Cildi Yenilemek İçin Doğal Maskeler

Cildi Yenilemek İçin Doğal Maskeler

Yüzümüzde kullandığımız aşağı yukarı her kozmetik ürünü, cildin yaşlanmayla birlikte elastikiyetini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan kırışıkları azaltmayı veya bu kırışıklıkların oluşumunu engellemeyi vaat eder. Bu vaatlerde bir miktar doğruluk payı olmasına karşın cildin yaşlanmasını ve kırışmasını büyük oranda durdurmanın henüz bir yolu yok. Ancak bu cilt bakımını bırakmak anlamına gelmemeli çünkü bakımsız cilt daha çabuk kırışır ve lekelenir. Cildi yenilemek, ölü cilt hücrelerinden arındırmak, gözenekleri küçültmek ve parlaklık vermek için bazı doğal maskelerden yardım alabilirsiniz.

Sütlü Domates Maskesi

Domateste bol miktarda bulunan E vitamini cildi güçlendirerek çevresel faktörlere ve cildi yıpratan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Etkili bir antioksidan olan E vitamini kırışıklıkların görünümünü, cilt lekelerini ve sivilce izlerini azaltmak için kullanılabilir. Sütlü domates maskesinin bir diğer özelliği ise süt içinde bulunan laktik asidin cildin en üst tabakasını soyarak burada biriken ve gözenekleri tıkayan ölü cilt hücrelerini temizlemesidir. Bu maske sonrası cildiniz daha taze, genç ve pürüzsüz görünürken yeni cilt hücresi üretimi teşvik edilir.

Maskeyi hazırlamak için 1-2 domatesin kabuklarını soyduktan sonra az miktarda sütle birlikte mikserde püre kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün ve 20 dakika kadar kurumasını bekleyin. Maskeyi çıkarmak için ılık su kullanabilirsiniz. En iyi sonuç için haftada 2 kez uygulayın.

Bal, Süt ve Muz Maskesi

Bal, süt ve muz karışımının antiseptik özellikleri vardır ve kırışıkları hafifletirken tahriş olan cildi sakinleştirir, cilt hücrelerini yeniler ve cilde doğal bir parlaklık verir. Muzda bulunan sitrik asit ve alfa hidroksi asit cildi doğal yollarla yenilemek için kullanılır. Ayrıca cildin pH dengesini sağlayarak daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Cilt gözeneklerinin büyüklüğünden şikayet edenler bu maskeyle gözenekleri küçültebilirler.

Maskeyi hazırlamak için, 1 orta boy muzu ezerken 1 yemek kaşığı süt ve yarım yemek kaşığı balla iyive karıştırın. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra 15 dakika kadar kurumasını bekleyin ve ılık suyla temizleyin. Cildinizi nemlendirmek, gözenekleri temizlemek için maskeyi her hafta kullanabilirsiniz.

Yumurta Akı ve Süt Maskesi

Yumurta akı gözenekleri temizlemek ve cildi sıkılaştırmak için oldukça etkili bir doğal üründür. Ayrıca kızarıklığı alır ve sivilce nedeniyle oluşan tahrişin azaltılmasına yardımcı olur. Cildin pullanmasına, kurumasına iyi gelir. Sütle birlikte kullanılan yumurta akı cildi yeniler ve kırışıklıkların görünümünü azaltır.

Yumurta akı maskesi için 1 yumurtanın akını 1 yemek kaşığı sütle köpürünceye kadar karıştırın. Karışımı 10 dakika yüzünüzde bekletip ılık suyla yıkayın. Daha sonra gözeneklerin kapanması için soğuk suyla yüzünüzü iyice durulayın. Bu maskeyi cildiniz temizlenene kadar haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

Cilt bakımında kullanılan bitkiler ile ilgili bilgileri cilde iyi gelen vitaminler yazısında bulabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın