cinko-oksit-kremin-cilde-faydalari

Çinko Oksit Kremin Cilde Faydaları

Çinko, eser miktarlarda da olsa vücudumuz için gerekli temel mineraller arasında yer almaktadır. Cildimiz dahil olmak üzere organların fonksiyonu için gerekli enzimlerin salgılanmasına önemli bir rol oynayan çinko, yeni cilt hücrelerinin oluşmasına, onarımına ve bu hücrelerin bakımına yardımcı olur. Çinko oksit kremler antiseptik özelliği ile cilt yüzeyinde bulunan mikropları öldürürken cildin genel görünümünü iyileştirir ve alerjik tepkiler sonucu oluşan cilt tahrişinin azaltılmasına yardımcı olur.

Çinko Oksit Krem Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere çinko oksit kremin temel maddesi çinko mineralidir. Çinko oksit, çinkonun oksijen molekülleri ile birleşecek şekilde eritilmesi sonucu elde edilen bir tozdur. Bugün plastik ve elektronik eşya yapımında kullanılan, bazı gıdalara çinko ilavesi olarak eklenen bu maddeden en çok faydalanılan alanlardan biri ise dermatoloji ve kozmetik sektörüdür. Bunun başlıca sebebi, çinko oksitin kolajen üretimini desteklemesi ve cilt üzerinde koruyucu bir katman oluşturarak bir dizi yarar sağlamasıdır.

Çinko oksit maddesi ticari güzellik ve cilt bakımı ürünlerinde ilk kez 1940’larda kullanılmıştır. Fakat cilt için tıbbi faydalarından antik dönemlerden bu yana yararlanılır. Çinko oksitten ilk kez M.Ö. 500 yılında antik Hindistan’da kaleme alınmış tıbbi bir metinde, ‘gözleri ve açık cilt yaralarını iyileştiren bir merhem’ olarak söz edilir. Yunan doktor ve botanikçilerin çinko oksit tozu elde etmek için çinko ile oksijeni daha 1. yüzyıldan bu yana birleştirdiği bilinir.

Çinko Oksit Kremin Kullanıldığı Alanlar

Akne Tedavisi: Güçlü bir antibakteriyel olan çinko oksit, sivilce oluşumunun engellenmesinde ve mevcut aknelerin tedavisinde sık başvurulan bir madde. 2013 yılında ABD’de yayımlanan bir araştırmaya göre, akne sorunu için faydaları şöyle:

 • Ciltte akneye yol açan bakterileri azaltır.
 • Akneye sebep olan bakterilerin ve kapanan gözeneklerin yol açtığı enflamasyonu azaltır.
 • Cildin ağız yoluyla alınan veya dışarıdan uygulanan antibiyotik maddelere karşı direnç geliştirmesi halinde, yani antibiyotiğin işe yaramadığı durumlarda, yeniden akne oluşumunu engeller.
 • Cildin yağ ve sebum dengesini düzenler, bu sayede doğal bir parlaklık kazandırır.
 • Damarları lokal olarak büzerek fazla yağın atılmasını sağlar, büyük gözeneklerin kapanmasını sağlar.

Kızarıklık, Kaşıntı ve Yaralara Karşı: Dermatoloji alanında yapılan bir dizi araştırmaya göre, çinko oksit maddesi yeni doku oluşumunu destekler; tahriş olan cildin daha hızlı iyileşmesine, yaraların onarılmasına ve enflamasyonun engellenmesine yardımcı olur. Çinko oksit bu özelliği ile şu sorunlarda etkili bir tedavi sağlar:

 • Cilt ülseri
 • Grip ve soğuk algınlığı nedeniyle ağızda oluşan yaralar
 • Citte oluşan sıyrıklar, kesikler
 • Yanıklar
 • Kimyasal madde kaynaklı cilt irritasyonları
 • Böcek ısırığı kaynaklı kaşıntı ve kızarıklık
 • Su çiçeği kaşıntıları
 • Emzirme sonucu ortaya çıkan yara ve çatlaklar (doktora danışarak)

Pişik Tedavisi: Çinko oksitin en yaygın kullanıldığı sorunlardan biri pişik tedavisidir. Çinko oksit içeren kremler pişik tedavisinde oldukça etkilidir ve tahriş olan cildin kısa sürede normale dönmesine yardımcı olur. Araştırmalara göre, çinko oksit bebek beziyle cilt arasında kalan nemli bölgede koruyucu bir tabaka oluşturur ve böylece bebeklerde pişiğe neden olan zararlı bakterilerin ortaya çıkmasını engeller. Ayrıca, pişik olmuş bebeklerde düzenli ve sürekli kullanımı, enflamasyonu azaltarak pişiğin iyileşmesini hızlandırır. Çinko oksit bu nedenle hemen her pişik kreminde bol miktarda bulunur.

Bebeğinizin pişik olmasını engellemek veya oluşan pişiği iyileştirmek için önce kremi uygulayacağınız bölgeyi temizleyin ve kurumasını bekleyin. Kremi, emilim süresini artırmak için özellikle uyku saatinden önce sürmeniz önerilir. Ancak her bez değişiminde de ihtiyaç duyduğunuz miktarda kullanabilirsiniz.

Güneşten Korunma: Çinko oksit, güneşin zararlı ışınlarına (ultraviyole ışınlar) karşı doğal bir koruma özelliğine sahiptir. Cilt üzerinde oluşturduğu tabaka ultraviyole ışınları yansıtır. Bu sayede cildin erken yaşlanmasını, leke ve kırışıklıkların oluşmasını uzun vadede engeller.
Geçmişte çinko oksit içeren güneş kremleri cilt tarafından tam olarak emilemeyip beyaz bir tabaka ve toz hissi bırakması nedeniyle pek tercih edilmiyordu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde artık mikro seviyede inceltilebilen çinko oksit günümüzde sadece bu kremlerde değil, vücut losyonları, nemlendiriciler ve fondöten gibi kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılıyor.

Güneş kremlerindeki çinko oksit oranı genellikle yüzde 25 ila 30 arasında, fondöten ve nemlendiricilerde ise yüzde 10 ila 19 arasında tutulur. Bir üründe ne kadar çok çinko oksit varsa, o ürün cildi güneşten o kadar çok korur. Çinko oksit cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturduğu için güneşin vücut nemini almasını da engeller.

Yoğun çinko oksit içeren güneş kremleri, suda zor çıkmaları nedeniyle çocuk ve bebekleri güneşten korumaya birebirdir.

Bakteriyel Enfeksiyonları Engeller: Çinko oksit kremi damarları büzme özelliği (astrenjan) sayesinde, enfeksiyona yol açan zararlı bakterileri ciltten uzak tutar ve doğal bir kurutucu işlevi görür. Çinko oksitli ürünlerin geleneksel olarak ameliyat sonrası yaraların iyileşmesinde ve ağız yaralarında kullanılmasının nedeni de budur. Temel minerallerden biri olan çinko, derideki yaraların iyileştirilmesinde ve yeni kolajen dokularının oluşmasında ihtiyaç duyulan enzimlerin düzenlenmesi açısından önemli rol oynar.

2003’te yapılan bir araştırmaya göre, çinko oksitin bakterilerle savaşma yolu onları öldürmek değil, vücutta tutunmalarını engellemektir. Aynı zamanda, damarları sıkılaştırması sayesinde bakterilerin geçiş yollarını kapatarak yayılmalarını önler.

Çinko oksit kremlerinin birçoğu bakteri birikmesinden kaynaklı kızarıklık, şişkinlik, ağrı ve enflamasyonu ortadan kaldırır.

Anti-Aging Etkisi: Çinko oksit kremi güneş kaynaklı kırışıklık ve siyah lekelerin oluşumunu uzun vadede engellemekle kalmaz, aynı zamanda yeni deri dokuları ile cildin genç görünmesini sağlayan kolajen maddesinin sentezini de düzenler. Araştırmalara göre, hasar görmüş, kuru veya yaralı ciltleri sadece 48 saat boyunca çinko oksit içeren kremlerle beslemek iyileşmeyi hızlandırır, kızarıklığı azaltır, doku içi sıvıları düzenler ve sebumu dengeler. Çinko oksit ayrıca, başka anti-aging ürünleri ile birlikte kullanıldığında, cildin bu diğer maddeleri emme oranını da artırır.

Çinko Oksit Krem Nasıl Kullanılır?

Çinko oksitin faydalarından yararlanmanın birçok yolu var. Düzenli kullandığınız nemlendiricinin içinde çinko oksit bulunması, bu maddeyi günlük rutininize sokmanızı sağlar.

Doğrudan çinko oksit krem olarak satılan ürünleri ise anti-aging, cilde parlaklık kazandırma amaçlı ve akne karşıtı etkileri için kullanabilirsiniz. Bu kremi kalın bir tabaka halinde maske olarak uygulayabilir veya nemlendirici gibi ince bir tabaka halinde de sürebilirsiniz.

Maske olarak kullanırken yüksek oranda çinko oksit içeren bir krem aldığınızdan emin olun, temiz ve kuru bir cilde uygulayın. Kreme az miktarda kayısı çekirdeği veya jojoba yağı karıştırabilirsiniz. Gözaltına daha ince bir tabaka sürmeye dikkat edin.

Maskeyi yaklaşık yarım saat beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Çinko oksit maddesi suda çözülmediği için çıkarırken bir havlu kullanmanız gerekebilir. Yağ karıştırılmış bir maskenin çıkması ise daha kolay olacaktır.

Kremi maske olarak kullanmak istemiyorsanız, az miktarda alıp yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Çinko Oksit Kremin Yan Etkisi Var mıdır?

Çinko oksit içeren kremler genel olarak bebekler, çocuklar ve yetişkinler için güvenli kabul edilse de nadiren alerjiye yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklık, uyuşma, şişkinlik, batma ve yanma gibi belirtileri hissetmeniz halinde bu kremleri kullanmayı bırakmanız, belirtilerin geçmemesi halinde de doktora görünmeniz gerekebilir.

Güneşe karşı çok hassas bir cilde sahipseniz, çinko oksit kremi cildinizin her yerine iyice yedirdiğinizden emin olmalısınız.

Kaynaklar

,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın