cc-krem-nedir-ne-ise-yarar

CC Krem Nedir, Ne İşe Yarar?

Güzellik sektörü oldukça hareketlidir ve her geçen gün piyasaya yepyeni ürünler çıkmaktadır. Bu kadar fazla ürün olunca da haliyle kafalar karışmaktadır. CC krem de adını son yıllarda duymaya başladığımız bir güzellik ürünüdür. Bu yazıyı sizlerle paylaşmamızdaki amaç CC kremi biraz daha yakından tanıtmak. Çünkü ürün hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi oldukça daha doğru kararlar verebilirsiniz. Parfümeriye gidince uzmanların da desteğiyle size en uygun olacak ürünü seçebilirsiniz.

CC’nin açılımı genellikle “color correcting” olarak yapılmaktadır ve bu da renk düzeltici anlamına gelmektedir. Yani CC kremlerin ana amacı ciltteki ton eşitsizliklerini gidermektir. Ancak CC kremin cilde başka etkileri de vardır. İçeriğindeki SPF sayesinde güneş ışınlarına karşı korur, cildi nemlendirir, hafif de olsa kapatıcı görevi görür, cildi aydınlatır ve yaşlanma karşıtı görev görür. Bazı kaynaklara göre ise uzun süreli kullanımla beraber ince kırışıklar ve ciltteki lekelerde azalma görülebilmektedir.

BB Krem mi yoksa CC Krem mi?

Bu konuyla ilgili kesinlikle BB krem ya da kesinlikle CC krem gibi bir şey söyleyemeyeceğiz. Çünkü bu oldukça kafa karıştıran bir konudur ve hangisinin tercih edilmesi gerektiği ile ilgili net bir bilgi yoktur. İkisi arasında çok çok büyük farklar olmamasına karşın birkaç noktada birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Eğer ana probleminiz cilt tonunuzdaki renk eşitsizlikleri ise o zaman CC krem ile başlamak sizin için daha uygun olabilir ki zaten CC kremlerin de bilinen en önemli özellikleri ton eşitsizliklerini gidermektir.

CC kremlerin bir diğer özelliği ise hafif yapılarıdır. Bu sayede cildinizde ağırlık hissi yaratmamaktadırlar. Özellikle yağlı ya da karma bir cilde sahipseniz CC krem kullanmak sizin için uygun olabilir.

CC krem bazı kişiler tarafından cilt rengini düzeltmek için baz olarak da kullanılmaktadır. Kızarıklık, cilt renginde eşitsizlik ya da koyu renk leke problemi olan kişiler CC kremi tercih etmektedir.

Cildinizi tanırsanız ve alacağınız üründen neler beklediğinizi bilirseniz seçmeniz daha kolay olabilir. Eğer her şeye rağmen kafanız karışırsa bir uzman desteği alabilir ve onun önerilerine de kulak verebilirsiniz. Size önerimiz ürünü satın almadan önce yüzünüzde denemeniz ve ürünün yapısını beğenirseniz, yüzünüzde duruşunu severseniz, cildinizde herhangi bir alerjik reaksiyon görülmezse satın almanızdır. Çünkü eğer denemeden alırsanız eve gelip uyguladığınızda renk tonu hoşunuza gitmeyebilir ya da ürünün cildinizde duruşunu sevmeyebilirsiniz.

Hangi Durumlarda CC Krem Almayı Düşünebilirsiniz?

Aşağıdaki durumlarla karşı kaşıya iseniz ve cildiniz de CC krem kullanımı için uygunsa bir CC krem almayı düşünebilirsiniz:

 • Fondöten ve pudra kullanımı sonrası cildiniz yorgun düştüyse, bu ürünler yerine daha hafif ve daha doğal görünümlü bir şeyler arıyorsanız.
 • Cildinizde renk eşitsizlikleri varsa.
 • Güneşlenme sonrası cildinizde güneş lekeleri oluştuysa ve bunları kapatmak istiyorsanız.
 • Cildinizde kızarıklıklar varsa ve bunları kapatmak istiyorsanız.
 • Cildiniz donuksa ve biraz aydınlık kazansın istiyorsanız.

CC Krem Nasıl Uygulanır?

Öncelikle cildinizi temizlemelisiniz. Ardından temiz ve kuru cildinize bir miktar CC kremi parmak uçlarınızla ya da fırça yardımıyla sürebilirsiniz. Ovalayarak ya da masaj yaparak sürmektense minik parmak darbeleriyle ürünü cildinize yaymalısınız.

CC Krem Seçenekleri

Piyasada birçok markaya ait çeşitli CC kremler vardır. Biz de sizlerle bunlardan birkaç tanesini paylaşacağız. Eğer CC krem almaya karar verirseniz ister bunlardan birisini seçebilir, isterseniz de farklı markalara ait ürünleri tercih edebilirsiniz.

İşte piyasadki CC kremlerden bazıları:

 • Bobbi Brown CC Cream SPF 35
 • Darphin CC Cream Instant Multi-Benefit Care SPF 35
 • Loreal Paris Nude Magique CC Cream Anti-Redness SPF 12
 • Yves Saint Laurent Light Creator CC Creme Colur Corrector SPF 35
 • Chanel CC Cream Complete Correction SPF 30
 • Bunların dışında MAC, Lancome, Estee Lauder, Max Factor ve Olay gibi markaların da CC kremleri vardır.

Uyarı

Bu yazıda yer alan bilgiler çeşitli kaynaklardan derlenmiştir. CC krem kullanıp kullanmayacağınız ya da kullanacaksanız hangi markayı tercih edeceğiniz tamamen size kalmıştır.

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın