brezilya-cevizi-faydalari

Brezilya Cevizi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de bilinirliği yeni yeni artmaya başlayan Brezilya cevizi, yüksek besin değeri ve sağlık açısından eşsiz faydaları ile diğer bütün yemişlerden ayrışır. Dünya üzerinde en fazla selenyum içeren besin maddesidir. Bol miktarda protein, omega-3 yağ asitleri, çinko, magnezyum, kalsiyum, E ve B vitaminleri de içerir. Sindirim sisteminden saç ve cilt güzelliğine, kalp sağlığından tiroid hastalıklarına uzanan çok sayıda kritik sağlık sorununda tedavi edici etkiye sahiptir. Peki Brezilya cevizi nedir, faydaları nelerdir?

Brezilya Cevizi Nerede Yetişir?

Brezilya cevizi, Güney Amerika’daki Amazon ormanlarına özgü yaklaşık 40 metre yüksekliğindeki devasa ağaçlarda yetişir. Bu ağaçların Hindistan cevizine benzeyen, portakal büyüklüğündeki kabuklu meyvesinin içinden çıkan, yenilebilir çekirdeklerdir. Her bir meyvede 12 ila 20 çekirdek bulunur. Bu ağaçlar, yemişin adını aldığı Brezilya’nın yanı sıra Venezuela, Kolombiya ve Peru’da da yetişir.

Brezilya Cevizinin Sağlığa Faydaları

Bir Numaralı Selenyum Kaynağı

Brezilya cevizi, selenyum mineralini en fazla içeren besin maddesidir. Son derece güçlü bir antioksidan olan selenyum, hücrelerin sağlığı için hayati önem taşır. Serbest radikallerle savaşır, enflamasyonu azaltır, tiroid bezlerini ve üreme sistemini düzenler. Araştırmalara göre, dünya çapında neredeyse 1 milyon kişide selenyum eksikliği görülür. Brezilya cevizi ise bu açıdan çok kıymetli bir besindir; iki-üç tanesi, günlük selenyum ihtiyacınızı karşılar.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

ABD’deki Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kabuklu yemişler kötü kolesterolü yüzde 25 oranına kadar azaltma gücüne sahiptir. Brezilya cevizinin içeriğinde ise HDL olarak bilinen sağlıklı doymamış yağların yanı sıra omega-3 yağ asitlerinden bol miktarda bulunur. Bu yemişin aynı zamanda magnezyum, çinko, E vitamini ve selenyum içerdiği de düşünüldüğünde, kolesterolü azaltmasına şaşırmamak gerekir. Günde 6 ila 10 tane Brezilya cevizi tüketilmesi, yetişkinlerde kötü kolesterolü dikkate değer ölçüde düşürür.

Antienflamatuar Etkisi

Brezilya cevizinin içinde yüksek oranda elajik asit bulunur. Güçlü bir antioksidan olan ve hücre mutasyonunu engelleyebilen elajik asit sayesinde, Brezilya cevizi vücuttaki iltihaplanmaları azaltır; yani iyi bir antienflamatuardır. Bu yemişin içindeki çinko da enflamasyonu azaltır ve toksinlerin vücuttan arındırılmasına yardımcı olur.

Testosteron Desteği

Brezilya cevizi, selenyum içeriği nedeniyle ‘testosteron süper gıdası’ olarak da anılır. Üroloji Dergisi’nde (Journal of Urology) yayımlanan bir araştırmaya göre, diyet yoluyla alınan selenyum sperm kalitesini, hareketliliğini ve hacmini, yani testosteron seviyesini artırır. Brezilya cevizindeki L-arginin maddesi de ereksiyon sorunları için doğal bir tedavi desteğidir.

Antioksidan Etkisi

Brezilya cevizi, içinde bulunan yüksek miktarlarda antioksidan sayesinde çok sayıda kronik hastalığı engeller. Bu yemiş, vücudun her noktasındaki serbest radikalleri ortadan kaldıran ve mükemmel bir toksin temizleyici sayılan glutathione (glutatyon) maddesinden de bol miktarda içerir.

Depresyona İyi Gelir!

Brezilya cevizinin içeriğindeki selenyum ve vitaminler depresyon ve stresle de savaşır. Bu yemiş, bol miktarda B1 vitamini (tiamin) içermesi sayesinde, sinir sisteminin sağlıklı işlemesine yardımcı olur, stresle baş etme gücünüzü artırır.

Selenyum ise doğal bir antidepresandır. Selenyum eksikliği anksiyete, stres, dalgalı bir ruh hali ve yorgunluğa yol açar. Bir araştırmaya göre, beş hafta boyunca günde 100 miligram selenyum takviyesi (yaklaşık sekiz Brezilya cevizi) almak anksiyete, depresyon ve yorgunluk belirtilerinin ciddi oranda azalmasını sağlıyor. Brezilya cevizi iştah, uyku ve ruh halini düzenleyen serotonin kimyasalının salgılanmasına da destek olur.

Kanserle Savaşır

Hiçbir besinin kanser riskini sıfıra indirdiği iddia edilemez fakat bazı gıdaların kanserle savaştığı da bir gerçektir. Brezilya cevizi de bu gıdalardan biridir. İçerdiği elajik asit hücre mutasyonunu engeller. Selenyumun ise yemek borusu kanserine iyi geldiği araştırmayla kanıtlamıştır. Selenyum aynı zamanda, kanserle ilişkili olduğu düşünülen cıva metalinin insan vücudundan atılmasına da yardımcı olur.

Tiroid Düzenleyici

Tiroid bezleri metabolizmayı, kalp atış hızını ve vücut ısısını kontrol eder. Tiroid bezi aynı zamanda, vücudumuzda doku başı en fazla selenyum tutan organdır. Zira selenyum, vücudun tiroid hormonunu üretebilmesi ve kullanması için gerekli olan kilit içeriklerden biridir. Brezilya cevizinin içindeki selenyum, tiroid bezinin doğru çalışmasını sağlayarak, vücudumuzun birçok fonksiyonunu etkileyen tiroid hastalıklarını en aza indirgeyebilir.

Cildi Güzelleştirir, Akneye İyi Gelir

Brezilya cevizinin içeriğindeki vitamin, mineral ve diğer besinler, cilt sağlığı açısından özellikle faydalıdır. Selenyum ve omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra C ve E vitaminleri sayesinde Brezilya cevizi cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır, esnekliği artırır, toksinleri temizler ve böylece erken yaşlanmanın önüne geçer. Brezilya cevizi aynı zamanda cilt kuruluğuna ve egzamaya iyi gelir.

UV Işınlarından Korur

Brezilya cevizinin içindeki bakır, melanin maddesinin üretimini destekler. Melanin, cildi zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korur.

Akne Tedavisine Destek Olur

Araştırmalar, Brezilya cevizinin yüksek oranda çinko içermesi ve antioksidan özelliği sayesinde akne oluşumunu engellediğini ve akneyi azalttığını ortaya koymuştur. Brezilya cevizini akneye karşı sadece yiyerek tüketmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca akneli bölgeye Brezilya cevizi yağı da uygulayabilirsiniz.

Çinko Eksikliğine Birebir

Brezilya cevizi, sindirim ve bağışıklık sistemini güçlendiren, cilt sağlığına iyi gelen, hormonları düzenleyen çinko mineralini bol miktarda içerir.

Saç Dökülmesini Engeller

Brezilya cevizi saç dökülmesini azalttığı gibi, saç tellerinin kalınlaşmasını da sağlar. İçeriğindeki omega-3 yağ asitleri, selenyum ve L-arginin maddesi sayesinde saçların parlak ve sağlıklı görünmesini de sağlar, kırılmaları azaltır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Protein ve lif zengini olan Brezilya rejimi, tokluk hissinin süresini uzatır. Bu nedenle kilo vermeye çalışanlar için iyi bir ara öğündür.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

Brezilya cevizi, yüksek miktarda lif içermesinin bir sonucu olarak sindirim sistemini düzenler ve güçlendirir; magnezyum sayesinde de bağırsaklarda daha fazla besinin emilmesini sağlar. Gastrite, kabızlığa, şişkinliğe ve mide kramplarına da iyi gelir.

Kas Sağlığı İçin Çok Faydalı

İçeriğindeki magnezyum, protein ve esansiyel amino asitler, Brezilya cevizinin kaslarımızın için de yararlı olduğu anlamına gelir. Brezilya cevizi bu sayede kaslarda ağrıya yol açan laktik asitin birikmesini engeller, kasları güçlendirir.

Kemik Sağlığına İyi Gelir

Brezilya cevizinin içindeki bakır, kemik mineral yoğunluğunun artmasına ve kemik dokularının oluşmasına yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Böylesine yüksek besin değeri olan diğer her gıda gibi Brezilya cevizi de bağışıklık sistemini güçlendirir. Hatta Brezilya cevizi, yüksek antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemine en iyi gelen yemiş sayılabilir. C vitamini içeriğinin selenyum ve çinko ile bileşimi, beyaz kan hücrelerinin oluşumunu destekler, antioksidanlar da vücudun serbest radikalleri ortadan kaldırmasını sağlar.

Hücreleri Onarır

Brezilya cevizi, hasar görmüş hücrelerin onarılması ve yaraların iyileşmesi açısından da son derece faydalıdır. Bu özelliğini içeriğindeki proteinden ve kolajen maddesinin ana unsurlarından biri olan C vitamininden alır.

Brezilya Cevizinin Yan Etkileri

Yüksek besin değerine rağmen, Brezilya cevizinin aşırı tüketimi bazı beklenmedik yan etkilere yol açabilir. Brezilya cevizinin tavsiye edilen porsiyon miktarı günde yaklaşık altı tanedir. Lezzetine karşı koyamayıp bu dozu sürekli olarak aşarsanız, başınıza şunlar gelebilir:

Kilo Aldırabilir: Brezilya cevizi çoğunlukla iyi yağlar içerse de, yüksek kalorisi nedeniyle aşırı miktarlarda tüketimi kilo almanıza sebep olabilir.

Selenyum Zehirlenmesi: Aşırı miktarda selenyum yüklemesi yorgunluk, mide bulantısı, saç dökülmesi ve tırnaklarda kırılmaya yol açabilir.

Kalp Sorunları: Brezilya cevizinin içinde doymuş yağların da bulunduğunu unutmayın. Kalp rahatsızlıkları yaşayan kişiler aşırı miktarda Brezilya cevizi tüketmekten kaçınmalı.

Alerji: Birçok yemiş gibi, Brezilya cevizi de alerjik bünyelerde aşırı tepkilere yol açabilir. Bu nedenle, Brezilya cevizini özellikle de yağ formunda tüketmeden önce alerjik tepki vermeyeceğinizden emin olmanız gerekir.

Yazar: Beril Köseoğlu
Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın