Ciproxin’in Yan Etkileri

Ciproxin’in Yan Etkileri

Ciproxin florokinolon adı verilen bir antibiyotik türü ilaçlar arasında yer almaktadır. Ciproxin vücudunuzda hastalığa neden olan bakterilerle mücadele eder ve bu bakterilerin hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları proteinlerin üretimini önler. Bu ilaç hastaların tedavilerinde birçok doktorun ortak olarak önerdiği bir ilaç olmasına rağme naşağı yukarı diğer tüm ilaçlarda olduğu gibi bazı yan etkileri vardır.

Alerjik Reaksiyon

Ciproxin nefes almada güçlük, boğaz, dudak, dil veya yüz şişmesi gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu tür alerjik reaksiyonlar çok tehlikeli olabileceği için böyle bir yan etki gördüğünüzde hemen doktorunuza danışmalısınız. Ciproxin’in diğer ciddi yan etkileri de yüz ve boyunda şişme, yüksek ateş, baş ağrısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu ve baş dönmesidir. Ayrıca bulanık görmeye de neden olabilir.

Mide-Bağırsak ve Ürogenital Organlarda Yan Etkiler

Ciproxin ciddi mide sorunlarına neden olabilir. En sık görülen yan etkiler mide ağrısı, kusma ve mide bulantısıdır. Ayrıca Ciproxin’in mide için en ciddi yan etkileri kanlı ve sulu idrarla birlikte görülen ishaldir. Ciproxin’in etkisiyle meydana gelen bu ishal aşırı sıvı kaybına neden olacağından böyle bir etki görüldüğündebol miktarda sıvı tüketilmeli ve ilacın kullanımı için bir doktorla görüşülmeli. Yukarıdaki yan etkilerden herhangi biri ile karşılaşmışsanız ilaç kullanımı durdurmalı ve tıbbi yardım almalısınız.

Sinir Sisteminde Görülen Yan Etkiler

Ciproxin uykusuzluk, sinirlilik ve huzursuzluk gibi psikiyatrik rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlıklar ölümcül değildir ancak ruh sağlığı için zararlıdırlar. Eğer bu tür rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza başvurmanız gerekir. Ciproxin kullanımı ayrıca halsizlik, eklemlerde ağrı, kanama, uyuşma, şişme, bayılma, depresyon, nöbetler ve karıncalanma gibi daha ciddi yan etkilere de neden olabilir.

Dermatolojik Yan Etkiler

Ciproxin kullanımı cildinizin güneş ışığına daha duyarlı olmasına ve güneş yanıklarının oluşmasına neden olabilir. Ayrıca derinizde kabarma ve soyulma gibi sorunlara da yol açabilir. Ne kadar hafif olsa da bu belirtilerden bir tanesi ile karşılaşırsanız, ilaç alımını durdurun ve doktorunuza danışın.

Ciproxin’nin Yan Etkilerinin Önlenmesi

Bu tür yan etkileri önlemek için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Örneğin kanınızı sulandırmak için insülin kullanıyorsanız, Ciproxin almayın. Çeşitli antasitler alarak Ciproxin’in yan etkilerinden kendinizi koruyabilirsiniz. Kafeinli içeceklerden sakınmalısınız. Derinizin güneşe mümkün olduğunca az temas etmesine özen gösterin. Cproxin kullanımı ve yan etkileri hakkında detaylı bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın