Cildin Elastikiyetini Arttıran Besinler

Cildin Elastikiyetini Arttıran Besinler

Cildin kırışması ve sarkmasının ana nedeni elastikiyetini kaybetmesidir. Ayrıca cilt, özellikle gebelik ve aniden aşırı kilo alınan dönemlerde yeterince esnek olmazsa çatlaklar oluşabilir. Bazı gıdalar cildin elastikiyetini korumasına ve dolayısıyla yaşlanmanın etkilerinin daha geç görünmesine yardımcı olabilir. Su, her ne kadar besin kategorisinde olmasa da cildin elastikiyeti için çok önemlidir. Vücudun susuz kalmasının ilk belirtileri cilt üzerinde görülmeye başlar.

Cildin Elastikiyetini Arttırmak İçin

Su: Vücudumuzun yaklaşık %65’ini oluşturan su sadece cildimiz için değil, tüm organlarımız için de hayati önem taşıyor. Su miktarı azaldığında cildimiz kurur ve kırışıklıklar oluşmaya başlar. Hemen su takviyesi yapılmazsa bu kırışıklıklar kalıcı olur ve cilt doğal parlaklığını kaybeder. Uzmanlar hem cilt hem de genel sağlığımız açısından günde en az 8-10 bardak su içmememizi öneriyor.

Meyve ve Sebzeler: Antioksidan özelliği olan C vitamini bakımından oldukça zengin olan meyve ve sebzeler cilde zararları bilinen serbest radikallere karşı cildin direncini arttırır. Yüksek oranda antioksidan içeren yaban mersini, yeşil yapraklı sebzeler, sarı ya da turuncu renkli meyve ve sebzeler başta olmak üzere günde en az 3 kase taze ve meyve tüketin.

Fındık, Fasulye ve Bakliyat: Kuruyemiş ve baklagiller vücudunuzun ölü cilt hücrelerini yenileriyle değiştirmek için kullandığı bitkisel protein kaynaklarıdır. Badem ve ceviz gibi kabuklu yemişler cildi güneş ışığına karşı koruyan E vitamini içerir. E vitamini ayrıca cildin sarmasına ve yaşla birlikte elastikiyetini kaybetmesine karşı en etkili vitaminlerin başında gelmektedir. Fındık ise cilt hücreleri üretimi sırasından kullanın B vitamini bakımından zengindir. Fasulye, bezelye ve baklagiller ise cildin elastikiyetini arttıran bakır ve diğer mineralleri içerir.

Yağ Asitleri: Somon, uskumru, keten tohumu ve ceviz gibi gıdalar vücut tarafından üretilmeyen ancak sağlığımız için gerekli esansiyel yağ asitlerini içerir. Bu yağ asitleri cildin yumuşak ve esnek kalmasına yardımcı olurken hücre zarı yapısını korur. Bu yağ asitlerinin eksikliğinde ise cilt aşırı kuruyarak pul pul olabilir.

Diğer Öneriler: Tükettiğiniz besinlere dikkat etmek ve bol bol su içmek cilt elastikiyetini arttırabilir ancak cildinizi korumak için bir kaç noktaya daha dikkat etmelisiniz. Öncelikle sigara kullanıyorsanız bu alışkanlığınızdan olabildiğince kısa sürede kurtulun. Sigarayı bıraktıktan 2-3 ay sonra cildinizin çok daha parlak ve sağlıklı göründüğünü fark edeceksiniz. Uyku düzeninizi koruyun. Yetersiz uyku cildi donuklaştırır ve göz çevresinde koyu halkalara neden olur. Güneşe çıkmadan önce mutlaka yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanın. Cilt temizliğine dikkat edin ve doğal maskelerle cildinizi destekleyin.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın