Çocuklara Diş Bakımı Öğretmek

Çocuklara Diş Bakımı Öğretmek

Çocuklara diş bakımını ve ağız hijyenini nasıl yapacaklarını öğretmek onların hayat boyu sağlıklı dişlere sahip olmasını ve ağız içi problemlerle olabildiğince az uğraşmalarını sağlayacaktır. Peki, çocuklara diş fırçalamayı, dişlerine bakmayı ve ağız hijyenini sağlamayı nasıl öğretebiliriz. Bu yazıda çocuklara diş bakımını öğretmek ile ilgili bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Çocuklara dişlerini fırçalamayı ve ağız bakımının önemi öğretmek için ilk kural her şeyde olduğu gibi sizin iyi bir örnek oluşturmanız. Çocuğunuz ağız ve diş bakımını kendi yapacak yaşa geldiğinde dişlerinizi onun görebileceği bir şekilde fırçalayarak ağız bakımı için özendirebilirsiniz.

Çocuğunuzun dişlerini fırçalamaya 12-18 ay arasında başlayabilirsiniz. Bunun için çocuklar için üretilen diş fırçalarını ve diş macunlarını kullanmalısınız. Özellikle azıdişleri arasında yemek artıkları kalıp kalmadığını kontrol edin. Çocuğunuzda diş ipi kullanmaya dişlerin birbirine değmeye başladığı 1-2 yaşları arasında başlayabilirsiniz.

3 yaşından sonra floridli diş macunları ile tanıştırabilirsiniz. Bu yaşlarda çocuğunuza diş fırçasını nasıl kullanması gerektiğini, ne kadar diş macunu koyacağını, diş macunu köpürdükten sonra nasıl tüküreceğini, ağız çalkalamayı yavaş yavaş öğretebilirsiniz.

4 yaşında artık sizin gözetiminizde dişlerini öğrendiği şekilde kendi fırçalamaya başlayabilir. Çocuğunuza kendi fırçalamaya başladığında fırçanın dairesel hareketlerle nasıl kullanılacağını, fırçayı yukarı aşağı hareket ettirerek nasıl dişlerinin arasını temizleyebileceğini gösterin. Özellikle ağzın arka bölümünde yer alan dişlere fırçasını kullanarak ulaşması için cesaretlendirebilirsiniz.

Dişlerini sizin gözetiminizde fırçalamaya başladıktan sonra bunu günde 2-3 kez rutin olarak yapmasını sağlayın. Dişlerini fırçaladıktan sonra herhangi bir yemek artığı kalıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz.

, ,

Bu yazıyla ilgili henüz yorum yapılmamış.

Bir cevap yazın