Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çil Lekeleri Nasıl Geçer?

Çiller uzun süre güneşe maruz kalma sonrasında ya da genetik olarak oluşan cilt lekeleridir. Çiller, ciltte bulunan melatonin adlı maddenin artması ve bir bölgede yoğunlaşmasıyla oluşur ve bir cilt hastalığı olarak kabul edilmez. Daha çok açık tenli, cildi hassas kişilerde daha çok görülür. Güneşe maruz kalma sonucunda oluşmasından dolayı, genellikle yüz, boyun sırt ve omuz bölgelerinde ortaya çıkar. Buna bağlı olarak, yazın artıp, renkleri koyulaşan bu kahverengi noktalar, kışın azalır ve renkleri soluklaşır.

Derimizin en üst tabakasında, epidermiste oluşan çiller, dediğimiz gibi bir cilt hastalığı değildir ve oldukça yaygındır ancak gerçekte bize vücudun verdiği sinyallerdir. Derinin yeterince korunamadığının göstergesi ve güneş ışınlarına verdiği tepkinin sonucudur aslında. Bazı insanlar bu görüntüden çok hoşlanırken, kimileri ve hatta çoğunluk bu lekelerin estetik açıdan iyi durmadığını düşünür ve çillerini yok etmek için çareler arar. “Çilleri ortadan kaldırmak, görünümlerini hafifletmek için neler yapabilirsiniz” ya da “hangi profesyonel tedavi yöntemlerine başvurabilirsiniz” sorularına verilebilecek bazı cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Çil Lekesi İçin Profesyonel Tedavi Yöntemleri

Çiller çok önemli bir deri sinyali gibi durmuyor olabilir fakat diğer her şeyde olduğu gibi öncelikle ve özellikle tedavi öncesinde bir doktora danışılmasında fayda vardır. Gideceğiniz dermatolog, çillerinizi inceleyecek ve size bu lekelerin sağlıklı olup olmadığını söyleyecektir. Vücuttaki lekeler ve özellikle koyulaşan lekeler kanser belirtilerinden olabileceğinden ciddiye alınmalıdır ve bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Peki, dermatoloğunuza danıştınız ve çillerinizin zararsız olduğunu ve yok etmek için tedavi uygulanabileceğini öğrendiniz. Tedavi seçenekleriniz neler?

Limon Suyu Kullanın

Limon suyu doğal bir renk açıcıdır ve sadece çillerin değil, saçların da rengini açmakta kullanılabilir. Bu işlem daha çok güneş tarafından oluşan çiller yerine doğal lekelerin giderilmesinde etkilidir. Limon suyunu sıkın ve içine pamuk batırıp yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 10 dakika süreyle kalmasına izin verin. Sonrasında bol su ile durulayın.

Beyazlatıcı Krem Kullanın

Birçok eczane ve güzellik merkezinde bulunan beyazlatıcı ve aydınlatıcı kremler, belki çillerinizin tamamen yok olmasını sağlamayacak ama renklerinin değişmesinde ve yüzünüzün genel görümünde ciddi değişiklikler yapacaktır.

Mikrodermabrazyon Yaptırın

Mikrodermabrazyon, cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan, basınçlı alüminyum parçacıklarının deriye uygulanıp sonrasında yine basınçla geri çekilmesine dayanan bir yöntemdir. Bu yöntemle cilt yenilenir ve alttaki cilt tabakasının üste çıkması sağlanarak lekeler yok edilir. Mikrodermabrazyon tedavisi, cildi kontrollü bir şekilde soyduğundan dolayı, yaşlanma karşıtı (anti-aging) yöntemlerinin başında gelir.

Lazer Tedavisi Uygulayın

Lazer tedavisiyle lekelerin görünümü azaltılabildiği gibi, tamamen de yok edilebilir. Lazer yapılan bölgede geçici olarak oluşan kızarıklık, morarma yani renk değişimi normaldir. Fakat lazerin, uzun dönemdeki etkilerinin zararlı olup olmadığı konusunda tartışmalar devam etmektedir. Lekelerin ciltte kalma sürelerine, renklerinin koyuluklarına göre seans süresi ve kaç kere yapılması gerektiğine karar verilir.

Güneşten Korunun

Çiller sadece genetik olarak değil, güneş altında uzun süre kalma sonucu da oluşabilir demiştik. Bu durumda daha fazla oluşmalarını önlemek için yapılacak en güzel şeylerden biri, özellikle yüzmeye sık gidiyorsanız yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmaktır. Güneş kremi kullanırken cömert davranın ve bol sürün ve bir kaç saatte bir bu işlemi tekrarlayın. Bunun yanında yazın şapka, açık renkli ve serin tutacak ince uzun kollu giysiler giymek de sizi güneş ışınlarından koruyacak ve cildinizin zarar görmesinden kurtaracaktır.

, , ,

Çil Lekeleri Nasıl Geçer? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. Yeşim 27 Şubat 2019 #

    Limon suyunu kullandım. Kulladığım ilk günden kullanmayı bıraktım. Çünkü limon suyu yüzümü yaktı ve yüzüm kıpkırmızı oldu.

Bir cevap yazın