Cilt Gözenekleri Neden Açılır?

Cilt Gözenekleri Neden Açılır?

Cilt yüzeyinde bulunan küçük gözenekler vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Yağ ve ter bu gözeneklerden çıkarken ayrıca cilt bu gözenekler sayesinde nemli kalır. Fonksiyonu bir yana, pek çok insanın ortak şikayeti, normalden daha geniş olan ve estetik açıdan sorun yaratan büyük gözeneklerdir. Cilt gözeneklerinin açılmasının veya büyük olmasının ana nedeni genetiktir. Ancak kötü cilt bakımı ve güneşte uzun süre kalmak da gözeneklerin açılmasına, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir.

Genetik Özellikler: Kalıtımsal özelliklerimiz büyük oranda nasıl bir cilde sahip olacağımızı belirler. Anne ve babanızın cildine baktığınızda ne görüyorsanız onların yaşına geldiğinizde aynı cilde sahip olma olasılığınız çok yüksektir. Yağlı cilt ve karma ciltlerde büyük gözeneklere daha sık rastlanırken kuru ciltlerde gözenekler daha küçüktür.

Kötü Cilt Bakımı: Cildin en üst katmanında biriken ölü cilt hücreleri düzenli olarak temizlenmediğinde gözenekler daha büyük görünebilir. Düzenli olarak cildi temizlemek siyah nokta ve akne oluşumunu azaltacaktır.

Yaşlanma: Yaşlandıkça, cilde esnekliğini veren elastin ve kolajen azalmaya başlar. Bu süreçte cilt sarkar, rengi solar ve gözenekler büyür. Tabii bu bugünden yarına gibi kısa bir süreç değildir ve çok uzun sürelere yayılır. Erken dönemde cilt bakım rutini oluşturmak cildin dayanıklılığını arttırarak bu süreci öteleyebilir.

Güneş: Uzun süreler güneşte kalmak sadece gözeneklerin açılmasına değil cilt lekelerine de yol açar. Güneşin zararlı ışınları nedeniyle cildin en üst katmanı (epidermis) kalınlaşabilir. Bunun sonucu olarak da gözenek derinleşeceğinden daha geniş gözükecektir.

Yaşam Tarzı: Stres, hava kirliliği, sigara kullanımı gibi faktörler siyah nokta, yaş birikimi ve diğer lekeleri teşvik edebilir. Bu gibi cilt sorunları oluştuğunda gözenekler olduğundan büyük görünebilir.

Sonuç olarak cilt gözenekleriniz doğuştan geniş olabilir ancak “zaten bu böyle” diye cildinize gereken özeni göstermemek gözeneklerin daha da açılmasına, cilt lekesi, siyah nokta, yağ bezesi ve akne oluşumuna neden olabilir.

Geniş gözenekler için iyi gelen doğal maskeler ve bakım uygulamaları hakkında bazı bilgileri daha önce yayınladığımız gözenek sıkılaştırıcı doğal maskeler, gözenekleri kapatmak için bitkisel çözümler ve pürüzsüz bir cilt için maskeler sayfalarında bulabilirsiniz.

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın