Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz yağı pahalı olması ve zeytinyağı, kekik yağı ve susam yağı gibi doğal yağlara göre daha az raf ömrü bulunması (açılmamış ceviz yağı şişesi uzun süre dayanır ancak şişe açıldıktan sonra dayanma süresi 6-12 aydır) nedeniyle çok fazla tüketilmemekte. Ancak ceviz yağı cilt bakımından saç bakımına, salata sosundan et soslarına kadar pek çok farklı amaç için kullanılabilir. Cevizi yemeklerde, soslarda kullanırken baskın aromasının tüm yemeğin tadını bastırmaması için çok az dökmelisiniz.

Ceviz yağının yemeklerde ve tedavi amaçlı kullanımı bugün Irak toprakları olan bölgede M.Ö 2000 yılına dayanıyor. Yapılan araştırmalar ceviz ağacının bu bölge dışında Doğu Avrupa, Asya, Güney ve Kuzey Amerika, Yunanistan, Mısır da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetiştiğini göstermekle beraber yağın kullanımı konusunda kesin bir bilgi yok.

Ceviz yağının faydaları içeriğinde bulunan antioksidan ellagic asitten ileri gelmekte. Ceviz yağı ayrıca içerdiği manganez, melatonin ve bakır ile kalp hastalıklarına neden olan endotelin seviyesini düşürmek içinde kullanılır.

Cilde uygulandığında yumuşatıcı etkisi ceviz yağının masaj yağı olarak pek çok farklı markanın ürünlerinde kullanılmasını sağlıyor. Bu masaj yağlarına ceviz aromasını hafifletmek ve daha hoş koku vermek için lavanta, vanilya gibi daha hoş kokulu doğal yağlar ile karıştırılıyor.

Eğer yemek soslarında ya da cilt için yağını kullanmayacaksanız bile beslenme programınıza günde 1-2 ceviz eklemek size gerekli yağ asitlerini, A, E, C ve B vitaminlerini almanızı sağlayacaktır. Bunlar sağlıklı bir cinsel yaşam için en çok ihtiyaç duyulan vitaminler. Ayrıca saç ve cildin daha sağlıklı olması açısından gerekliler.

Yapılan bazı bilimsel çalışmalar ceviz yağının yüksek tansiyon hastalarında kan basıncını düşürmeye yaradığı yönünde sonuçlar ortaya koysa da sadece bunu kullanarak hipertansiyona çözüm bulmanız mümkün değil. Ayrıca size özel koşullar ceviz yağı kullanmanızı zararlı kılabilir. Bu yüzden böyle alternatif, yardımcı tedavi yöntemlerine başvurmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Ceviz alerjisi çok sık görülen bir alerji türüdür ve boğaz şişmesi sonucu nefessiz kalma gibi tehlikeli sonuçları olabilmektedir. Ceviz ya da ceviz yağı kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını basit bir alerji testiyle öğrenebilirsiniz.

Ceviz Yağının 7 Faydası

İltihap geçirir: Omega3 ve omega 6 gibi çoklu doymamış yağlar ile ceviz romatizma ve diğer iltihaplı hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

Egzama gibi cilt rahatsızlıklarından korunma sağlar: Günde bir kaç tatlı kaşığı ceviz yağı egzama gibi döküntülü cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olur.

Yaşlanmanın etkilerini azaltır: Antioksidan içeren ceviz ve ceviz yağı hücre hasarına neden olan serbest radikalleri kontrol altında tutar ve yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

Hormon seviyelerinin normal düzeylerde kalmasına yardımcı olur: Selenyum, fosfor, magnezyum, çinko, demir yönünden zengin olan ceviz ayrıca vücut hormonlarını dengeleyici özelliği bulunan kalsiyumda içermektedir.

Kalp hastalığına yakalanma riskini düşürür: İçerdiği omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit ile sağlıklı kan damarlarına yardımcı olur ve kalp hastalığı riskini azaltır.

Kan dolaşımını arttırır: Yüksek miktarda omega 9 doymamış yağ içerdiğinden damar sertliğini engeller ve kan dolaşımını arttırır. Damar esnekliği yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarının başlıca sebeplerinden olduğu için günde 2-3 adet ceviz ya da bir miktar ceviz yağı tüketmek tavsiye edilmekte.

Cilt sağlığına yardımcı olur: B-1, B-2, ve B-3 vitaminleri ile cilt yüzeyinin daha pürüzsüz olmasına ve kalitesinin yükselmesine yardımcı olur.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın