandığı için düzenli uyku çok önemli. Tüm bunlara dikkat edilse de boy genetik mirasla yakından ilgili olduğu için istenilen düzeyde boy uzaması sağlanamayabilir.

Boy uzatma egzersizleri genel olarak kasların ve omurganın esnetilmesinden oluşuyor. Bu hareketler düzenli olarak yapıldığı taktirde kasların uzaması sağlanabiliyor. Esnetme hareketlerinin en iyi bulunabileceği alan ise Yoga. Bir Yoga DVD’si alarak bu hareketleri evinizde yapabilir ya da Yoga kursuna yazılabilirsiniz. Hareketler bazen basit gibi görünse de vücudunuz alışkın olmadığı için kendinizi yavaş yavaş alıştırmalısınız. Online video siteleri boy uzatma egzersizleri için iyi bir kaynak olabilir.

Boy uzatmak isteyen pek çok yetişkin özellikle Amerika başta olmak üzere Hellerwork adı verilen derin doku masajını kullanıyor. Genel olarak vücudun, kasların doğal pozisyonuna getirilmesini sağlayan yoğun bir masaj uygulaması olan Hellerwork mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı. Kas ve kemik sorunları olanlarda bazen uygulanması mümkün olmuyor.

Ergenlik çağına kadar çocuklarda boyun uzaması için doğru bir beslenmenin yanı sıra stresi azaltacak nefes alıp verme egzersizleri, kamp veya spor gibi sosyalleşebileceği ortamlarda bulunması önemli. Tüm bunlar insanlarda uzamaya neden olan hormonun yoğun olarak salgılandığı uykunun kalitesini yükseltiyor.

Tüm bunlara dikkat edilse ve her şey olması gerektiği gibi yapılsa da boyun uzaması büyük bir oranda genetik kodlarımıza bağlı. Yani birinci dereceden akrabalarınızın boyları sizin boyunuz için en önemli gösterge. Ancak esnetme hareketleri ile en azında duruşunuzu düzeltebilir ve kambur durarak kaybettiğiniz 1-3 santimi geri kazanabilirsiniz.

Boyun Uzaması İçin Yapılması Gerekenler İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. şule 09 Şubat 2012 #

    Çok bilgi verici bir site.

Bir cevap yazın