buzun-cilde-faydalari

Buz Maskesi Nasıl Yapılır, Cilde Faydaları Nelerdir?

Güzel bir cilde sahip olmak için güzellik salonlarında saatlerce zaman geçirmeye ya da pahalı kremlere küçük çaplı bir servet ödemeye hiç ama hiç gerek yok. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz güzellik sırları ile sağlıklı bir cilde sahip olmak artık hayal değil.

Buz maskesi, hem etkileri hem de uygulama kolaylığı bakımından etkili cilt maskeleri sıralamasında kesinlikle birinciliği hak ediyor.  Suyun canlılık kazandırma özelliğine sahip olan buz maskesinin sonuçları çok kısa sürede gözlemleniyor. Öyle ki; yorgun olduğunuz günlerde cildinize canlı bir görüntü kazandırmak için hemen buz maskesi yapabilirsiniz. Her cilt tipinin güvenle uygulayabileceği buz maskesinin maliyeti ise yok denecek kadar az!

Buz Maskesi ve Buz Küplerinin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Ciltteki güneş lekelerini giderir.
 • Sivilce ve akneleri azaltır. Cilde pürüzsüz bir görüntü kazandırır.
 • Gözaltı morluklarının gidermesine yardımcı olur.
 • Cilde sıkı ve gergin bir görünüm kazandırır. Cildin sarkmasını önler.
 • Buzun içerisindeki mineraller cildin daha canlı ve diri görünmesini sağlar. Cildi gençleştirir.
 • Günde iki kez buz kalıpları ile cilde masaj yapmak cilde tazelik ve canlılık kazandırır.
 • Buz, doğal tonik olarak kullanılabilir. Büyük gözenekler, siyah nokta veya sivilce gibi cilt problemlerinin çözümünde etkilidir. Bunun için makyaj yapmadan önce buz küpleri ile cilde masaj yapmak yeterlidir.
 • Makyaj yapmadan önce buz ile cilde masaj yapmak fondötenin daha pürüzsüz durmasını sağlar. Ayrıca makyajınızın kalıcılığı da artar.
 • Buz masajı kırışıklıkları azaltır ve yeni kırışıklıkların oluşmasını engeller. Yaşlanma izlerini geciktirir. Eğer göz çevrenizdeki kırışıklıkları azaltmak istiyorsanız, buzları dolaptan çıkarıp hemen kullanmamalısınız. Buzluktan çıkarılıp direkt kullanılan buz, göz çevresindeki damarların çatlamasına sebep olabilir. Bu nedenle buzu dolaptan çıkardıktan sonra bir süre bekletip ilk soğuğu geçtikten sonra yüzünüze uygulamanızı tavsiye ederiz.
 • Nemlendirici kullandıktan sonra buz masajı yapmak, cildin hızlı bir şekilde canlanmasını sağlar.
 • Gözaltı şişliklerini giderir. Eğer yorgunluğunuz gözlerinizden belli oluyorsa, buz kalıbının içine yeşil çay koyun ve dondurun. Hazırladığınız yeşil çaylı buz kalıplarını gözaltlarınızda nazikçe gezdirin.
 • Kan dolaşımını hızlandırır.
 • Ciltteki kırmızı lekeleri ve sivilce izlerini azaltır.
 • Kaş alma sırasında çok canınız yanıyorsa, işlem öncesi kaşlarınıza buz sürmeyi deneyin. Aynı işlemi epilasyon işleminde de deneyebilirsiniz.
 • Buz küpleri aynı zamanda doğal makyaj çıkarıcıdır. Üstelik bu işlem sırasında cildinize kesinlikle zarar vermez.

Buz Maskesi Tarifleri

Buz maskesi, buz kalıbı şeklinde yapılabileceği gibi çeşitli malzemeler ile karıştırılarak da hazırlanabilir. Buz maskesi her gün yapılmamalı, sadece özel günlerde ya da cildin ihtiyacına göre belirli aralıklara yapılmalıdır. Eğer her gün yapılırsa, yarattığı şok etki ile ciltteki kılcal damarların çatlamasına sebep olabilir. Hassas cilt tipine sahip kişiler, buz maskesi yaptığında kısa süreli yanma hissi duyabilir. Bu durumu önlemek için buz biraz eritildikten sonra cilde uygulanmalıdır.

Genel uyarılarımızı yaptıktan sonra, gelelim “buz maskesi nasıl yapılır?” sorusunun cevabına… İşte evinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bu maskesi tarifleri…

Limonlu Buz Maskesi: İçine bir miktar taze sıkılmış limon sıkılan su, buz kalıplarında dondurulur. Hazırlanan buz kalıpları cilde uygulanır.

Nemlendiricili Buz Maskesi: Cilt tipinize uygun, günlük olarak kullandığınız nemlendirici kremi yüzünüze ve boynunuza her zamankinden biraz daha fazla sürün. Ardından buzu kremli cildinizde yavaş yavaş gezdirin. Buz, tamamen eriyene kadar gezdirmeye devam edilmeli. Ardından kremi yüzünüzden arındırmak için ılık su ile cildinizi yıkayın.

Sodalı Buz Maskesi: 1 şişe soda buz kalıplarında dondurulmalı. Hazır olan sodalı buz kalıpları yavaş ve dairesel hareketlerle ciltte gezdirilmeli. Dilerseniz sodanın içine bir miktar taze sıkılmış limon suyu da katabilirsiniz.

Salatalıklı Buz Maskesi: 2 adet salatalığı püre kıvamına getirip 1 fincan limon suyu ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı buz kalıplarında dondurduktan sonra dairesel hareketlerle cildinizde gezdirin. Bu maske ile çok kısa sürede ışıltılı bir cilde sahip olmanız mümkün.

Gül Sulu Buz Maskesi: Doğal gül suyunu buz kalıplarına dökün ve 2 gün kadar buzlukta dondurun. Hazırladığınız gül sulu buz kalıplarını göz çevrenize ve cildinize gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Gül suyu cildinizde tonik etkisi yaratırken, diğer yandan da göz çevrenizi canlandırır.

Elma Sirkeli Buz Maskesi: Bu maske özellikle güneş lekelerinin giderilmesinde etkilidir. Maskeyi hazırlamak için 1 litre suya 1 çorba kaşığı doğal elma sirkesi katıp buz kalıplarında dondurmanız yeterlidir. Hazırladığınız bu kalıpları ile her sabah yüzünüze masaj yaparsanız, kısa süre içerisinde güneş lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Göz Çevresine Özel Buz Maskesi: 1 tatlı kaşığı taze krema ile 1 limonun suyunu karıştırın. Maske kıvamında bir karışım elde etmelisiniz. Hazırladığınız karışımı 20 dakika boyunca cildinizde bekletin. Süre dolunca maskeyi cildinizden süt ile temizleyin. Diğer yandan yeşil çayla hazırladığınız buz küpleri ile göz çevrenize 5 dakika boyunca kompres yapın. Son adım olarak ise parmak uçlarınıza birkaç damla zeytinyağı alın ve göz çevrenize masaj yapın. Bu işlemi göz kapağındaki çökmeleri gidermek için bir ay boyunca her gece uygulayabilirsiniz.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın