Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır

Ceviz Yağı Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı beslenme önerilerinde genellikle cevizin kendisinin tüketilmesi öneriliyor ancak ceviz yağı da mükemmel bir omega 3 kaynağıdır. Ceviz yağının raf ömrü kısadır (6-10 ay), diğer yaygın olarak kullanılan yağlara göre biraz daha pahalıdır ve ısıtıldığında (yemek yaparken) tadı acılaşabilir. Fakat tüm bunlar ceviz yağını yemeklerde kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Özellikle salatalarda sos olarak kullanıldığında çok güzel lezzet verir. Omega 3 yağ asitleri dışında B1, B2, B3, E vitaminleri ile fosfor, magnezyum, çinko, demir ve kalsiyum gibi önemli mineraller ceviz yağında bolca bulunmaktadır.

Ceviz Yağının Sağlığa Faydaları

Özellikle soğuk preslenmiş cevizlerden elde edilen ve rafine edilmemiş ceviz yağının sağlığa pek çok faydası bulunmaktadır.

Kan Dolaşımını Geliştirir: Omega 9 gibi tekli doymamış yağlar bakımından zengin olan ceviz yağı damarların esnekliğini korumasına yardımcı olarak kan dolaşımını geliştirir. Bu özelliği ile hipertansiyon ve kalp hastalığı bulunan kişilere önerilen sağlıklı yağlar arasında yer almaktadır.

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır: Ceviz yağının kalp hastalığı riski yüksek kişilere tavsiye edilmesinin başlıca nedeni alfa-linolenik asit (ALA)içermesidir. Soğuk su balıkları, keten tohumu, soya yağı, fındık ve ceviz yağında bol miktarda bulunan alfa-linolenik asit kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Alfa-linolenik asit aynı zamanda toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına yardımcı olarak karaciğeri korur, antioksidan etkisiyle pek çok hastalığın önünü açan serbest radikallerle savaşır, ilerleyen yaşlarda beyin fonksiyonlarında yaşanan sorunlara karşı koruma sağlar.

Kırışıklıkları Geciktirir: Genel sağlık kadar cilt sağlığı için de oldukça önemli vitamin ve mineraller bakımından zengin olan ceviz yağı cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olarak kırışıklık başta olmak üzere yaşlanmanın cilt üzerinde görülen etkilerini geciktirir. Ceviz yağının bu etkisinden salatalarla birlikte ceviz yağı tüketerek faydalanabileceğiniz gibi haftada 2-3 kez kırışıklıkların bulunduğu bölgelere ince bir tabaka olarak ceviz yağı sürüp 2 saat kadar bekletebilirsiniz.

Hormon Seviyelerini Düzenler: İçerdiği selenyum, fosfor, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum mineralleri ile vücutta hormon dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Mantar Tedavisine Yardımcıdır: Ceviz yağı cilt yüzeyinde görülen mantar hastalığı için en etkili doğal ürünler arasındadır. Ceviz yağını mantarın görüldüğü bölgelere günlük olarak sürebilir etkisini artırmak için 1 adet soğanı rendeleyerek veya havanda döverek yağla karıştırabilirsiniz.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir: Omega 3 yağ asitleri sinir sinyallerinin iletimini sağlayan beyin hücrelerinin dış membranlarında kullanılan önemli bir bileşendir. Dolayısıyla düzenli olarak ceviz ve ceviz yağı tüketmek beynin düşünme, öğrenme ve hafıza fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.

Kaynaklar

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın