Cilt Bakımı İçin Detoks

Cilt Bakımı İçin Detoks

Soluduğumuz hava, tükettiğimiz içecek ve yiyecekler yoluyla vücudumuza giren toksinler vücuttan yeterince hızlı atılmadığı zaman olumsuz etkileri ilk olarak ciltte görülür. Bu toksinlerin normalden daha kısa sürede atılmasına yardımcı olan detoks programları kısa dönemde çözüm sunabilir ancak önemli olan cilt güzelliği için gerekli vitamin ve minerallerin tam olarak alındığı bir beslenme programına sadık kalmaktır.

Cilt Güzelliği İçin Detoks

Cilt için yapılacak detoks programının sihirli bir yönü yok. Sadece tükettiğiniz içecek ve yiyeceklere dikkat ederek, gıda kimyasalları ve koruyucuları içeren hazır gıdalardan, fast-food ürünlerden ve işlenmiş atıştırmalıklardan uzak durarak cildinizin sağlıklı görünmesi için ilk adımı atabilirsiniz. Ne kadar çok yeşil yapraklı sebze tüketirseniz, şeker ihtiyacınızı meyvelerden karşılarsanız ve besin değeri yüksek gıdalarla beslenirseniz vücudunuzda o kadar az toksin birikir.

Cilt bakımı için detoks yapmayı düşünüyorsanız günde en az 2.5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Su, cildi doğal olarak nemlendirerek kırışıklıklara ve cilt kuruluğuna karşı koruma sağlar. Ayrıca yeterli miktarda su içmek toksinlerin vücuttan atılması adına kritik önem taşımaktadır. Su sindirim sistemini de düzenleyerek şişkinlik ve kabızlığı önler.

Sebze ve meyveler cildin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri içerir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve şeker oranı düşük meyveler (çilek, ahududu, yabanmersini, erik gibi) cilt için son derece faydalıdır. Bu sebze ve meyveleri düzenli olarak tüketirseniz cilt üzerindeki olumlu etkilerini 3-4 hafta içinde görmeye başlarsınız. Havuç, domates, kabak gibi turuncu, bordo ve kırmızı sebzelerde bol miktarda bulunan karotenoid pigmentlerinin antioksidan etkisi oldukça güçlüdür ve çeşitli hastalıkların önünü açan serbest radikallere karşı koruma sağlar. Sebzeler ve meyveler için son bir öneri; farklı renkteki sebze ve meyveler farklı vitamin ve mineraller içerdiği için gün içinde yiyeceğiniz sebze ve meyvelerin farklı renklerde olmasına dikkat edin.

Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gereklidir ancak vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla alınmalıdır. Bu yağ asitleri aynı zamanda hormon dengesinin korunmasına ve alınan vitaminlerin vücut tarafından işlenmesine yardımcı olur. Yeterli miktarda omega 3 ve 6 almak için bol bol balık, keten tohumu, işlenmemiş ceviz, badem, fındık ve günde 2-3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı tüketebilirsiniz.

Düzenli ve sağlıklı beslenme cildin genel görünümünü geliştirirken cilt lekesi ve kırışıklık gibi yaşa bağlı cilt sorunlarını geciktirir. Ancak detoks yaparken dikkatli olmalısınız çünkü farkında olmadan “yetersiz beslenme” sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Güvenmediğiniz bir kaynaktan elde ettiğiniz detoks önerilerini uygulamanızı tavsiye etmem. Sizin için en uygun ve gerçekten cildinize faydalı olabilecek bir detoks programı için en güvenli yol bir beslenme uzmanına danışmaktır.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın