Cipram'ın Yan Etkileri

Cipram’ın Yan Etkileri

Cipram sitalopram olarak da bilinen ve depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Depresyon tedavisinde kullanılan bu ilacın, hastaların kullandıkları dozaja ve süreye bağlı olarak şiddetleri değişen çok çeşitli yan etkileri vardır.

Cipram Kullanılan Durumlar

Cipram serotonin içeren ve inhibitör görevi yapan ve reçeteli olarak satılan bir ilaçtır. Doğrudan beyni etkileyen bu ilaç, beyindeki kimyasal dengeleri düzenler ve ruh halinizin düzelmesini sağlar. Cipram doktorunuz tarafından verilen dozajlarda ve zaman aralıklarında kullanılmalıdır.

Cipram’ın Ortak Yan Etkileri

Cipram kullanımı sonucu cinsel istekte azalma, ağız kuruluğu, genel yorgunluk, aşırı terleme, uyku hali, bulantı, hafif sersemlik, burun tıkanıklığı, baş dönmesi ve ishal gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkilerin görülmesi durumunda kalıcı olmamaları için ilaç alımını durdurmalı ve doktorunuza görünmelisiniz.

Cipram’ın Şiddetli Yan Etkileri

Cipram kullanımı sonucu oluşabilecek en büyük yan etki depresyon belirtilerinin kötüleşmesidir. Ayrıca vücudunuzda kolay morarmalar meydana gelmesi, düzensiz kalp atışı, anksiyete, panik atak, akıl karışıklığı, hafıza kaybı, kanlı dışkı, görme bozukluğu, şiddetli mide ve baş ağrıları da bu ilacın şiddetli yan etkilerindendir. Bu belirtilerinden herhangi bir tanesi ile karşılaşmanız durumunda, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Cipram’ın İlaç Etkileşimleri

Cipram; Ambien, aspirin, Lyrica, Neurontin, Nexium, Plavix, Vicodin ve Xanax gibi ilaçlarla kullanıldığında ciddi sorunlara neden olabilir. Bu ilacı düzenli bir şekilde kullanmaya başlamadan önce birlikte kullanıldığında ciddi sorunlara neden olabilecek ilaçların tam listesini öğrenmelisiniz. Kullanacağınız bütün ilaçlar için doktorunuzun onayını almanız önerilir.

Cipram kullanırken asla alkol kullanmayın. İlacın öngörülen dozajından farklı dozajlarda kullanılması veya kullanım süresinin değiştirilmesi ciddi yan etkilere neden olabilir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar bu ilacı kullanırken çok dikkatli olmalıdır.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın