Bronşit Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bronşit Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Eğer bronşitiniz varsa, neden olduğu öksürüğün ne kadar can sıkıcı ve rahatsız edici olduğunu biliyorsunuzdur. Viral bronşitin neden olduğu öksürüğün geçmesi için virüsün temizlenmesini beklemekten başka çare yok. Sürekli öksürük baş ağrısı yaratarak uykunuzu alamamanıza ve gün boyu yorgun hissetmenize neden olabilir. Bronşlar virüsten temizlenmeye başladığında bazı tedbirler alarak öksürüğü hafifletebilirsiniz.

Öncelikle doktorunuza görünmenizi tavsiye ediyoruz çünkü bakteriyel bronşit için size vereceği antibiyotik, daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır. Antibiyotik tedavisiyle göğüs ağrısından, öksürükten daha çabuk kurtulabilirsiniz. Yine doktorunuzdan etkili bir öksürük şurubu isteyebilirsiniz.

Sigara içiyorsanız en azından bronşlarınız açılıncaya kadar içmemeye çalışın. Sigara dumanı bu dönemde size en zararlı şeydir. Hastalık döneminde bol bol su içmek daha hızlı bir tedavi için gerekli. Duşta, biraz sıcak suyla buhar yaparak bronşlarınızı bir miktar açabilirsiniz.

Evde hazırlayacağınız bitkisel ve doğal karışımlarla öksürüğü hafifletebilirsiniz. Sıcak su, bal ve birkaç damla limon suyu karışımı içmek öksürüğünüze iyi gelecektir. Bu karışımı öksürüğünüz arttığında, günde 2-3 defa içebilirsiniz.

Öksürüğün sıkıcı olduğunu ve günlük yaşamınızı etkilediğini biliyoruz ancak iyileşmek için biraz zaman tanıyın. Viral veya enfeksiyon nedeniyle dolan bronşitlerin neden olduğu öksürük haftalarca sürebilir. Eğer öksürük 1 aydan uzun sürdüyse tekrar doktora giderek yeni ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Bu yazıda yer alan bilgiler hiçbir koşulda teşhis, tedavi niteliği taşımamaktadır. Sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza danışınız.

,

Bronşit Öksürüğe Ne İyi Gelir? İçin 3 Yorum Yapılmış

 1. sen bilmezsin 12 Haziran 2014 #

  Çok teşekkür ederim hastalığım geçti.

 2. yonca 14 Mart 2015 #

  sebep olan virüslerken doktora gidin antibiyotik iyi gelir diyorsunuz antibiyotik virüslere etki bile etmez boşuna vücudumuza zarar verir onun yerine öksürüğe iyi gelecek şuruplar daha mantıklı

  • Vet.hek. Utku ERDEM 28 Ekim 2018 #

   Doktorların antibiyotik yazmasının sebebi vücudu ikincil bir enfeksiyona karşı korumaktır. Çünkü vücut virüs ile savaşırken bağışıklık sistemi zayıfladığı için vucüdumuzda bulunupta üremeye fırsat bulamayan bakteriyel etkenlerin üreyip farklı ikinci bir hastalık tablosu oluşturması engellenir. Özellikle virüsün bronşitin oluştuğu akciğerde bulunan yapılar daha çok açık olur bu ikincil enfeksiyonlara.

Bir cevap yazın