Çillerden Kurtulmanın Yolları

Çillerden Kurtulmanın Yolları

Çillerden kurtulmak, en azından görünümlerini azaltmak için, evde uygulayabileceğiniz çeşitli maskeler ve lazerli leke tedavisi gibi bazı profesyonel yöntemler var ancak, çillerin oluşumunu engellemek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Çil oluşumunu önlemek için öncelikle güneşle çok sıkı fıkı olmamak gerekiyor. Güneşin zararlı ışınları cildin bazı bölümlerinin koyulaşmasına neden olan “melanin” kimyasalının üretimini arttırıyor.

Bu durum sadece güneşin parıldadığı günlerde değil, bulutlu havalarda da geçerli. Güneşin hiç yüzünü göstermediği kış ayları haricinde dışarı çıkarken mutlaka yüksek koruma faktörlü krem sürün. Eğer deniz kenarındaysanız krem dışında, şapka veya şemsiye ile cildinizi güneşe karşı mutlaka koruyun.

Çillerden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Peeling: Cilt zaman içinde yeni hücrelerle kendini yeniler ve ölen cilt hücreleri cildin en üst katmanında birikebilir. Bu tabaka çillerin ve güneş lekelerinin görünümünü arttıracağı için düzenli olarak temizlenmelidir. Günlük kullanım için uygun “peeling” etkili yüz temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz ise yine evde uygulayabileceğiniz “meyve” özlü kozmetik peeling kremleri. Bu ürünler günlük peeling kremlerinden daha etkili bir temizlik sağlar. Enzim peeling ve doğal peeling tarifi yazılarımızda doğal özlerle hazırlanan enzim peelingler ve evde hazırlayabileceğiniz doğal peeling maskeleri hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Eğer çilleriniz çok fazlaysa ve ilk 2 seçenek işe yaramıyorsa “kimyasal peeling” uygulamasını deneyebilirsiniz. Kimyasal peeling, çeşitli kimyasallarla hazırlanan maskenin yüze uygulanarak cildin en üst tabakasının yenilenmesi için kullanılır.

Kimyasal peelingin hafif, orta ve güçlü olarak 3 farklı çeşidi var.

Hafif ve orta derecede etkili kimyasalların kullanıldığı uygulamalar bazı çillerin ve hafif kırışıklıkların görünümünü azaltırken, güçlü kimyasallar çil ve güneş lekelerini önemli oranda temizleyebilir.

Tabi her uygulamanın iyileşme süresi diğerinden daha uzun sürmektedir. Hafif kimyasallarla yapılan peeling sonrası cilt kendini 1-2 günde toplarken, güçlü bir kimyasal peeling sonrası cildin kendine gelmesi 1 haftayı bulabilir. Kimyasal peeling sonrası bakım yazısında kimyasal peeling çeşitleri ve iyileşme süreleri hakkında detaylı bilgiler yer alıyor.

Doğal Maskeler: Çillerden kurtulmak için evde yapabileceğiniz maskeler çoğunlukla asitli limon, sirke ve çilek gibi doğal ürünlerle hazırlanır. Örneğin, düzenli olarak çillerin üzerine limon suyu sürmek bir süre sonra limonun ağartıcı etkisiyle, çillerin renginin açılmasını sağlar. Limonla yapılan yüz maskeleri sayfasında yapımı kolay ve farklı cilt sorunlarına iyi gelen doğal maske tarifleri bulabilirsiniz.

Reçeteli Kremler: Maskeler işe yaramadığında cilt beyazlatıcı özelliği bulunan reçeteli ve reçetesiz kremleri kullanabilirsiniz. Cildinizin rengine göre bu kremler gözle görülür oranda çillerden kurtulmanızı sağlayabilir. Ancak hangi kremi kullanmanız gerektiği konusunda bir cilt doktorundan ya da güzellik uzmanından tavsiye almanızı öneririm.

Profesyonel Çözümler: Lazerli leke tedavisi, mikrodermazyon gibi profesyonel yöntemler cilt lekelerinden kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bu uygulamaların ortak özelliği cildin üst katmanını soyarak alttan yeni ve lekesiz cildin çıkmasını hızlandırmak üzerine kurulu olmalarıdır. Her iki uygulamada da, kimyasal peeling’de olduğu gibi 1 hafta-10 güne varan sürelerde iyileşme süreci gerekebilir. Bu uygulamalara kaç seans gitmeniz gerektiği cilt tipinize ve lekelerin rengine bağlı olarak değişebilir.

Uyarılar ve Önlemler

Cildin üst tabakasını temizleyerek çillerin görünümünü hafifleten lazer, kimyasal peeling ve mikrodermazyon gibi uygulamalar sonrası cilt hassaslaşır. İyileşme döneminde denize girilmemesi ve cildin sürekli olarak yüksek koruma faktörlü kremlerle korunması önerilmektedir. Cildin rengini açmak için kozmetik krem kullanacaksanız, bu ürünlere karşı alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için öncelikle elinizin üstünde küçük bir alana sürün ve bir süre bekleyin.

, ,

Çillerden Kurtulmanın Yolları İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. yaren 13 Mayıs 2014 #

    Bu kremleri nereden alacağız?

Bir cevap yazın